KWC LogobyWIZAŻ logo

Hydrolyzed Collagen właściowości i zastosowanie

Kolagen hydrolizowany, Hydrolizat kolagenu

Collagen Hydrolysate, Collagen Hydrolysate Proteins, Hydrolyzed Animal Protein, Hydrolyzed Animal Protein Powder, Hydrolyzed Animal Protein Solution

Hydrolizat kolagenu – właściwości, co to jest?

Młoda, jędrna i nawilżona skóra to marzenie wielu kobiet. Hydrolizat kolagenu to jedna z substancji, która działa na powierzchni skóry, sprawiając, że jest ona bardziej elastyczna, zregenerowana, a zmarszczki są mniej widoczne. Substancja ta jest również stosowana w produktach do pielęgnacji włosów. Jako humektant zatrzymuje w nich wilgoć, dzięki czemu włosy wyglądają na bardziej błyszczące i zadbane.

Spis treści:

  • Co to jest hydrolizat kolagenu?
  • Funkcja hydrolizatu kolagenu
  • Działanie hydrolizatu kolagenu na skórę
  • Działanie hydrolizatu kolagenu na włosy
  • W jakich kosmetykach można znaleźć hydrolizat kolagenu?
  • Bezpieczeństwo stosowania
  • Suplementacja hydrolizatu kolagenu
  • Z czym łączyć hydrolizat kolagenu?

Co to jest hydrolizat kolagenu?

Hydrolizat kolagenu można znaleźć w kosmetykach pod nazwą Hydrolyzed Collagen. Jest to białko pochodzenia zwierzęcego, najczęściej wołowego, wieprzowego lub cielęcego. Kolagen natomiast jest związkiem, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Jest odpowiedzialny za jej jędrność oraz elastyczność. Z wiekiem stopniowo spada, przez co skóra staje się bardziej wiotka. Hydrolizat kolagenu składa się z aminokwasów takich jak prolina, hydroksyprolina, glicyna. Jest to substancja w postaci proszku, dobrze rozpuszczalna w wodzie. Nie posiada charakterystycznego zapachu. Ze względu na to, że jest to substancja pochodzenia zwierzęcego, nie może być stosowana przez wegan.

Funkcja hydrolizatu kolagenu

Hydrolizat kolagenowy to inna substancja niż czysty kolagen. Jest to związek powierzchniowo czynny, jego cząsteczki są duże, przez co nie przenikają w głąb skóry. Hydrolizat kolagenu jest humektantem, dzięki czemu zatrzymuje wilgoć w naskórku, sprawiając, że skóra utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Zapobiega także wysychaniu kosmetyków oraz ich krystalizacji. Stosowany w produktach pieniących się zmniejsza ilość wytwarzanej piany. Hydrolizat kolagenu jest substancją o lepkiej strukturze, która może kleić się podczas aplikacji, przez co utrudnia on rozsmarowywalność produktu na skórze.

Działanie hydrolizatu kolagenu na skórę

Substancja ta kondycjonuje skórę. Jako emolient tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która częściowo działa nawilżająco. Dzięki temu zmniejsza nadmierne odparowywanie wody z naskórka. Hydrolizat kolagenu dodatkowo zmiękcza, wygładza i nawilża skórę. Często znajduje się on w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry z rozstępami i cellulitem, ponieważ zmniejsza ich widoczność, uelastycznia skórę i ją ujędrnia.

Hydrolizat kolagenu wykazuje również działanie łagodzące, w szczególności podrażnienia skóry spowodowane stosowaniem silnych detergentów, które mogą powodować alergie skórne. Głównie ogranicza drażniące działanie związków anionowych, które są stosowane w wielu kosmetykach. W produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej zmniejsza widoczność zmarszczek, wygładza cerę, poprawia jej owal i kontur.

Działanie hydrolizatu kolagenu na włosy

Hydrolizat kolagenu jest substancją, która jest obecna w produktach do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jako humektant zatrzymuje w nich wilgoć, dzięki czemu wyglądają na zdrowsze i bardziej nawilżone. Substancja ta ma działanie antystatyczne, przez co włosy się mniej elektryzują. Stosowanie kosmetyków zawierających w składzie hydrolizat kolagenu poprawia ich strukturę, wygładza włosy i sprawia, że są bardziej błyszczące.

W jakich kosmetykach można znaleźć hydrolizat kolagenu?

Hydrolizat kolagenu to składnik wielu produktów kosmetycznych, w szczególności przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Można go znaleźć w:

  • szamponach, odżywkach i maskach do włosów,
  • balsamach do ciała,
  • kremach do ciała,
  • serach i ampułkach do pielęgnacji twarzy,
  • tonikach i hydrolatach,
  • produktach do pielęgnacji dłoni i stóp,
  • żelach do mycia ciała i włosów.

Hydrolizat kolagenu często jest jedną z substancji kosmetyków o działaniu nawilżającym, przeciwzmarszczkowym i wygładzającym. Można go także spotkać w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry objętej cellulitem i rozstępami.

Bezpieczeństwo stosowania

Jest to substancja dopuszczona do stosowania w przemyśle kosmetycznym. Hydrolizat kolagenu jest uważany za składnik bezpieczny, niepowodujący alergii na skórze. Z uwagi na duże cząstki, z jakich się składa, nie przenika on w głąb skóry, a działa jedynie na jej powierzchni, co w żaden sposób nie umniejsza jego właściwościom.

Hydrolizat kolagenu może być stosowany przez osoby, których cera jest tłusta, zanieczyszczona i z trądzikiem, ponieważ nie wykazuje on działania komedogennego. Również może być on stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, gdyż działa jedynie na powierzchni skóry, nie przenikając do krwiobiegu.

Suplementacja hydrolizatu kolagenu

Hydrolizat kolagenu jest substancją, która swoje zastosowanie znalazła nie tylko w produktach kosmetycznych, ale także suplementach diety. Jest on dostępny w kilku wygodnych postaciach jak kapsułki, proszek do rozpuszczenia czy tabletki. Jego regularne spożywanie jest kluczowe dla zachowania urody. Dzięki niemu skóra wygląda na młodszą, jest bardziej nawilżona, wygładzona i ujędrniona. W połączeniu z kosmetykami zawierającymi hydrolizat kolagenu można osiągnąć zadowalające efekty. Poza działaniem odmładzającym regeneruje skórę, a także pozytywnie działa na stawy, dzięki czemu sprawdza się u osób starszych, a także sportowców.

Z czym łączyć hydrolizat kolagenu?

Hydrolizat kolagenu w połączeniu z kwasem hialuronowym i witaminą C dobrze działa na skórę. Witamina C zwiększa przyswajalność hydrolizatu kolagenu, co może działać wewnętrznie podczas stosowania go w postaci suplementów diety, a także zewnętrznie podczas nakładania kosmetyków. Hydrolizat kolagenu często jest stosowany w serach odmładzających, których zadaniem jest ujędrnienie skóry i zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia zwierzęcego

Funkcja w kosmetyku

  • Humektant
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja ochronna
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja wygładzająca
  • Substancja wypełniająca
  • Substancja żelująca

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie