KWC LogobyWIZAŻ logo

Geraniol właściowości i zastosowanie

Geraniol

2,6-Octadien-1-Ol, 3,7-Dimethyl-2,6-Octadien-1-Ol, 2,6-Dimethyl-Trans-2,6-Octadien-8-Ol, 3,7-Dimethyl-Trans-2,6-Octadien-1-Ol, Geraniol Alcohol, Geraniol Extra, Geranyl Alcohol, Guaniol

Geraniol w kosmetykach — właściwości i zastosowanie

Geraniol to monoterpen — związek organiczny, który dodaje się do kosmetyków, by nadać im określony zapach. Geraniol jest alkoholem rozpuszczalnym w tłuszczach — sam również zalicza się do substancji oleistych.

Spis treści:

  • Czym jest geraniol?
  • Właściwości geraniolu
  • W jakich kosmetykach można znaleźć geraniol?
  • Czy geraniol jest bezpieczny?

Czym jest geraniol?

Geraniol to alkohol terpenowy, czyli chemiczny związek organiczny. Jest acyklicznym alkoholem monoterpenowym o wzorze sumarycznym C10H18O. Występuje naturalnie w przyrodzie, jest składnikiem olejków eterycznych (np. różanego). Sam ma oleistą konsystencję i jasnożółtą barwę. Stanowi naturalny składnik perfum i wielu kosmetyków. Geraniol to substancja zapachowa, której aromat przypomina pelargonię. Intensywna świeżość, jaką daje, sprawia, że jest częstym składnikiem perfum i wód toaletowych. Geraniol stanowi ważny składnik olejków eterycznych pozyskiwanych z imbiru, cytryny, limonki, pomarańczy i gałki muszkatołowej. Na skalę przemysłową jest izolowany z takich roślin jak Monarda fistulosa, Pelargonium graveolens, Cymbopogon martinii var motia, Cymbopogon winterianus Jowitt, syn. Cymbopogon nardus L., Cymbopogon winterianus i Cymbopogon jawarancusa.

Właściwości geraniolu

Substancję tę ceni się i stosuje nie tylko ze względu na przyjemny zapach. Geraniol działa bakteriobójczo — ma zdolność do przeciwdziałania rozwojowi szczepu enterotoksygennego E. coli czy Cryptococcus neoformans.

Ponadto z jego pomocą można przeciwdziałać zakażeniom salmonellą. W celach bakteriobójczych stosuje się go samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami, np. cytroneolem. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne geraniol jest składnikiem produktów do pielęgnacji cery trądzikowej. Badania wykazały, że ma również działanie przeciwnowotworowe. Może więc mieć zastosowanie w leczeniu nowotworów jelit, prostaty i gruczołu krokowego.

Udowodniono, że geraniol wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Opóźnia procesy starzenia, co czyni z niego cenny składnik kosmetyków typu anti-aging. Jego działanie nie jest tak silne, jak kwasu hialuronowego czy prowitaminy B5, ale regularne stosowanie produktów, w których składzie znajduje się geraniol, przynosi zadowalające efekty.

Geraniol jest znanym środkiem na komary, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Zapach tej substancji odstrasza też takie insekty jak kleszcze, pchły czy mrówki. Znajduje się więc ona w składzie różnego rodzaju środków aplikowanych bezpośrednio na skórę. Dużą skuteczność wykazują również świece z tym olejkiem. Mają działanie owadobójcze i ochronne, stanowią skuteczny środek na nicienie i świerzbowca usznego.

W przemyśle kosmetycznym geraniol wykorzystuje się głównie do nadawania zapachu kosmetykom. Bez substancji zapachowych niektóre produkty pielęgnacyjne pachniałyby nieprzyjemnie. Geraniol zwiększa komfort stosowania danego preparatu, ponieważ maskuje zapach pozostałych jego składników. Dzięki temu po aplikacji na skórze pozostaje świeży zapach z nutą pelargonii. Geraniol jest też substancją, z której można wyprodukować dwa inne związki zapachowe: cytral i cytronellol. Co ciekawe, nie jest on stosowany wyłącznie w przemyśle chemicznym – można go znaleźć również w słodyczach, lodach i deserach.

W jakich kosmetykach można znaleźć geraniol?

Geraniol jest przede wszystkim składnikiem perfum, wód toaletowych i kolońskich. Znajdziemy go również w dezodorantach, antyperspirantach i mgiełkach do ciała. Ma intensywny, ale świeży zapach — niektórym osobom kojarzy się z pelargonią, a innym z delikatnie różanym aromatem. Nie są to wszystkie zastosowania tej substancji. Ze względu na właściwości antybakteryjne dodaje się ją m.in. do kosmetyków pielęgnacyjnych do cery problematycznej. Co więcej, geraniol można znaleźć również w preparatach przeciwstarzeniowych, ponieważ jest on przeciwutleniaczem.

W związku z tym, że pomaga nadać kosmetykom konkretny zapach, ma zastosowanie w produkcji wielu preparatów – od kosmetyków do kąpieli (np. soli czy kul) aż po szampony i odżywki do włosów. Trzeba pamiętać, że użycie geraniolu ma poprawić komfort stosowania produktu. Nie należy do składników, których obecność jest niezbędna w składzie kosmetyku do pielęgnacji twarzy lub ciała. Główne zadanie tego związku organicznego to nadanie konkretnego zapachu.

Geraniol jest substancją naturalnie występującą w przyrodzie. Dlatego producenci kosmetyków naturalnych i ekologicznych często wykorzystują go, aby nadać przyjemny zapach swoim produktom.

Czy geraniol jest bezpieczny?

W czystej postaci geraniol może podrażnić oczy i skórę, dlatego w kosmetykach stosuje się go w ściśle określonym stężeniu. Informacja o tym, że ten związek organiczny został dodany do produktu, jest obowiązkowa w przypadku stężenia:

  • 0,01% w kosmetykach, które spłukuje się ze skóry;
  • 0,001% w produktach niespłukiwanych.

Wiele perfum, kosmetyków i środków czystości zawiera geraniol. Alergia jest przeciwwskazaniem do ich stosowania. Ta substancja zapachowa w pięciostopniowej skali określającej zagrożenie wystąpienia reakcji alergicznej otrzymała ocenę 4. Oznacza to, że jest potencjalnym alergenem i może wywoływać niepożądane reakcje ze strony układu oddechowego lub skóry. Jej obecność w składzie nie jest jednak ostrzeżeniem dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że skóra przyszłej mamy jest bardziej wrażliwa, dlatego warto ostrożnie stosować kosmetyki, które swój zapach zawdzięczają geraniolowi.

W jaki sposób pozyskuje się ten związek organiczny? Geraniol naturalny jest substancją zapachową pozyskiwaną z części roślin. Aby go odseparować, należy przeprowadzić destylację. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się również geraniol syntetyczny. Zarówno substancja naturalna, jak i ta wyprodukowana w laboratorium chemicznym jest odpowiednia do produkcji kosmetyków wegańskich.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Substancja wpisana na oficjalną listę potencjalnych alergenów. Sklasyfikowana jako groźny alergen.

Typ składnika

  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja maskująca
  • Substancja zapachowa
  • Wzmacniacz zapachu

Alergenne

4
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie