KWC LogobyWIZAŻ logo

Isododecane właściowości i zastosowanie

Izododekan

2-Methylundecane, Fancol ID, Permethyl

Isododecane – emolient, który zmiękcza i pachnie

Isododecane to występujący również pod nazwą izododekan emolient, czyli substancja o właściwościach zmiękczających, nawilżających i nabłyszczających. W kosmetyce stosowany jest jako składnik perfumujący i emulgujący. Można go znaleźć w większości kosmetyków dostępnych na rynku. Niestety może przyczyniać się do powstawania zaskórników i zapychać pory, szczególnie w przypadku cer tłustych i trądzikowych.

Spis treści:

  • Właściwości isododecane
  • Zastosowanie isododecane
  • W jakich kosmetykach można znaleźć isododecane?
  • Isododecane – szkodliwość
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć isododecane?
  • Efekty uboczne stosowania isododecane w kosmetykach
  • Isododecane – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Właściwości isododecane

Isododecane to pochodna ropy naftowej. Nie rozpuszcza się w wodzie, doskonale działa jako substancja umożliwiająca kolorowym pigmentom rozprowadzanie. Dodawana jest również do kosmetyków jako wzmacniacz zapachu.

Isododecane ma właściwości filmotwórcze. Oznacza to, że reguluje konsystencję produktu i ułatwia jego aplikację.

Isododecane jest emolientem – substancją zmiękczającą i okluzyjną - zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka i natłuszcza, tworząc film. Oznacza to, że po zastosowaniu produktu zawierającego isododecane skóra jest wygładzona, elastyczna i przyjemna w dotyku.

Zastosowanie isododecane

Emolienty są szeroko stosowane w różnego typu kosmetykach dostępnych w drogeriach oraz w produktach dermatologicznych. Dzięki swoim właściwościom nie tylko wspomagają funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry, ale również niwelują świąd, łagodzą stany zapalne i podrażnienia. Są wykorzystywane w ramach kuracji w leczeniu dolegliwości związanych z atopowym zapaleniem skóry, egzemą oraz wspomagająco w kuracjach przeciwtrądzikowych. Emolienty pozwalają skórze zachować optymalny stopień nawilżenia, dzięki temu wspierają również jej mikrobiom.

Isododecane stosowany jest głównie jako składnik produktów do stylizacji włosów oraz kosmetyków do makijażu. Jego zawartość w kosmetyku kolorowym pozwala na równomierne rozprowadzanie pigmentów.

Dzięki temu, że jest emolientem, wykorzystuje się go do produkcji wszelkiego rodzaju kremów, mleczek i balsamów ochronnych.

W jakich kosmetykach można znaleźć isododecane?

Isododecane jest substancją szeroko stosowaną w przemyśle kosmetycznym. Można go znaleźć niemal w każdej grupie produktów. Isododecane w kosmetykach można znaleźć w produktach, jak:

  • maseczki do twarzy, głównie bąbelkowe,
  • kremy pod oczy,
  • kremy do twarzy, głównie rewitalizujące, matujące, liftingujące, wygładzające,
  • kremy ochronne, z filtrem UV,
  • dwufazowe płyny do demakijażu,
  • płyny micelarne,
  • bazy pod makijaż,
  • fluidy, kremy BB,
  • pomadki do ust,
  • odżywki (głównie emolientowe), olejki, sera do włosów,
  • gumy, pasty, pianki i żele do stylizacji włosów,
  • olejki do twarzy i ciała.

Isododecane – szkodliwość

Na podstawie raportu Cosmetic Ingredient Review z 2012 r. isododecane jest substancją bezpieczną do stosowania w kosmetykach Zalecane stężenie tego składnika w produktach perfumowanych nie może przekroczyć 12%. Substancja ta również w czystej postaci nie wykazuje toksycznego działania na organizm ludzki.

Działanie alergenne isododecane jest stosunkowo niskie, jednak osoby ze szczególnie wrażliwą skórą przed zastosowaniem produktu zawierającego ten składnik powinny wykonać najpierw próbę uczuleniową.

Substancje ropopochodne, do których zaliczany jest isododecane, wykazują właściwości komedogenne, co w rezultacie może prowadzić do powstawania zaskórników i pogłębienia problemu z trądzikiem, nasilenia zaczerwienienia skóry i nadprodukcji sebum.

Stopień komedogenności substancji kosmetycznych określany jest przy użyciu skali od 1 do 5. Im bliżej 5, tym wyższe jest prawdopodobieństwo powstawania zmian skórnych i blokowania porów. Isododecane otrzymał w tej klasyfikacji 1, więc jest to stosunkowo bezpieczny składnik, nawet dla osób, które mają cerę tłustą lub trądzikową. Warto jednak mieć tę substancję na uwadze podczas kupowania kosmetyków – im niżej w składzie znajduje się isodecane, tym lepiej – jest go mniej, więc zagrożenie obciążenia nim skóry jest mniejsze.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć isododecane?

Nie ma informacji dotyczących szkodliwych interakcji isododecane z innymi składnikami kosmetyków.

Efekty uboczne stosowania isododecane w kosmetykach

U osób o cerze wrażliwej może wystąpić podrażnienie po zastosowaniu kosmetyków zawierających isododecane, ponieważ substancja ta wykazuje lekkie działanie alergenne.

Emolienty przez tworzenie na skórze warstwy okluzyjnej niestety mogą też powodować zatrzymanie różnego rodzaju zanieczyszczeń na jej powierzchni, co jest szczególnie niewskazane w przypadku cer tłustych i trądzikowych.

Jednoczesne stosowanie wielu produktów, które są emolientami, może być niekorzystne dla skóry (bez względu na jej rodzaj). Są to substancje, które wpływają pozytywnie na zdrowie skóry, chronią ją i nawilżają, ale ich nagromadzenie może zaszkodzić. Chodzi o to, aby nie dopuszczać do kumulowania w codziennej pielęgnacji i makijażu kosmetyków, które wysoko w składzie mają emolienty. Nietrudno o taką sytuację, bo to składniki często spotykane w mleczkach do demakijażu, kremach, bazach pod makijaż i fluidach. Warto czytać składy i zawsze dokładnie oczyszczać twarz.

Isododecane – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Isododecane jest składnikiem syntetycznym pozyskiwanym z ropy naftowej. Ze względu na pochodzenie substancja ta nie jest stosowana w produkcji certyfikowanych kosmetyków naturalnych.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja wygładzająca
  • Substancja zmiękczająca

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie