KWC LogobyWIZAŻ logo

Cocamide DEA właściowości i zastosowanie

Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego, Dietanoloamid

Coco Amides, Coconut Diethanolamide, Coconut Fatty Acid Diethanolamide, Cocoyl Diethanolamide, Diethanolaminen Coconut Fatty Acid Condensate

Cocamide DEA – co to jest? Szkodliwość

Kosmetyki do mycia ciała i włosów charakteryzują się nie tylko atrakcyjnym zapachem, ale również tworzeniem się piany. Cocamide DEA to substancja myjąca, która jest dodawana głównie do produktów przeznaczonych do oczyszczania, takich jak szampony, żele do mycia czy mleczka do demakijażu. Z uwagi na drażniące właściwości nie powinny po nią sięgać kobiety w ciąży, a także posiadacze cery wrażliwej.

Spis treści:

  • Czym jest Cocamide DEA?
  • Właściwości Cocamide DEA
  • Działanie Cocamide DEA
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Cocamide DEA?
  • Czy Cocamide DEA jest bezpieczny?
  • Cocamide DEA a alergiczność
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Cocamide DEA?

Czym jest Cocamide DEA

Cocamide DEA jest inaczej nazywany dietanoloamidem kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego lub dietyloaminą kokamidu. To substancja powierzchniowo czynna, nierozpuszczalna w wodzie i niestabilna chemicznie, ponieważ jest podatna na zmiany w otoczeniu. Ma wysoką lepkość i konsystencję wosku. Może być zarówno cieczą, jak i substancją stałą. Cocamide DEA stanowi pochodną kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego, wytwarzaną syntetycznie w laboratorium. Nie ma żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, dlatego może być stosowana w kosmetykach wegańskich.

Właściwości Cocamide DEA

Cocamide DEA ma zadanie wytworzyć dobrą jakościowo pianę. Dodawany do produktów kosmetycznych, poprawia ich właściwości pianotwórcze, dzięki temu piana jest trwalsza. Sprawdza się to w przypadku płynów do kąpieli. Cocamide DEA wpływa na konsystencję produktu, nadając mu odpowiednią lepkość. Zagęszcza fazę wodną w kosmetykach, do których jest dodawany. Ten środek pianotwórczy pomaga w rozprowadzaniu kosmetyku po skórze, poprawiając jej nawilżenie i natłuszczenie.

Działanie Cocamide DEA

Cocamide DEA to substancja myjąca, która usuwa zanieczyszczenia, łój, kurz oraz makijaż z powierzchni skóry, a także włosów. Tworząc pianę, ułatwia ich oczyszczanie. W produktach przeznaczonych do mycia ciała wykazuje działanie renatłuszczające, dzięki czemu nie niszczy warstwy lipidowej, a w przypadku jej naruszenia może ją odbudowywać. Dietanoloamid poprawia nawilżenie włosów, a także działa antystatycznie, czyli zapobiega ich elektryzowaniu się.

W jakich kosmetykach można znaleźć Cocamide DEA?

Cocamide DEA to substancja, którą najczęściej można znaleźć w kosmetykach myjących, takich jak:

  • żele pod prysznic,
  • szampony do włosów,
  • balsamy do ciała,
  • kremy do twarzy,
  • kosmetyki do mycia twarzy,
  • produkty do demakijażu,
  • mydła w płynie.

Substancja jest również obecna w peelingach do twarzy i ciała, a także w produktach do koloryzacji włosów. Sprawdza się w produktach przeznaczonych do pielęgnacji różnych typu cery, jednak osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień powinny unikać kosmetyków z dodatkiem Cocamide DEA.

Czy Cocamide DEA jest bezpieczny?

Omawiana substancja została dopuszczona do stosowania w branży kosmetycznej, jednak istnieją pewne ograniczenia. Maksymalne stężenie tego składnika powinno wynosić 0,5% w produktach gotowych. Producenci przestrzegają stosowania dietyloaminy kokamidu w dozwolonych stężeniach. Niektóre badania wskazują, że długotrwałe stosowanie produktów zawierających dietanoloamidy może negatywnie wpływać na skórę. Jednym ze skutków ubocznych jest pojawienie się nowotworów skóry. Mając na uwadze zdrowie, wiele osób rezygnuje ze stosowania produktów kosmetycznych z Cocamide DEA w składzie.

Cocamide DEAa alergiczność

Cocamide DEA jest uznawany za alergen, powodujący dolegliwości ze strony skóry. Mogą objawiać się one swędzeniem, zaczerwienieniem, pieczeniem, a także wypryskiem kontaktowym. Na tego typu zmiany najczęściej narażone są osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i atopową. Kosmetyki z Cocamide DEA mogą powodować zaostrzenie objawów chorobowych na skórze.

Kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci, w tym niemowlęta, nie powinny stosować kosmetyków zawierających Cocamide DEA, ponieważ może on podrażniać delikatną skórę. Zwiększone ryzyko wystąpienia alergii dotyczy nakładania produktów, które są niespłukiwane, takich jak balsamy do ciała czy kremy do twarzy. Dłużej pozostają one na skórze, przez co ma ona dłuższy kontakt z alergenem.

Dietyloamina kokamidu jest substancją, która może wywołać reakcje alergiczne po jednorazowym użyciu lub długotrwałym stosowaniu. Ze względu na drażniące właściwości nie powinna być nakładana na podrażnioną skórę, uszkodzony naskórek i rany. Również nie zaleca się jej wdychanie, ponieważ może podrażniać układ oddechowy i wywoływać alergie wziewne.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Cocamide DEA?

Cocamide DEA jest wykorzystywany w wielu produktach kosmetycznych. Już w niskim stężeniu charakteryzuje się wysoką skutecznością. W połączeniu ze związkami amonu, które można znaleźć m.in. w farbach do włosów, wytwarza nitrozoaminy, czyli substancje chemiczne szkodliwe dla zdrowia, ponieważ mogą one wykazywać działanie rakotwórcze.

Stosowanie kosmetyków z nitrozoaminą może negatywnie wpływać na płód, uszkadzać go, powodować zaburzenia czynnościowe, opóźnienie w rozwoju lub przedwczesny poród. Dodatkowo mogą one wywoływać działania mutogenne i zmiany w materiale genetycznym. Zaleca się unikanie stosowania takich produktów podczas ciąży, a także u dzieci.

Producenci kosmetyków dokładają wszelkich starań, aby w sytuacji, kiedy powstanie nitrozoamina, jej ilość była niewielka, tak by nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia. Firmom zależy, aby zapobiegać wytrącaniu się szkodliwych związków w kosmetykach, dlatego testują i monitorują zanieczyszczenia, jakie znajdują się w produktach.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania. Maksymalne stężenie w produkcie gotowym nie powinno przekraczać 0,5%, także maksymalne stężenie amin drugorzędowych nie powinno przekraczać 5% (dotyczy surowców). Ponadto substancji nie należy stosować z substancjami nitrozującymi. Substancja została także zakwalifikowana jako substancja potencjalnie kancerogenna.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Regulator lepkości
  • Stabilizator formuły
  • Stabilizator piany
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd

Alergenne

4
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie