KWC LogobyWIZAŻ logo

Glycolic Acid właściowości i zastosowanie

Kwas glikolowy

Hydroxyacetic Acid, Hydroxyethanoic Acid, Ac. glycolique

Kwas glikolowy (Glycolic acid) – efekty, właściwości

Kwas glikolowy (Glycolic acid) to środek złuszczający, jeden z najpopularniejszych we współczesnej kosmetyce. Przede wszystkim ma działanie wygładzające i przeciwzmarszczkowe, a dodatkowo wspomaga procesy regeneracyjne.

Spis treści:

  • Właściwości kwasu glikolowego
  • Działanie kwasu glikolowego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć kwas glikolowy?
  • Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu glikolowego?
  • Efekty uboczne stosowania kwasu glikolowego

Właściwości kwasu glikolowego

Omawiana substancja ma wiele dobroczynnych właściwości, ponieważ delikatnie złuszcza, a także usuwa zaskórniki oraz reguluje wydzielanie sebum. Kwas glikolowy wykorzystywany w kosmetyce pozyskiwany jest z trzciny cukrowej, chociaż jego źródłem mogą być także buraki cukrowe, agrest i jabłka.

Do najważniejszych właściwości kwasu glikolowego należą:

  • złuszczanie martwych komórek naskórka;
  • dbanie o to, aby cera była zdrowa i promienna;
  • pomoc w leczeniu trądziku;
  • poprawienie nawilżenia skóry twarzy;
  • rozjaśnianie przebarwień i blizn;
  • pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny, czyli dwóch ważnych substancji, mających znaczenie w kontekście młodej i świetlistej cery, pozbawionej zmarszczek.

W zależności od stężenia kwasu glikolowego jego właściwości są różne:

  • stosowany w stężeniach od 5% do 15%, złuszcza warstwę rogową naskórka, a także nawilża i przyspiesza regenerację;
  • stosowany w stężeniach od 20% do 35%, oczyszcza skórę, nawilża, a także dobrze sprawdza się w przypadku cery przetłuszczającej się i zanieczyszczonej;
  • w stężeniu 70% jest stosowany podczas silnie złuszczających i oczyszczających zabiegów, zwłaszcza w salonach kosmetycznych. Samodzielnie nie należy ich wykonywać, ponieważ kwas może powodować znaczne zaczerwienienie skóry. Stosowany w tak dużym stężeniu, pobudza jednak regenerację i produkcję kolagenu, a także odmładza i wygładza skórę.

Kwas glikolowy jest jednym z najpopularniejszych kwasów stosowanych w trakcie zabiegów w salonach kosmetycznych.

Działanie kwasu glikolowego

Kwas glikolowy ma za zadanie przede wszystkim usunąć martwy naskórek, nawilżyć skórę, wygładzić ją oraz odmłodzić. Bardzo cenione są zabiegi z kwasem glikolowym, jednak wykonywane są one przede wszystkim przez profesjonalistów. Mają na celu złuszczyć martwy naskórek, dogłębnie zadbać o cerę, wspomóc procesy regeneracyjne, a także zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dodatkowo kwas glikolowy rozjaśnia przebarwienia i blizny; jest doskonały dla osób z trądzikiem.

W jakich kosmetykach można znaleźć kwas glikolowy?

Kwas glikolowy można znaleźć przede wszystkim w peelingach i roztworach wodnych, które dostępne są właściwie tylko do użytku profesjonalnego, ponieważ zawierają 70% kwasu. Z kolei w peelingach ten składnik ma za zadanie złuszczać martwy naskórek, przywracać skórze jędrność i sprężystość, wygładzać ją. Kwas glikolowy można znaleźć w kremach, w których pełni głównie funkcję nawilżenia skóry i wygładzenia jej powierzchni. Oczywiście konkretne właściwości zależą od stężenia.

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Jeśli chodzi o stosowanie domowych peelingów z kwasem glikolowym, to można wykonać około 5 zabiegów w odstępach co 2 tygodnie. W ten sposób nie dojdzie do podrażnienia skóry. Najlepiej rozpocząć kurację od takich produktów, które mają małe stężenie kwasu, a następnie to stężenie można zwiększać. Przed pierwszym zastosowaniem peelingu należy przez mniej więcej 2 tygodnie używać kremu z niewielkim stężeniem kwasu glikolowego (na przykład 10–15%), aby skóra mogła się przyzwyczaić do tego składnika. W trakcie kuracji, a także jakiś czas po niej bardzo ważne jest zadbanie o ochronę przed nadmiernym promieniowaniem UV. W ten sposób zadbamy o wygląd skóry i zdrowie. W czasie złuszczania się naskórka nie należy go zdrapywać; trzeba pozwolić mu samodzielnie odpaść. Jeśli chodzi o zabiegi profesjonalne z kwasem glikolowym, to stosowane stężenie 70% może być niebezpieczne dla osób ze skórą skłonną do podrażnień i dla alergików. Samodzielnie nie wolno decydować się na stosowanie kwasu glikolowego w stężeniu 50% lub 70%, ponieważ może on wywołać skutki uboczne.

Domowe peelingi warto wykonywać co 2 tygodnie. Zwykle zaleca się zastosowanie około 5 zabiegów. Z kolei profesjonalne można powtarzać co mniej więcej 14 dni, jednak całej kuracji nie należy stosować dłużej niż 6 miesięcy. Kwas glikolowy należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo i zwiększać jego stężenie, chyba że wystąpią podrażnienia, alergie lub inne problemy skórne.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu glikolowego?

Z kwasem glikolowym nie należy łączyć innych kwasów, w tym między innymi salicylowego. Dodatkowo w trakcie kuracji nie należy wykonywać peelingów mechanicznych ani mikrodermabrazji, aby nie podrażnić skóry.

Efekty uboczne stosowania kwasu glikolowego

Zabiegi z kwasem glikolowym mogą powodować efekty uboczne. Przede wszystkim możliwe jest wystąpienie alergii lub nadwrażliwości. Ponadto wprowadzenie nadmiernego stężenia kwasu często prowadzi do zbytniego złuszczania się naskórka, a także do zaczerwienienia. Po zabiegach z kwasem glikolowym w stężeniu 70% może wystąpić rumień i przejściowe pogorszenie się stanu skóry. Zwykle jednak objawy te ustępują po kilku dniach. Warto pamiętać, aby wykonywać zabiegi z kwasem glikolowym w renomowanych salonach kosmetycznych lub u dermatologa.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Stosując produkty z tym składnikiem w stężeniu powyżej 6% należy zapoznać się z instrukcją producenta lub skonsultować ze specjalistą, omijać okolice oczu oraz bezwzględnie zabezpieczać skórę przed słońcem filtrami o wysokim faktorze i w żadnym razie nie korzystać z solarium. Składnika nie należy aplikować na okolice oczu, może uszkodzić wzrok, a po połknięciu staje się toksyczny. Nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Typ składnika

  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja aktywna
  • Substancja keratolityczna
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja pomocnicza
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja wygładzająca

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie