KWC LogobyWIZAŻ logo

Magnesium Nitrate właściowości i zastosowanie

Azotan magnezu

Magnesiumnitrat, Magnesium Salt Nitric Acid, Nitric Acid Magnesium Salt

Azotan magnezu – właściwości i zastosowanie

Azotan magnezu (Magnesium Nitrate) to związek chemiczny z grupy azotanów, sól kwasu azotowego i magnezu. Ma postać białego lub bezbarwnego krystalicznego ciała stałego o szklistym połysku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i etanolu. Jest higroskopijnym minerałem, stosowanym w przemyśle kosmetycznym, chemicznym i rolniczym.

Spis treści:

  • Azotan magnezu – właściwości
  • Zastosowanie azotanu magnezu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć azotan magnezu?
  • Domowe kosmetyki z azotanem magnezu.
  • Czy azotan magnezu jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć z azotanem magnezu?
  • Czy azotan magnezu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ azotanu magnezu na środowisko naturalne

Azotan magnezu – właściwości

Jest rozpuszczalny w wodzie. Ma zdolność wiązania się z nią i wchłania wilgoć. Wpływa korzystnie na włosy: nawilża je, nabłyszcza, wygładza, uelastycznia. Cechuje się właściwościami antystatycznymi. Jest bez zapachu.

Azotan magnezu ma właściwości:

  • nawilżające,
  • kondycjonujące,
  • higroskopijne.

Jest to substancja czynna kosmetyku, czyli kluczowa jego część, odpowiadająca za działanie w określony sposób. Znajduje się w wielu produktach kosmetycznych, najczęściej w tych przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

Zastosowanie azotanu magnezu w produktach do pielęgnacji

W kosmetykach wykorzystywane są właściwości higroskopijne azotanu magnezu. Pomaga on wiązać wodę w skórze, a także zatrzymywać ją w naskórku. Zmniejsza proces odparowywania wody ze skóry, dzięki czemu działa nawilżająco. Powoduje także, że kosmetyki nie wysuszają się, a to umożliwia komfortowe korzystanie z nich.

Azotan magnezu w produktach pielęgnujących do włosów (jak odżywki, maski) pełni funkcję substancji kondycjonującej. Jest dodawany do produktu, by wygładzić powierzchnię włosów, poprawić ich wygląd. Użycie azotanu magnezu w kosmetykach do włosów sprawia, że lepiej się rozczesują, lepiej układają i mniej elektryzują. Są bardziej nawilżone, nabłyszczone i natłuszczone. Włosy są bardziej miękkie, mają większą objętość, lekkość i blask.

Składnik ten poprawia wygląd włosów, pośrednio chroni je przed uszkodzeniami i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak stylizacja, suszenie gorącym powietrzem czy prostowanie.

Warto wiedzieć, że efekty stosowania kosmetyków z azotanem magnezu są natychmiastowe, ale nietrwałe. Dzieje się tak, bo substancje wiążące z powierzchnią włosa zostają usunięte podczas mycia. Azotan magnezu ma właściwości antystatyczne. Utrudnia wytwarzania lub zobojętnienie powierzchniowego ładunku elektrycznego.

W jakich kosmetykach znajdziemy azotan magnezu?

Azotan magnezu znajdziemy w wielu produktach do codziennej pielęgnacji. Najczęściej jest wykorzystywany w kosmetykach do włosów. Stanowi składnik:

  • odżywek,
  • masek,
  • szamponów (w tym przeciwłupieżowych i do włosów farbowanych),
  • sprayów,
  • eliksirów.

Jest substancją, która doskonale wiąże wilgoć, jednak w branży kosmetycznej jest ona wykorzystywana najczęściej w produkcji kosmetyków do włosów.

Domowe kosmetyki z azotanem magnezu

  • maska do włosów - do wykonania maski potrzebne będą trzy łyżki jogurtu naturalnego, łyżka miodu i łyżeczka azotanu magnezu. Wszystko należy połączyć, a następnie pozostawić na włosach maksymalnie 30 minut. Następnie maskę należy zmyć szamponem (najlepiej o delikatnych właściwościach myjących).
  • maska do włosów przywracająca blask - do wykonania maski potrzebne będzie jedno żółtko, łyżka oliwy z oliwek, kilka kropel soku z cytryny, azotan magnezu. Wszystko należy połączyć, a następnie pozostawić na włosach około godziny. Następnie maskę należy zmyć szamponem


Po takiej pielęgnacji można układać włosy tak, jak zwykle.

Czy azotan magnezu jest bezpieczny?

Magnesium Nitrate jest uznany za bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Nie powinien być jednak wykorzystywany w kosmetykach dla dzieci. Nie zaleca się stosowania go przez kobiety w ciąży. Nie powinno się go używać na uszkodzoną skórę. Ryzyko wystąpienia raka, alergii, immunotoksyczność jest oceniane jako niskie.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć azotanu magnezu?

Azotan magnezu nie powinien być używany w nadmiarze. Zbyt duża gromadzi się na włosach. Wówczas są one obciążone, nieestetyczne, wyglądające jakby były oklejone i brudne. Dlatego warto zwracać na to uwagę i nie nakładać zbyt obficie produktu podczas jednej pielęgnacji.

Czy azotan magnezu jest pochodzenia naturalnego?

Azotan magnezu na potrzeby przemysłu kosmetycznego jest pozyskiwany syntetycznie. Naturalnie występuje w kopalniach i jaskiniach, gdzie powstaje w wyniku reakcji azotowych związków obecnych w guanie ze skałami bogatymi w magnez. Jest to także składnik wegański, co oznacza, że nie pochodzi od zwierząt (nie znajdziemy tu np. tłuszczów odzwierzęcych, produktów pszczelich czy barwników ze zwierząt).

Efekty uboczne

Azotan magnezu, mimo że jest składnikiem bezpiecznym, może wywoływać podrażnienia. Nie powinien być stosowany na rany, otarcia i w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona, bo może powodować pieczenie, swędzenie, a także zaczerwienienie. W przypadku wrażliwej skóry mogą wystąpić reakcje alergiczne, jak wysypka, zaczerwienienie, przesuszenia. Azotan magnezu powoduje niekiedy podrażnienia w okolicy oczu – skóra się wysusza, może być zaczerwieniona, dlatego rzadko producenci wykorzystują go w tego typu kosmetykach.

Po spożyciu jest toksyczny – w kontakcie z florą bakteryjną jelit może wytworzyć zagrażające zdrowiu substancje, nizotraminy (a te z kolei mogą być rakotwórcze).

Stosowany w nadmiarze może wpływać na obciążenie włosów, oklejać je. Włosy są nieprzyjemne w dotyku, mało elastyczne. Należy zwracać uwagę na ilość nakładanego produktu, aby nie przeciążyć włosów.

Wpływ azotanu magnezu na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu azotanu magnezu na środowisko, jednak należy uważać, aby nie przedostawał się do środowiska, w tym wód gruntowych.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Toksyczny po spożyciu. Może także uwalniać szkodliwe nitrozaminy. Nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę i stosowany w kosmetykach dla dzieci.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja nawilżająca

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie