KWC LogobyWIZAŻ logo

DMDM Hydantoin właściowości i zastosowanie

1,3-dihydroksymetylo-5,5-dimetylohydantoina

1,3-bis(hydroksymetylo)-5,5-dimetyloimidazolidyno-2,4-dion

DMDM Hydantoin – co to jest?

Konserwantom zawdzięcza się długi termin ważności produktów kosmetycznych, ale to nie jedyna ich zasługa. DMDM Hydantoin to substancja często stosowana w kosmetykach do mycia twarzy, ciała oraz włosów. Hamuje rozwój drobnoustrojów, a także zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Ze względu na możliwość wywołania alergii nie wszyscy mogą stosować kosmetyki zawierające tę substancję.

Spis treści:

  • Czym jest DMDM Hydantoin?
  • Zastosowanie DMDM Hydantoin w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć DMDM Hydantoin?
  • Czy DMDM Hydantoin jest bezpieczne?
  • DMDM Hydantoin a alergiczność
  • Czym zastąpić DMDM Hydantoin?

Czym jest DMDM Hydantoin?

DMDM Hydantoin ma stałą konsystencję i biały kolor. Jest konserwantem, należącym do tej samej grupy, co formaldehyd. W odpowiedniej temperaturze może przyjmować postać kryształków. Jest wytwarzany syntetycznie, nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne ani nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego, dlatego po zawierające go kosmetyki mogą sięgać weganie. W INCI DMDM Hydantoin często występuje pod nazwami Diazolidinyl urea czy Imidazolidinyl urea. Jego spolszczona nazwa to DMDM hydantoina.

Zastosowanie DMDM Hydantoin w kosmetykach

DMDM hydantoina może być stosowana w różnym środowisku. Najbezpieczniejsze działanie wykazuje w zakresie pH 3–9 oraz w temperaturze nieprzekraczającej 80 stopni C. W przypadku wyższej temperatury lub pH jej działanie może być toksyczne. Substancja ta, dodawana do kosmetyków, ma za zadanie hamować rozwój drobnoustrojów. Zapobiega pojawianiu się w produktach pleśni, grzybów oraz bakterii. Wpływa także na zachowanie stabilności mikrobiologicznej kosmetyków, a także zapobiega wtórnemu nadkażeniu, które może zdarzyć się podczas codziennego stosowania czy niedokładnego zamknięcia opakowania. Dodatkowo DMDM hydantoina sprawia, że kosmetyk jest higieniczny i może być bezpiecznie stosowany przez dłuższy czas. Przedłuża ona jego trwałość, pozwala zachować prawidłową konsystencję oraz właściwości. Konserwanty są konieczne, w szczególności w produktach zawierających wodę, czyli najbardziej narażonych na zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

W jakich kosmetykach można znaleźć DMDM Hydantoin?

Omawiany konserwant jest bardzo często stosowany w produkcji kosmetyków, głównie w preparatach zmywalnych, które nie mają długiego kontaktu ze skórą czy z włosami. Przede wszystkim można go znaleźć w:

  • żelach pod prysznic,
  • płynach do kąpieli,
  • odżywkach i maskach do włosów,
  • peelingach do twarzy i ciała,
  • mydłach,
  • płynach do higieny intymnej,
  • produktach do demakijażu,
  • podkładach oraz bazach pod makijaż.

DMDM hydantoina może być także obecna w lakierach i odżywkach do paznokci.

Czy DMDM Hydantoin jest bezpieczne?

DMDM Hydantoin jest substancją dopuszczoną do stosowania w przemyśle kosmetycznym, jednak w określonym stężeniu. W produktach kosmetycznych nie powinien on przekraczać 0,001% i musi być stosowany w określonych warunkach. DMDM hydantoina jest uznawana za potencjalny alergen, który może powodować pogorszenie się stanu skóry. Powinna być stosowana tylko w dozwolonym stężeniu, ponieważ wyższe może uwalniać formaldehyd, który ma właściwości rakotwórcze oraz przyspieszające starzenie się skóry. Nie należy się bać tej substancji, ponieważ naturalnie występuje ona w pożywieniu. Można ją znaleźć w jabłkach, marchwi czy innych warzywach i owocach. Jest ona stosowana w celach bakteriobójczych oraz dezynfekcyjnych.

DMDM Hydantoin a alergiczność

Stosowanie zbyt wysokich stężeń DMDM hydantoiny może powodować reakcje alergiczne, takie jak podrażnienie skóry, zaczerwienienie, swędzenie, pojawienie się wysypki, a nawet obrzęku. Osoby, które mają skórę wrażliwą, powinny zachować ostrożność podczas stosowania kosmetyków z dodatkiem tego konserwantu. Może on powodować zapalenie skóry na tle alergicznym lub wyprysk kontaktowy. Produkty kosmetyczne, które mają krótki kontakt ze skórą, mniej uczulają niż te z dłuższą ekspozycją, jednak zawsze należy zachować czujność podczas stosowania, tym bardziej że DMDM hydantoina może uwalniać formaldehyd, który jest toksyczny. Z tego również powodu nie jest rekomendowana dla kobiet w ciąży. Powinny one unikać kosmetyków zawierający tę substancję.

DMDM hydantoina jest składnikiem wykorzystywanym w dermatologii. Wykazuje skuteczność w leczeniu trądziku o charakterze grudkowym lub krostkowym. Stosowana w odpowiednim stężeniu, zmniejsza widoczność stanów zapalnych skóry, poprawia cerę.

Czym zastąpić DMDM Hydantoin?

Konserwanty są ważne w branży kosmetycznej. Dzięki nim kosmetyki mają dłuższą trwałość, są zabezpieczone przez szkodliwym działaniem mikroorganizmów. DMDM Hydantoin to jedna z wielu substancji konserwujących, wykorzystywanych w branży kosmetycznej. Jest tani i może być produkowany w bardzo dużych ilościach. Jednak wielu wydaje się kontrowersyjny, głównie ze względu na możliwość uwalniania toksycznego formaldehydu.

Najtrudniej znaleźć konserwant, który będzie spełniał wymogi kosmetyków naturalnych ECOCERT. Należą do nich m.in.: kwas benzoesowy, kwas cytrynowy, kwas salicylowy, alkohol benzylowy, benzoesan sodu czy sorbinian potasu. Wiele z nich jest wykorzystywanych w branży kosmetycznej i spożywczej. Mogą także występować w naturze. Konserwantami naturalnego pochodzenia są również substancje, takie jak olejek z drzewa herbacianego, lawendowy czy goździkowy, srebro koloidalne i pigment perłowy.

Warto pamiętać, że substancje naturalne, w szczególności olejki, mogą wywoływać alergie. Najczęściej powodują miejscowe podrażnienia skóry. DMDM Hydantoin i inne konserwanty stosowane w odpowiednich stężeniach są bezpieczne. Dzięki nim można używać kosmetyków wolnych od bakterii, grzybów i pleśni.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie wynosi 0,6%. Jako składnik, który może uwalniać formaldehyd, wymaga stosowania na etykiecie ostrzeżenia "zawiera formaldehyd" (jeżeli stężenie formaldehydu w gotowym produkcie przekracza 0,05%.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antymikrobowa

Alergenne

4
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie