KWC LogobyWIZAŻ logo

Ethylparaben właściowości i zastosowanie

Etyloparaben

4-hydroksybenzoesan etylu, Ethyl 4-hydroxybenzoate, Ethyl Ester 4-hydroxybenzoic Acid, Ethyl Ester Benzoic Acid

Ethylparaben – co to jest? Jak działa? Zastosowanie

Ethylparaben (etyloparaben) jest estrem etylowym kwasu p-hydroksybenzoesowego. Zalicza się go do parabenów, czyli związków organicznych, które zapobiegają rozwojowi pleśni, bakterii i drożdży. Do tej grupy zaliczamy też butyloparaben, propyloparaben, metyloparaben, czy izobutyloparaben.

Spis treści:

  • Właściwości etyloparabenu
  • Zastosowanie etyloparabenu
  • W jakich kosmetykach występuje etyloparaben?
  • Czy należy unikać parabenów? Jakie są alternatywy dla etyloparabenu?
  • Z jakimi substancjami nie łączyć etyloparabenu?
  • Efekty uboczne stosowania etyloparabenu w kosmetykach
  • Etyloparaben – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?
  • Czy etyloparaben występuje w kosmetykach wegańskich?

Właściwości etyloparabenu

Ethylparaben to substancja konserwująca stosowana w kosmetykach i środkach higieny osobistej, aby przedłużyć ich termin ważności. Zapobiega zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu, zarówno w trakcie produkcji i pakowania wyrobów kosmetycznych, jak i ich użytkowania. Dodatkowo pozwala zachować im świeżość na dłużej.

Parabeny wzbudzają mnóstwo konwersji, ponieważ niektórzy naukowcy twierdzą, że substancje te mogą zaburzać produkcję hormonów. Chociaż nie ma wystarczających badań, które potwierdzałyby tę tezę, zaszkodziła ona reputacji wspomnianych związków chemicznych, przez co wiele osób ich unika w kosmetykach.

Etyloparaben pozwala zachować stałą formę masy kosmetycznej podczas całego okresu przydatności. Odgrywa ważną rolę w produktach aplikowanych palcami, ponieważ zmniejsza ryzyko nadkażenia bakteryjnego.

Parabeny przyjmują postać ciała stałego, które słabo rozpuszcza się w wodzie, zwłaszcza w temperaturze pokojowej. Z drugiej strony substancje te doskonale rozpuszczają się w glikolu propylenowym. Etyloparaben nie wpływa na właściwości kosmetyków, ani nie zmienia ich konsystencji, koloru i zapachu.

Zastosowanie etyloparabenu

W kosmetykach znajdują się składniki, które mogą podlegać procesowi biodegradacji. Aby tego uniknąć, wielu producentów stosuje parabeny. Wspomniane substancją wzbudzają sprzeczne emocje. Badania wykazały, że tego typu konserwanty mają słabe działanie estrogenne. Specjaliści zaznaczają jednak, że parabeny nie wywierają istotnego wpływu na układ hormonalny.

Należy podkreślić, że w prawie unijnym obowiązuje zasada ostrożności. Wspomniany mechanizm zabezpieczający polega na tym, że jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że dana substancja zagraża bezpieczeństwu użytkownika, nie stosuje się jej lub używa się jej w najmniejszej możliwej ilości.

W jakich kosmetykach występuje etyloparaben?

Etyloparaben występuje w wielu kosmetykach stosowanych podczas codziennej pielęgnacji, przede wszystkim w:

  • kosmetykach do makijażu (podkładach, różach do policzków, kredkach do oczu, tuszach do rzęs, cieniach do powiek, korektorach),
  • mleczkach do demakijażu,
  • kremach do twarzy,
  • kosmetykach przed goleniem i po goleniu,
  • peelingach do twarzy i ciała,
  • samoopalaczach,
  • tonikach do twarzy,
  • żelach pod prysznic i płynach do kąpieli,
  • kremach do dłoni i stóp,
  • produktach do opalania,
  • szamponach, odżywkach, maskach i produktach do stylizacji włosów,
  • kremach pod oczy,
  • balsamach ujędrniających do ciała,
  • maskach, serach i esencjach do twarzy.

Czy należy unikać parabenów? Jakie są alternatywy dla etyloparabenu?

Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że etyloparaben słabo przenika przez skórę. Ponadto niewielkie ilości substancji, które dotarłyby do krwiobiegu, są bardzo szybko metabolizowane. Parabeny są przekształcane w kwas benzoesowy, a następnie wydalane z organizmu. Należy podkreślić, że etyloparaben nie kumuluje się w tkankach. Nie ma dowodów na to, żeby parabeny zwiększały ryzyko zachorowania na raka.

Jeśli jednak chcemy ich unikać, powinniśmy uważnie czytać etykiety. Dzięki temu można sprawdzić, jakie składniki zawiera dany kosmetyk. Warto szukać produktów z oznaczeniem „bez parabenów”. Wiele marek kosmetyków naturalnych znalazło skuteczne alternatywy dla tych organicznych związków chemicznych, a niektórzy producenci wprowadzili kosmetyki bez konserwantów. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty zazwyczaj mają krótszy termin przydatności do użycia.

Jeśli chodzi o pielęgnację i stylizację włosów, sorbinian potasu i benzoesan sodu należą do najpopularniejszych alternatyw dla parabenów. Z kolei do najczęściej spotykanych substancji konserwujących w kosmetykach do twarzy i ciała zaliczamy kwas sorbinowy, salicylowy i benzoesowy. Aby ograniczyć rozwój bakterii, warto wybierać produkty w hermetycznych opakowaniach lub typu air-less. Podobnie jak w przypadku kosmetyków naturalnych i organicznych warto zwracać uwagę na termin ważności. Jeśli minął, lepiej wyrzucić produkt, niż narazić się na problemy skórne.

Z jakimi substancjami nie łączyć etyloparabenu?

Parabeny nie wykazują działania toksycznego. Konserwanty w kosmetykach powinny być stabilne w szerokim zakresie pH i temperatur. Nie mogą wchodzić w interakcje z innymi substancjami. W branży kosmetycznej stosuje się bezbarwne, bezzapachowe i dobrze tolerowane parabeny. Skutecznie walczą z mikroorganizmami, jednocześnie zachowując naturalną florę bakteryjną skóry.

Efekty uboczne stosowania etyloparabenu w kosmetykach

Etyloparaben zwykle nie wywołuje skutków ubocznych, pod warunkiem że stosuje się go zgodnie z przeznaczeniem. Aby zminimalizować ryzyko, należy zwrócić uwagę na jego maksymalne stężenie. W przypadku jednego związku wynosi ono 0,4%, natomiast dla mieszanki wszystkich parabenów jest to 0,8%.

Eksperci przypominają, że osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień powinny skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po takie kosmetyki. Z tego powodu etyloparabenu nie powinny stosować kobiety w ciąży. W organizmie przyszłej mamy zachodzą gwałtowne zmiany, w związku z tym nie wiadomo, jak skóra zareaguje na taką substancję.

Etyloparaben – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Etyloparaben należy do substancji syntetycznych. Badania nie wykazały, żeby wpływał niekorzystnie na środowisko naturalne. Substancja nie przenika do wody ani gleby. Nie szkodzi też organizmom żywym.

Czy etyloparaben występuje w kosmetykach wegańskich?

Kosmetyki wegańskie zawierają nie tylko składniki naturalne, ale także substancje pozyskane na drodze syntetycznej. To oznacza, że weganie mogą stosować etyloparaben.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,4 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla pojedynczego estru i 0,8 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla mieszaniny estrów.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antymikrobowa
  • Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie