KWC LogobyWIZAŻ logo

Eugenol właściowości i zastosowanie

Eugenol

Eugenolum

Eugenol – co to jest? Jaką funkcję pełni w kosmetykach?

Eugenol jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce i stomatologii. To substancja, która jest nośnikiem zapachu o bardzo charakterystycznym i silnym aromacie goździkowym. Oprócz nadawania kosmetykom zapachu eugenol ma również działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Jest to całkowicie bezpieczny składnik kosmetyków, jednakże może wywoływać reakcję alergiczną. Dowiedz się, wszystkiego, co musisz wiedzieć o eugenolu.

Spis treści:

  • Czym jest eugenol?
  • Właściwości eugenolu
  • Zastosowanie eugenolu w kosmetykach
  • Zastosowanie eugenolu w stomatologii
  • Czy eugenol jest bezpieczny?

Czym jest eugenol?

Eugenol (z łac. Eugenolum) to związek organiczny z grupy terpenów. Jest on pochodną gwajakolu, która w nomenklaturze chemicznej funkcjonuje jako 1,2-metoksy-4-(2-propenylo)-fenol. Przyjmuje formę bezbarwnej, oleistej cieczy o silnym aromacie. Eugenol nie rozpuszcza się w wodzie – można go natomiast rozpuszczać w tłuszczach i alkoholu.

Terpeny to substancje zapachowe, ale eugenol ma również inne właściwości cenione przez przemysł kosmetyczny. Substancja wydziela silny, goździkowy zapach, ponieważ naturalnie występuje właśnie w olejku goździkowym lub cynamonie. Surowiec kosmetyczny o nazwie eugenol pozyskiwany jest syntetycznie. Produktem utleniania eugenolu jest wazelina. Substancja roślinna i syntetyczna nie różnią się od siebie pod względem właściwości.

Właściwości eugenolu

Przede wszystkim jest to nośnik zapachu – jego aromat jest bardzo wyraźny, goździkowy. Substancja nadaje zatem zapach produktom i służy do maskowania chemicznych woni innych składników kosmetyków. Intensywny zapach, który wydziela eugenol, ma zastosowanie w aromaterapii. Ponadto wykorzystywany jest podczas masaży leczniczych ze względu na właściwości rozgrzewające i znieczulające.

Eugenol wykazuje właściwości antyseptyczne, dlatego może być stosowany jako naturalny konserwant. Substancja ta ma również silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Działa grzybobójczo – znajduje zatem zastosowanie również podczas leczenia zakażeń tymi mikroorganizmami. Jest to naturalny środek odkażający i bakteriobójczy.

Zastosowanie eugenolu w kosmetykach

Podstawowym zastosowaniem eugenolu w preparatach kosmetycznych jest nadawanie im zapachu. Znajdziemy go w dezodorantach, perfumach i wodach toaletowych. Ma zdolność do maskowania nieprzyjemnych zapachów, ale działa również odkażająco, dlatego zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach na skórze.

Eugenol wykorzystuje się w aromaterapii – jego intensywny zapach wspiera koncentrację, ale jest również afrodyzjakiem. Stanowi ceniony składnik świec aromaterapeutycznych i olejków do masażu. W tych ostatnich pełni kilka innych funkcji. Ze względu na właściwości znieczulające i delikatnie rozgrzewające wpływa na komfort pacjenta podczas masażu leczniczego. Eugenol łagodzi bóle miejscowe, często stosowany jest jako remedium na reumatoidalne zapalenie stawów.

W kosmetykach pielęgnacyjnych eugenol pełni funkcję nośnika zapachu i substancji konserwującej. Wykorzystuje się jego działanie grzybobójcze i bakteriobójcze do zachowania czystości mikrobiologicznej kosmetyków do twarzy i ciała. Eugenol wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, dlatego może być stosowany jako składnik pomocniczy w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Kosmetyki, w których możemy znaleźć eugenol:

  • perfumy, dezodoranty, wody toaletowe, antyperspiranty,
  • balsamy i mleczka do ciała,
  • preparaty do golenia i po goleniu,
  • żele do mycia twarzy (szczególnie dla cery trądzikowej i z niedoskonałościami),
  • mydła i preparaty odkażające,
  • olejki i balsamy do masażu,
  • kremy do stóp.

Zastosowanie eugenolu w stomatologii

Eugenol to jeden ze związków chemicznych, które wykorzystuje się w stomatologii. Występuje nie tylko jako substancja znieczulająca, ale również jako środek przeciwzapalny. Surowiec ten stosuje się do produkcji wypełnień zębów. Ze względu na fakt, że jest to substancja naturalnie występująca w naturze, od dawna używana jest do łagodzenia bólu zębów.

Obecnie wykorzystuje się syntetyczny eugenol. Stomatologia łączy tę substancję z innymi surowcami, aby zapewnić pacjentom skuteczne i bezbolesne leczenie zębów. W związku z tym, że stomatologiczne dolegliwości bólowe określamy jako jedne z najsilniejszych, to możemy się domyślać, że eugenol to mocna substancja znieczulająca. Warto w tym miejscu wspomnieć o alergiczności tego surowca. Otóż eugenol, który znajdziemy w składzie kosmetyków, może być przyczyną reakcji alergicznych. W stomatologii stosuje się bardzo niskie stężenia, więc reakcje alergiczne mogą pojawić się wyłącznie u osób o skrajnej wrażliwości na ten składnik.

Czy eugenol jest bezpieczny?

Omawiany surowiec kosmetyczny i farmaceutyczny uznany został za bezpieczny dla zdrowia. Jest natomiast substancją wywołującą reakcje alergiczne. Dlatego producenci kosmetyków mają obowiązek poinformować nas o tym, że znajduje się on w ich składzie. Co więcej, stężenia tego składnika są jasno określone normą. W produktach, które spłukujemy ze skóry, zawartość eugenolu nie może przekraczać 0,01%. Natomiast te preparaty, które na skórze pozostają, nie mogą zawierać go więcej niż 0,001%.

Kosmetyki zawierające eugenol nie są zalecane dla kobiet w ciąży. W tym czasie skóra jest bardzo podatna na podrażnienia i może reagować inaczej niż przed ciążą. Wszystko przez zmiany hormonalne. Aby uniknąć podrażnień, warto na ten czas zrezygnować ze stosowania kosmetyków zawierających eugenol i inne silnie działające olejki eteryczne.

Eugenol ma pochodzenie naturalne – może być uzyskiwany podczas destylacji olejku goździkowego. Nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu. Na jego zawartość w składzie kosmetyku powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na alergie skórne i oddechowe. Podczas badań nad alergicznością tego składnika u wielu osób wystąpiła reakcja uczuleniowa. Dlatego został on uznany za potencjalny alergen i umieszczony na oficjalnej liście substancji potencjalnie uczulających.

Olejek goździkowy stosowany w małych ilościach nie jest substancją toksyczną, naturalny i syntetyczny eugenol również. Działanie niepożądane i objawy zatrucia mogłyby pojawić się w sytuacji poważnego przedawkowania substancji. Nie jest to możliwe przez przypadek, należałoby spożyć znaczne ilości olejku goździkowego lub syntetycznego produktu.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Może wywoływać alergię i podrażnienie skóry.

Typ składnika

  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja maskująca
  • Substancja zapachowa

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie