KWC LogobyWIZAŻ logo

Homosalate właściowości i zastosowanie

Kwas benzoesowy, 2-hydroksy-, ester 3,3,5- trimetylocyklo- heksylowy; Homometylsalicylat

HMS, Homomethylsalicylate, 3,3,5- Trimethyl- Salicylate Cyclohexanol

Kwas benzoesowy – właściwości, zastosowanie

Konserwanty w kosmetykach są bardzo ważne. Kwas benzoesowy jest ciałem stałym, które dobrze rozpuszcza się w innych substancjach organicznych. Benzoic Acid jest składnikiem bardzo popularnym w wielu produktach. Hamuje namnażanie się bakterii, przedłuża trwałość produktu i dba o jego niezmienioną konsystencję. Może być stosowany w kosmetykach naturalnych. Producenci muszą przestrzegać ograniczeń dotyczących maksymalnych stężeń tego składnika.

Spis treści:

  • Właściwości kwasu benzoesowego
  • Zastosowanie kwasu benzoesowego w kosmetykach
  • Z jakimi substancjami kosmetyków nie łączyć kwasu benzoesowego?
  • Czy Benzoic Acid jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z kwasem benzoesowym

Właściwości kwasu benzoesowego

Kwas benzoesowy jest składnikiem często stosowanym w kosmetykach. Jest aromatyczny, oznaczany na opakowaniach jako Benzoic Acid. To konserwant, którego zadaniem jest zahamowanie rozwoju drobnoustrojów podczas codziennego stosowania kosmetyku. Bakterie wpływają na trwałość produktu, który nie nadawałby się do dłuższego, bezpiecznego stosowania bez dodatku tego konserwantu. Zabezpiecza on również przed nadkażeniem bakteryjnym, ponieważ każdorazowy kontakt preparatu z dłońmi może przenieść kolejne drobnoustroje do środka. Substancja ta jest szczególnie ważna w produktach, które nakłada się palcem, na przykład kremach w słoikach lub kremach do rąk w tubkach.

Jako konserwant ma jeszcze inne, cenne właściwości. Przedłuża trwałość produktu, dzięki czemu można go stosować przez dłuższy czas. Jest to ważne, kiedy nie jest używany codziennie. Dodanie kwasu benzoesowego do kosmetyku sprawia, że przez cały okres stosowania nie zmienia on swojej konsystencji oraz formy.

Zastosowanie kwasu benzoesowego w kosmetykach

Kwas benzoesowy jest popularnym konserwantem, który można znaleźć prawie w każdym kosmetyku stosowanym na co dzień, m.in.:

  • kremach pielęgnacyjnych,
  • balsamach do ciała,
  • żelach do mycia i płynach do kąpieli,
  • płynach do higieny intymnej,
  • produktach do golenia i po goleniu,
  • produktach przed opalaniem i po opalaniu,
  • kosmetykach do demakijażu,
  • kolorowych kosmetykach do makijażu,
  • produktach do paznokci.

Stosowanie kwasu benzoesowego w kosmetykach jest ograniczone ilościowo. Jego stężenie jest zależne od rodzaju produktu, którego jest jednym ze składników. Zgodnie z regulacjami prawnymi maksymalne stężenie może wynieść:

  • produkty spłukiwane (bez produktów do pielęgnacji jamy ustnej) – 2,5%,
  • produkty do jamy ustnej – 1,7%,
  • produkty niespłukiwane – 0,5%,
  • inne produkty – 0,5%.

Podane wartości dotyczą czystego kwasu benzoesowego. Producenci nie mogą przekraczać tych stężeń w swoich produktach.

Kwas benzoesowy swoje zastosowanie znalazł także w przemyśle spożywczym. Otrzymał symbol E210. Jest dodawany do jedzenia jako konserwant – zabezpiecza przed drobnoustrojami, jak grzyby, pleśnie czy bakterie.

Z jakimi substancjami kosmetyków nie łączyć kwasu benzoesowego?

Nie ma informacji dotyczących wyłączeń, jeśli chodzi o stosowanie go z innymi substancjami kosmetycznymi, jednak warto pamiętać, aby był używany zgodnie z recepturami.

Czy Benzoic Acid jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Kwas benzoesowy jest substancją, która jest zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. W naturze występuje w borówkach, czereśniach, malinach czy jagodach. Znajduje się także w przyprawach, jak anyż czy cynamon. Do produkcji kosmetyków jest wytwarzany syntetycznie, w laboratorium. Pozyskuje się go w drodze utleniania toluenu. Jest składnikiem wegańskim, dlatego osoby, które unikają produktów pochodzenia zwierzęcego, mogą stosować kosmetyki z jego dodatkiem. Substancja ta nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z kwasem benzoesowym

Kwas benzoesowy jest bezpieczną substancją, która została dopuszczona do stosowania w produktach kosmetycznych. Istnieją jednak efekty uboczne, które mogą się pojawić podczas używania preparatów z jej dodatkiem. Czysta forma kwasu benzoesowego jest silnie szkodliwa. Może powodować choroby skóry, a także utrudniać oddychanie. Nie należy jej wdychać ani nakładać na skórę. Nie powinna mieć ona również kontaktu z błonami śluzowymi, a także oczami. W kosmetologii nie jest stosowana czysta forma tej substancji.

Sam konserwant został dopuszczony do stosowania w kosmetykach, ale należy pamiętać, aby przestrzegać maksymalnych stężeń. Używanie niektórych składników może powodować alergie, jednak nie jest to regułą. Kwas benzoesowy rzadko uczula, ale wtedy warto zwrócić uwagę na swoją skórę i to, jak ona wygląda. Jeśli pojawią się wypryski, pęcherze, zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie skóry, oznacza to, że mogło dojść do alergii. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z dalszego stosowania produktu.

Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią mogą sięgać po produkty z kwasem benzoesowym, ale powinny pamiętać o tym, że organizm w tym okresie jest szczególnie wrażliwy na różne substancje. Skóra może zareagować nadwrażliwością na stosowanie nowego produktu.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik podejrzewany o wpływanie na procesy hormonalne zachodzące w organizmie. Nie do końca przebadany. W badaniach In vitro wykazuje działanie antyandrogenowe i estrogenowe oraz zdolność przenikania przez skórę do krwi i mleka matki.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Filtr UV, Pochłaniacz UV
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja ochronna

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie