KWC LogobyWIZAŻ logo

Folic Acid właściowości i zastosowanie

Kwas foliowy, Folacyna, Kwas listny, Witamina B9, Witamina B11, Witamina M

Acidum Folicum, Pteroyl-L-Glutamic Acid, Acifolic, Folacin, Folsan, Folsaure, Folic Amide, Vitamin B9, Vitamin B11, Vitamin M
Organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego biologicznie aktywną formą występującą naturalnie w organizmach żywych jest kwas lewomefoliowy, w organizmie ludzkim jest syntetyzowany przez bakterie jelitowe. Substancja ma postać żółtego proszku, rozpuszczalnego w tłuszczach. Zalecane stężenie w kosmetyku: Do 0,2%. Kwas foliowy należy przechowywać w chłodnym miejscu, z daleka od światła, w szczelnym opakowaniu.

Działanie w kosmetykach

Składnik silnie antyoksydacyjny, w kosmetyce wykorzystywany ze względu na właściwości przeciwzmarszczkowe, odmładzające, pobudzające fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. Przyspiesza regenerację skóry, wzmacnia i uodparnia skórę na czynniki zewnętrzne, zanieczyszczenia, alergeny, promienie UV. Hamuje i odwraca skutki fotostarzenia skóry. Rozjaśnia przebarwienia, poprawia koloryt i strukturę skóry. Odpowiada za jej jędrność i blask. Zastosowanie znajduje zwłaszcza w kosmetykach do skóry dojrzałej i zapobiegających starzeniu oraz w kosmetykach po opalaniu. Często składnikiem pomocniczym w preparatach z kwasem foliowym jest np. witamina C, ponieważ wzmacnia jego działanie. Polecany również w suplementach diety dla kobiet w ciąży.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Substancja aktywna
  • Substancja odżywcza
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja wygładzająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie