KWC LogobyWIZAŻ logo

Ethylhexyl Methoxycinnamate właściowości i zastosowanie

4-Metoksycynamonian 2-Etyloheksylu

Parsol MCX, Octinoxate, 2-Ethylhexyl 4-Methoxycinnamate, AI3-05710, CCRIS 6200, Einecs 226-775-7, Escalol, Neo Heliopan, Octylmethoxycinnamate, Eusolex 2292, Eusolex UV-Pearls OMC, Neo Heliopan AV, Parsol MOX, Sunscreen AV, Tinsorb OMC, Uvinul

Ethylhexyl Methoxycinnamate – właściwości, działanie i zastosowanie w produktach kosmetycznych

Metoksycynamonian etyloheksylu (Ethylhexyl Methoxycinnamate) inaczej Octinoxate lub Octyl Methoxycinnamate to chemiczny filtr UV – substancja pochłaniająca, odbijająca i rozpraszająca szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe w zakresie UVA2 i UVB. Stosowana jest w kosmetykach przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej.

Spis treści:

  • Ethylhexyl Methoxycinnamate – właściwości
  • Zastosowanie Ethylhexyl Methoxycinnamate w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Ethylhexyl Methoxycinnamate?
  • Czy Ethylhexyl Methoxycinnamate jest bezpieczny?
  • Z czym łączyć Ethylhexyl Methoxycinnamate?
  • Z jakimi składnikami kosmetycznymi nie łączyć Ethylhexyl Methoxycinnamate?
  • Czy Ethylhexyl Methoxycinnamate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ Ethylhexyl Methoxycinnamate na środowisko naturalne

Ethylhexyl Methoxycinnamate – właściwości

Octinoxate to syntetyczna substancja chemiczna wykazująca zdolność absorbowania promieni ultrafioletowych zawartych w świetle słonecznym. Chroni skórę przed poparzeniami i innymi uszkodzeniami. Jest to przezroczysta, niestabilna ciecz, nierozpuszczalna w wodzie, natomiast rozpuszczalna w tłuszczach, alkoholu i glikolu propylenowym. Z chemicznego punktu widzenia oktinoksat to ester cynamonowy należący do grupy kwasów organicznych, które występują naturalnie w pożywieniu, przykładowo w winogronach. Ethylhexyl Methoxycinnamate zawarty w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów lub szamponów odpowiada za ochronę produktów przed zniszczeniem spowodowanym działaniem promieni UV. Producenci kosmetyków zazwyczaj łączą oktinoksat z innymi substancjami, które zapobiegają wchłanianiu go przez skórę, co minimalizuje ryzyko jego negatywnego wpływu na organizm.

Zastosowanie Ethylhexyl Methoxycinnamate w kosmetykach

Ethylhexyl Methoxycinnamate spełnia w kosmetykach funkcję:

  • filtra UV – chroni skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
  • pochłaniacza UV – zabezpiecza produkt kosmetyczny przed działaniem promieni ultrafioletowych,
  • środka stabilizującego – poprawia stabilność i trwałość składników oraz formulacji kosmetycznych.

W jakich kosmetykach można znaleźć Ethylhexyl Methoxycinnamate?

Metoksycynamonian oktylu zapobiega starzeniu się skóry (fotostarzeniu), poparzeniom, fotodermatozom, przebarwieniom oraz powstawaniu wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Związek stosuje się w kosmetykach, które wymagają filtra UV. Produkty, w których można spotkać oktinoksat, to:

  • kremy ze współczynnikiem SPF,
  • kremy nawilżające do rąk lub twarzy,
  • balsamy do ust,
  • produkty do makijażu,
  • lakiery do włosów,
  • odżywki do włosów,
  • maski do włosów,
  • wody po goleniu,
  • perfumy.

Czy Ethylhexyl Methoxycinnamate jest bezpieczny?

Podejrzewa się, że Ethylhexyl Methoxycinnamate jest środkiem potencjalnie zaburzającym gospodarkę hormonalną, jednak nie zostało to naukowo udowodnione. Maksymalne dozwolone stężenie związku w kosmetykach wynosi 10%, zgodnie z Rozporządzeniem nr 1223/2009. Istnieją pewne badania, że Octinoxate może przyczyniać się do wytwarzania nadmiernej ilości reaktywnych form tlenu, które mogą zakłócać sygnalizację komórkową, powodować mutacje i prowadzić do śmierci komórki. Ta reakcja może mieć również związek z chorobą sercowo-naczyniową. Inne badania potwierdzają zaś, że metoksycynamonian oktylu i inne środki przeciwsłoneczne nie penetrują zewnętrznej skóry w stopniu, który mógłby spowodować jakąkolwiek znaczącą toksyczność. Chemiczne filtry UV nie przenikają do krwiobiegu, dlatego stosowanie ich w produktach do opalania jest uznane za ogólnie bezpieczne.

Z czym łączyć Ethylhexyl Methoxycinnamate?

W kosmetykach przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej często wykorzystuje się kilka związków o podobnym działaniu. Dzięki połączeniu filtrów UV zwiększa się ich skuteczność przy niższych stężeniach, co znacznie ogranicza ryzyko ich negatywnego wpływu na organizm. Metoksycynamonian oktylu może być łączony z tlenkiem tytanu (filtrem mineralnym) i oksybenzonem (filtrem chemicznym). Do składów kosmetyków promieniochronnych dołącza się również odpowiednio dobrane substancje, które mają zapewniać wysoką efektywność ochrony przeciwsłonecznej, aby nie zwiększać ilości filtrów UV zawartych w gotowym wyrobie. Do takich związków należą m.in. polimery czy silikony.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Ethylhexyl Methoxycinnamate?

Brak informacji, z jakimi składnikami kosmetyków nie należy łączyć Ethylhexyl Methoxycinnamate. Związek dobrze reaguje z innymi substancjami i nie wchodzi w żadne interakcje.

Czy Ethylhexyl Methoxycinnamate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Ethylhexyl Methoxycinnamate jest składnikiem pochodzenia syntetycznego pozyskiwanym metodami chemicznej syntezy. Jest estrem powstałym w wyniku połączenia kwasu metoksycynamonowego i 2-etyloheksanolu.

Efekty uboczne

Istnieją badania potwierdzające, że oktinoksat powoduje zapalenie skóry, wpływa na układ nerwowy i zaburza gospodarkę hormonalną. Niektórzy ludzie są uczuleni lub wrażliwi na ten związek, co może powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. W wyniku połączenia ekspozycji na alergen i promieniowanie UV może także dojść do fotokontaktowego zapalenia skóry. Pomimo wielu doniesień niezbędne są bardziej aktualne i długoterminowe badania nad oktinoksatem, aby umożliwić naukowcom lepsze zrozumienie wszelkich zagrożeń, jakie może stwarzać ta substancja.

Wpływ Ethylhexyl Methoxycinnamate na środowisko naturalne

Udowodniono, że oktinoksat uszkadza ekosystemy morskie. Stacje uzdatniania wody nie są w stanie całkowicie usuwać chemicznych filtrów przeciwsłonecznych. W konsekwencji substancje te przedostają się do rzek i oceanów. Z tego powodu wiele władz zdecydowało się zakazać stosowania Ethylhexyl Methoxycinnamate w kosmetykach przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik wnika przez skórę do krwi i może wpływać na gospodarkę hormonalną, wykazuje właściwości hormono-zastępcze. Substancję znajdowano w mleku kobiet karmiących. Ponadto może działać drażniąco na skórę, łatwo ulega oksydacji w kontakcie z różnymi materiałami, dlatego w formułach kosmetycznych stosuje się różne składniki pomocnicze, przeciwutleniacze, osłonowe i stabilizujące.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Filtr UV, Pochłaniacz UV
  • Substancja ochronna

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie