KWC LogobyWIZAŻ logo

Hydroxycitronellal właściowości i zastosowanie

Uwodniony cytronelal

7- Hydroxycitronellal, Citronellal Hydrate

Hydroxycitronellal – jaką funkcję pełni w kosmetykach?

Hydroxycitronellal jest substancją zapachową, która nadaje kosmetykom pięknej, kwiatowej woni. Najczęściej jest stosowany w produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała i włosów, ale również można go znaleźć w branży perfumeryjnej. Jest jednak silnym alergenem, dlatego nie każdy powinien sięgać po kosmetyki z nim w składzie.

Spis treści:

  • Czym jest hydroxycitronellal?
  • Właściwości hydroxycitronellalu
  • Zastosowanie hydroxycitronellalu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć hydroxycitronellal?
  • Czy hydroxycitronellal jest bezpieczny?
  • Kto może stosować hydroxycitronellal?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć hydroxycitronellalu?
  • Hydroxycitronellal a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Czym jest hydroxycitronellal?

Hydroxycitronellal jest substancją zapachową o słodkim aromacie, przypominającym woń lilii lub konwalii, maskuje też nieprzyjemne zapachy. To składnik półsyntetyczny – pozyskiwany w laboratorium z naturalnego produktu. Cytronelal obecny jest w naturalnych olejkach eterycznych, takich jak: palmarosa, geraniowy, lawendowy, chmielowy, ilang-ilang, trawy cytrynowej, kwiatów pomarańczy.

Właściwości hydroxycitronellalu

Hydroxycitronellal jest terpenem, czyli aromatem. To substancja zapachowa, często wykorzystywana w produkcji perfum i wód toaletowych. Jej główną właściwością jest zdolność do nadawania produktowi kwiatowego aromatu. Pachnie wówczas jak kwiaty lilii lub konwalii – ma słodki i upajający aromat. Hydroxycitronellal maskuje chemiczny zapach innych składników preparatu, dlatego znajdziemy go również w produktach pielęgnacyjnych.

Hydroxycitronellal posiada także właściwości maskujące nieprzyjemne aromaty. Doskonale nadaje się do zmniejszania zapachu potu, dlatego sprawdzi się w produktach do mycia ciała i nadawania mu przyjemnego zapachu.

W składzie hydroxycitronellalu znajdują się dwie substancje o silnym działaniu: citral i geraniol. Pierwszy wykorzystuje się podczas syntezy jononu, który jest ważnym surowcem perfumeryjnym oraz substancją potrzebną do produkcji retinolu syntetycznego. Natomiast geraniol to substancja zapachowa odstraszająca owady.

Zastosowanie hydroxycitronellalu w kosmetykach

W przeciwieństwie do niektórych substancji zapachowych hydroxycitronellal nie wykazuje działania bakteriobójczego czy konsystencjotwórczego. Jest to wyłącznie półsyntetyczny aromat, którego działanie ogranicza się do nadania konkretnego zapachu produktom. Można zatem uznać, że jego obecność nie będzie miała wpływu na intensywność działania składników aktywnych, zawartych w preparacie. Nie oznacza to jednak, że substancje zapachowe nie są potrzebne w kosmetykach – wręcz przeciwnie. Sprawiają, że produkty o przyjemnych woniach są chętniej wybierane przez klientów.

Hydroxycitronellal sprawia, że produkt pielęgnacyjny ma przyjemny zapach, który utrzymuje się jeszcze jakiś czas na skórze. Wpływa zatem na komfort stosowania kosmetyku. Należy pamiętać, że substancje chemiczne, które mają silne działanie pielęgnacyjne, nie zawsze muszą być bezzapachowe. Niektóre z nich pachną bardzo nieprzyjemnie, stąd potrzeba dodawania aromatów do produktów, głównie kremów do twarzy czy balsamów do ciała. Hydroxycitronellal doskonale maskuje chemiczną woń innych surowców znajdujących się w składzie produktu. Dzięki niemu możemy czerpać przyjemność z aplikacji kosmetyku na skórę.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wyrobów perfumeryjnych. Tam hydroxycitronellal jest istotnym składnikiem kompozycji zapachowej, nie substancją pomocniczą, a składnikiem bazowym receptury. Zastosowanie hydroxycitronellalu nadaje produktowi przyjemny, słodki zapach kwiatów. Hydroxycitronellal jest często stosowany w produktach perfumeryjnych o tej nucie zapachowej. Głównie przeznaczonych dla kobiet.

W jakich kosmetykach można znaleźć hydroxycitronellal?

W jakich kosmetykach możemy znaleźć hydroxycitronellal? W:

  • perfumach, wodach toaletowych, dezodorantach,
  • kremach (np. w tradycyjnym kremie Nivea),
  • mydłach i kosmetykach myjących,
  • szamponach do włosów,
  • odżywkach i maskach do włosów,
  • balsamach do ciała,
  • kosmetykach kolorowych.

Hydroxycitronellal ma również zastosowanie w produktach chemii gospodarstwa domowego i środkach odkażających.

Czy hydroxycitronellal jest bezpieczny?

Badania wykazały, że hydroxycitronellal jest silnym alergenem. Producenci są zobowiązani do tego, aby umieszczać informację o tym, że znajduje się on w składzie kosmetyku, nawet jeśli został użyty w śladowych ilościach. Jego stężenie w produktach kosmetycznych zostało znormalizowane. Dopuszczalne jest, by produkt spłukiwany ze skóry zawierał maksymalnie 0,01% hydroxycitronellalu. Natomiast w preparatach, które pozostają na skórze po aplikacji, stężenie omawianego składnika nie może przekraczać 0,001%.

Kto może stosować hydroxycitronellal?

Hydroxycitronellal może powodować podrażnienie skóry, takie jak zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Reakcje alergiczne najczęściej pojawiają się u osób z wrażliwą skórą, u których wcześniej występowały omawiane wcześniej objawy. Kosmetyki z hydroxycitronellalem mogą powodować reakcje alergiczne także jeśli są nakładane na podrażnioną lub uszkodzoną skórę, dlatego należy unikać takiego postępowania.

Nie tylko osoby cierpiące na alergie skórne powinny unikać kosmetyków zawierających hydroxycitronellal. Również kobiety ciężarne i matki karmiące – w tych okresach życia skóra staje się bardziej wrażliwa. Przyczyna leży w zmianach hormonalnych. Dlatego warto na ten czas zrezygnować z używania kosmetyków, których składniki zostały uznane za silnie uczulające.

Hydroxycitronellal nie jest substancją toksyczną. Zagrożenie, jakie niesie jej stosowanie, wynika wyłącznie z dużego ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Składnik znajduje się na liście 26 potencjalnych alergenów wykorzystywanych w kosmetykach. Nawet osoby, które nie mają zdiagnozowanej alergii, powinny ostrożnie stosować produkty z hydroxycitronellalem. Przed użyciem na większe partie skóry zaleca się wykonanie testu miejscowego.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć hydroxycitronellalu?

Nie ma informacji o składnikach, z którymi nie wolno łączyć hydroxycitronellalu.

Hydroxycitronellal a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Jest to składnik o różnym pochodzeniu, zarówno syntetycznym, jak i naturalnym. Nie ma informacji o jego negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Substancja sklasyfikowana, jako potencjalny, silny alergen.

Typ składnika

  • Substancja półsyntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja maskująca
  • Substancja zapachowa

Alergenne

4
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie