KWC LogobyWIZAŻ logo

Dicaprylyl Ether właściowości i zastosowanie

Eter dwuoktylowy

Dioctyl Ether, Antar, Dicaprylic Ether,

Dicaprylyl ether – właściwości i zastosowanie

Eter dikaprylowy (INCI: Dicaprylyl Ether) to substancja kondycjonująca skórę i włosy (suchy emolient) oraz wpływająca na konsystencję kosmetyku. Pochodzi z kwasu kaprylowego, czyli kwasu tłuszczowego występującego w olejach kokosowych i palmowych. Sprawdza się w produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów, antyperspirantach i balsamach zapewniających ochronę przeciwsłoneczną.

Spis treści:

  • Właściwości eteru dikaprylowego
  • Zastosowanie eteru dikaprylowego
  • Dicaprylyl ether – w jakich kosmetykach można go znaleźć?
  • Eter dikaprylowy jako alternatywa dla silikonów
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć eteru dikaprylowego?
  • Efekty uboczne stosowania eteru dikaprylowego
  • Dicaprylyl ether – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Właściwości eteru dikaprylowego

Dicaprylyl ether, znany także pod nazwą eter dikaprylowy lub eter dioktylowy, jest substancją pochodzenia roślinnego otrzymywaną w warunkach przemysłowych w sposób syntetyczny. Produkuje się ją z kwasu kaprylowego, który występuje między innymi w oleju kokosowym i palmowym, a także w mleku ssaków. Ten składnik kosmetyczny należy do olejów estrowych, które powstają na skutek reakcji kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i alkoholi.

Eter dikaprylowy to ciecz odporna na hydrolizę, która może być używana w różnych składach o szerokim zakresie pH. Stosuje się ją zarówno w emulsjach O/W (olej w wodzie, gdzie fazą ciągłą jest faza wodna), jak i W/O (woda w oleju, gdzie fazą ciągłą jest faza olejowa).

Jest suchym emolientem, to znaczy, że tworzy na powierzchni skóry lekki film ochronny, który nie wywołuje uczucia tłustości. Może pełnić w kosmetyku funkcję składnika bazowego lub aktywnego.

Zastosowanie eteru dikaprylowego

Funkcje, jakie pełni eter dikaprylowy w kosmetykach, można podzielić ze względu na to, jaki ma wpływ na organizm i w jaki sposób oddziałuje na konsystencję produktu.

Eter dikaprylowy jako składnik konsystencjotwórczy

Składnik ten pełni funkcję rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofobowych (nierozpuszczalnych w wodzie) w kosmetyku. Poprawia także właściwości aplikacyjne produktu. Dzięki niemu różnego rodzaju kremy, odżywki czy balsamy z łatwością rozprowadzają się na powierzchni skóry lub włosów.

Eter dikaprylowy – działanie na skórę i włosy

Ponieważ ten olej estrowy tworzy na powierzchni włosów i skóry warstwę okluzyjną, pośrednio je nawilża, zmiękcza i wygładza. Chroni je przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak promieniowanie UV. Minimalizuje przeznaskórkową utratę wody (TEWL – ang. transepidermal water loss), dzięki czemu zapobiega przesuszeniu, podrażnieniu i świądowi skóry, a także pomaga zachować jej elastyczność i spowolnić procesy starzenia. Pozostawia matowy film, nie powoduje uczucia tłustości ani błyszczenia się powierzchni.

Te same właściwości etylu dikaprylowego powodują, że kondycjonuje włosy – nawilża je i wygładza. Sprawia, że stają się lśniące i łatwiej się rozczesują. Sprawdza się w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Nawilża je i chroni przed negatywnym wpływem wysokich lub niskich temperatur.

Warto stosować kosmetyki z eterem dikaprylowym w okresie zmian sezonowych, kiedy skóra i włosy są szczególnie podatne na czynniki zewnętrzne i mogą ulec wysuszeniu lub podrażnieniu.

Dicaprylyl ether – w jakich kosmetykach można go znaleźć?

Eter dikaprylowy można znaleźć na etykietach wielu kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji lub tych upiększających – np. do makijażu twarzy lub koloryzacji włosów. Ten składnik należący do olejów estrowych znajduje się w:

  • kremach pod oczy,
  • serach przeciwzmarszczkowych,
  • kremach i balsamach nawilżających,
  • balsamach do opalania,
  • kremach do rąk,
  • dezodorantach,
  • podkładach do twarzy,
  • samoopalaczach,
  • szamponach, odżywkach i maskach do włosów,
  • kremach do golenia,
  • szminkach,
  • produktach do demakijażu.

W stężeniu do 0,45% znajduje się także w balsamach, olejkach i kremach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci.

Eter dikaprylowy jako alternatywa dla silikonów

Jako emolienty „lekkie” w kosmetykach najczęściej stosowane są silikony (takie jak dimetikon i cyklometikon), które nie rozpuszczają się w wodzie. Produkty, które zawierają te substancje, wymagają spłukiwania ze skóry lub włosów za pomocą silnych detergentów. Poza tym odznaczają się niską biodegradowalnością i mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Są powszechnie wykorzystywane, ponieważ poprawiają konsystencję kosmetyku i powodują natychmiastowy efekt wygładzający. Dobrą alternatywą dla silikonów są oleje estrowe, zwłaszcza eter dikaprylowy, który jest przyjazny dla środowiska, spełnia zadanie suchego emolientu, a jego użycie nie wiąże się z koniecznością stosowania detergentów.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć eteru dikaprylowego?

Badania nad tą substancją nie wykazały, żeby połączenie jej z innymi składnikami kosmetyków miało jakiekolwiek szkodliwe skutki.

Efekty uboczne stosowania eteru dikaprylowego

Eter dikaprylowy jest składnikiem bezpiecznym, dopuszczonym do stosowania w kosmetykach. Używany jest nawet w pomadkach, a także w produktach przeznaczonych dla dzieci.

Może mieć działanie komedogenne, dlatego powinny na niego uważać osoby z cerą tłustą i skłonną do wyprysków. W sytuacji, kiedy pojawią się wypryski, nasilenie zmian trądzikowych czy zwiększona produkcja sebum należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków z tym składnikiem.

Dicaprylyl ether – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Eter dikaprylowy pochodzi ze świata roślin – produkuje się go na bazie kwasu tłuszczowego otrzymanego z oleju kokosowego lub palmowego. Ponieważ substancja ta łatwo się rozkłada (ulega całkowitej biodegradacji w ciągu 28 dni), nie utrzymuje się w przyrodzie, a tym samym nie wykazuje bioakumulacji w glebie ani w środowisku wodnym.

Składnik ten może być syntetyzowany z oleju palmowego. Osoby, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach, powinny upewnić się, że produkcja wybranego kosmetyku zawierającego eter dikaprylowy nie przyczyniła się do niekontrolowanej wycinki lasów i zaburzenia ekosystemu.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Może zapychać pory i tworzyć zaskórniki.

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Rozpuszczalnik
  • Substancja kondycjonująca

Komedogenny

5
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie