KWC LogobyWIZAŻ logo

Magnesium Carbonate właściowości i zastosowanie

Węglan magnezu, Magnezja biała

CI 77713, Carbonic Acid Magnesium Salt, Heavy Magnesium Carbonate, Light Magnesium Carbonate, Gold Star (Carbonate), GP 20 (Carbonate), Magnesia Alba

Węglan magnezu – właściwości, działanie, zastosowanie

Węglan magnezu (Magnesium carbonate) to biały barwnik, pełniący funkcję absorbentu oraz regulatora pH. Wykorzystuje się go także do wybielania, dlatego jest jednym z popularnych składników past do zębów. Magnesium carbonate pochłania również nadmiar sebum ze skóry, co pozwala umieszczać go w składzie produktów o działaniu przeciwtrądzikowym. Jego stosowanie dozwolono ponadto we wszystkich rodzajach kosmetyków, ponieważ jest to substancja o znikomym stopniu szkodliwości.

Spis treści:

  • Właściwości węglanu magnezu
  • Zastosowanie Magnesium carbonate w kosmetykach
  • W jakich produktach do pielęgnacji można znaleźć węglan magnezu?
  • Czy Magnesium carbonate jest składnikiem bezpiecznym?
  • Efekty uboczne dodawania węglanu magnezu do produktów pielęgnacyjnych
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie powinno się łączyć węglanu magnezu?
  • Wpływ węglanu magnezu na środowisko

Właściwości węglanu magnezu

Węglan magnezu to biały barwnik szeroko wykorzystywany w kosmetologii. Jego właściwości zmieniające barwę skóry nie są tak cenne, jak te absorbujące. Substancja pochłania nadmiar wilgoci, zmętnia, wypełnia oraz buforuje. Zapobiega tym samym rozwarstwianiu się kosmetyków. Reguluje też pH kosmetyków i matuje. Dość często wykorzystuje się go do produkcji past do zębów i pudrów do makijażu.

Węglan magnezu jest solą magnezową kwasu węglowego. Występuje pod postacią minerału, który ma biały lub bezbarwny kolor. Jego nazwa to magnezyt. Substancję, choć jest ona w pełni naturalna, można pozyskać syntetycznie. Łączy się wtedy tlenek magnezu z dwutlenkiem węgla. Warto podkreślić, że węglan magnezu praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie, za to rozkłada na części w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 350℃).

Magnesium carbonate można przyjmować doustnie. Jest on jednym z połączeń magnezowych, które wykorzystuje się do produkcji suplementów diety. W organizmie dość szybko się wchłania. Po około 30 minutach zauważalne jest stężenie tego związku we krwi. Doustny węglan magnezu stosuje się w celu zobojętnienia soku żołądkowego.

Zastosowanie węglanu magnezu w kosmetykach

Węglan magnezu jest typowym barwnikiem kosmetycznym, stąd jego zastosowanie w wielu produktach do pielęgnacji i upiększania ciała. Związek nie tylko zapobiega ich rozwarstwianiu, ale też zbrylaniu. Nadaje kosmetykom objętości, poprawiając ich puszystość i konsystencję. W zbyt klarownych produktach dba o odpowiednie zmętnienie. Węglan magnezu spulchnia też niektóre kosmetyki, w innych zaś działa złuszczająco na skórę.

Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego związku w produktach do pielęgnacji. Węglan magnezu barwi skórę na biało, dlatego chętnie wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków wybielających, szczególnie past do zębów. Dzięki niemu można usunąć osady ze szkliwa i zadbać o zmiany próchnicze. Związek ten działa bowiem przeciwpróchniczo. Niestety, aby zobaczyć pierwsze efekty stosowania pasty z węglanem magnezu, trzeba używać jej regularnie przez okres kilku tygodni. Węglan magnezu nie działa od razu.

Omawiany składnik jest też skutecznym absorbentem. Ponieważ pochłania wilgoć z powierzchni skóry, ma właściwości matujące, co docenią osoby z cerą tłustą i trądzikową.

W jakich produktach do pielęgnacji można znaleźć węglan magnezu?

Węglan magnezu to substancja stosowana w wielu kosmetykach. Z racji swoich cennych walorów jest on wykorzystywany do produkcji:

  • past wybielających do zębów,
  • proszków wybielających,
  • kremów matujących,
  • toników do twarzy,
  • pudrów do makijażu,
  • farb do włosów.

Węglan magnezu jest częstym składnikiem lakierów do paznokci. Zapobiega ich nadmiernemu gęstnieniu i zbrylaniu.

Czy Magnesium carbonate jest składnikiem bezpiecznym?

Węglan magnezu to składnik w pełni bezpieczny. Znajduje się na liście dozwolonych barwników, która powstała zgodnie z rozporządzeniem 1223/2009 dotyczącym produktów kosmetycznych. Według ekspertów węglan magnezu nie wymaga kwalifikacji jako substancja niebezpieczna, dlatego można go bez przeszkód stosować zgodnie z przyjętymi normami. Wykorzystywanie go w produktach kosmetycznych jest dozwolone na terenie całej Unii Europejskiej. W dyrektywie kosmetycznej UE został on sklasyfikowany pod nazwą CI 77713.

Węglan magnezu rzadko wykorzystywany jest do produkcji domowych kosmetyków. Zazwyczaj stosuje się jego składowe, zwłaszcza tlenek magnezu, dzięki któremu można stworzyć naturalną pastę do zębów na bazie oleju kokosowego.

Efekty uboczne dodawania węglanu magnezu do produktów pielęgnacyjnych

Nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych spowodowanych dodawaniem węglanu magnezu do produktów pielęgnacyjnych. Jest to substancja, która po aplikacji na skórę nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Kosmetyki zawierające węglan magnezu są przeznaczone do pielęgnacji różnych typów cer, ze szczególnym uwzględnieniem skóry wymagającej matowienia. Węglan magnezu bardzo docenia się w stomatologii. Produkty kosmetyczne zawierające tę substancję są jednymi z najczęściej kupowanych, jeśli chodzi o pielęgnację jamy ustnej.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie powinno się łączyć węglanu magnezu?

Nie ma informacji o składnikach kosmetyków, z którymi nie powinno się łączyć węglanu magnezu. Wiadomo tylko, że praktycznie nie rozpuszcza się on w wodzie, dlatego takie połączenie może być bardzo trudne. Brak przeciwwskazań, aby łączyć inne składniki kosmetyczne z tą substancją, jest sporą zaletą tego związku.

Wpływ węglanu magnezu na środowisko

Węglan magnezu jest składnikiem naturalnym, który w żaden sposób nie szkodzi środowisku. Choć zwykle otrzymuje się go z minerału, może być też tworzony syntetycznie. Sposób pozyskania surowca i dodania go jako składnika kosmetyku jest zależny od producenta. Pochodzenie węglanu magnezu powinno być odnotowane na opakowaniu produktu. Z racji tego, iż nie jest to komponent pochodzenia zwierzęcego, mogą go stosować osoby, które nie akceptują produktów odzwierzęcych.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Barwnik kosmetyczny zakazany do stosowania w USA jako kolorant. Dozwolony na terenie EU, musi być jednakże zawsze wymieniony w składzie INCI bez względu na stężenie w danym kosmetyku.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Adsorbent, pochłaniacz wilgoci
  • Barwnik
  • Regulator pH
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja antyosadowa
  • Substancja buforująca
  • Substancja przeciw próchnicza
  • Substancja przeciwzbrylająca
  • Substancja spulchniająca
  • Substancja zmętniająca
  • Utrwalacz

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie