KWC LogobyWIZAŻ logo

Mandelic Acid właściowości i zastosowanie

Kwas migdałowy

Paramandelic acid, Phenyloglicolic acid, 2-Phenylglycolic Acid, A-Hydroxybenzeneacetic Acid, A-Hydroxyphenyl Acetic Acid, Almond Acid, Amygdalic Acid, Uromaline, Acido Mandelico, Alapha-Hydroxy-Alpha-Toluic Acid

Kwas migdałowy – właściwości, działanie

Kwas migdałowy (mandelic acid) to bardzo popularny produkt pojawiający się jako składnik wielu kosmetyków, jak i jako element zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA, a więc ma za zadanie złuszczać naskórek i zapewniać gładkość skóry.

Spis treści:

  • Właściwości kwasu migdałowego
  • Działanie kwasu migdałowego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć kwas migdałowy?
  • Jak stosować kosmetyki z kwasem migdałowym?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu migdałowego?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z kwasem migdałowym

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych we współczesnej branży kosmetycznej. To właśnie ten składnik jest uznawany za odpowiedni dla osób z trądzikiem oraz starzejącą się skórą. Do najważniejszych właściwości kwasu migdałowego można zakwalifikować:

  • wygładzenie powierzchni skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek, rozjaśnienie cery,
  • stopniowe usuwanie blizn, w tym także tych potrądzikowych,
  • zmniejszenie ilości przebarwień na twarzy,
  • działanie złuszczające, pomagające w usunięciu martwego naskórka,
  • właściwości antybakteryjne, co ma szczególne znaczenie dla osób z cerą trądzikową,
  • działanie nawilżające i wygładzające.

Kwas migdałowy może być wykorzystywany w zabiegach dla każdego rodzaju cery, a więc zarówno dla osób ze skórą suchą, jak i tłustą, a także normalną i ze skłonnościami do trądziku.

Działanie kwasu migdałowego

Kwas migdałowy wykazuje działanie złuszczające, a jednocześnie nawilżające i wygładzające. Dodatkowo ten składnik dobrze sprawdza się w przypadku osób ze skórą trądzikową, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne i usuwa blizny potrądzikowe. Okazuje się, że kwas migdałowy jest więc idealny na przebarwienia i na trądzik. Warto zaznaczyć, że sposób działania kwasu migdałowego zależy w dużej mierze od jego stężenia. Oznacza to, że w produktach kosmetycznych gotowych kwas ten działa słabiej, a tym samym jest bezpieczniejszy. Z kolei w preparatach w salonach kosmetycznych stężenie kwasu migdałowego jest znacznie wyższe i dochodzi do 30-40%, a tym samym składnik ten ma mocniejsze właściwości złuszczające.

W jakich kosmetykach można znaleźć kwas migdałowy?

Kwas migdałowy można znaleźć w gotowych kosmetykach sprzedawanych w drogeriach, a także w specjalnych preparatach stosowanych w salonach kosmetycznych i gabinetach dermatologicznych. W gotowych produktach zwykle stężenie kwasu migdałowego nie przekracza 5%-10%, natomiast w profesjonalnych gabinetach stosowane są specjalne preparaty ze zwiększonym stężeniem tego kwasu. Jeśli chodzi o kosmetyki dostępne w drogeriach, to kwas migdałowy zawiera wiele toników oraz peelingów. Czasami kwas migdałowy jest także składnikiem kremów do twarzy oraz masek w płachcie.

Jak stosować kosmetyki z kwasem migdałowym?

W przypadku stosowania kwasu migdałowego należy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Konieczne jest używanie preparatów z filtrami UV, ponieważ tylko w ten sposób można zabezpieczyć swoją skórę przed późniejszymi problemami. Kwas migdałowy w połączeniu z promieniowaniem UV może niestety doprowadzić do zaczerwienień i przebarwień. W domu można także zastosować peeling z kwasem migdałowym o stężeniu 10%. W przypadku jeśli samodzielnie stosuje się wyższe stężenie kwasu migdałowego, należy zaaplikować na twarz neutralizator, który ogranicza ryzyko pojawienia się podrażnień. Warto także pamiętać o tym, że nakładając na twarz kwas migdałowy, należy zabezpieczyć okolice ust i oczu, a tym samym nie aplikować tego produktu w pobliżu tych okolic.

Kwas migdałowy należy wprowadzać stopniowo do swojej pielęgnacji, a przede wszystkim warto zwracać uwagę na stężenia. Oznacza to, że w domu najlepiej wybierać toniki i peelingi ze stężeniem tego składnika do 10%. Tego typu zabieg można powtarzać nawet codziennie przez 4 tygodnie. Z kolei w gabinetach kosmetycznych stosowane są peelingi z zawartością kwasu glikolowego o stężeniu od 30% do 40% i tego typu zabiegi można powtarzać najwyżej raz w tygodniu przez miesiąc lub rzadziej. W sytuacji gdy pojawi się reakcja alergiczna lub nieustępujący rumień, należy zaprzestać tego typu zabiegów.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu migdałowego?

Kwasu migdałowego, tak samo jak innych kwasów AHA, nie należy łączyć z witaminą C. To właśnie witamina C sprawia, że formuła kwasu staje się właściwie bezużyteczna, a więc przestaje działać. Dodatkowo kwasu migdałowego nie należy łączyć z retinolem (połączenie tych dwóch składników może drażnić skórę) oraz innymi kwasami AHA (w tym glikolowym i mlekowym), ponieważ zbyt duża ilość tego typu składników może prowadzić do skutków ubocznych. Warto także pamiętać o tym, aby nie stosować zaraz po kwasie migdałowym niacynamidu, czyli witaminy B3. Można jednak te dwa składniki oddzielić, a więc rano nakładać niacynamid, a wieczorem kwas migdałowy.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z kwasem migdałowym

Kwas migdałowy może powodować lekkie skutki uboczne, które w zdecydowanej większości przypadków szybko znikają. Chodzi tutaj o wystąpienie rumieniu i delikatnych podrażnień skóry. Warto zaznaczyć, że u około 50% osób po peelingu można zauważyć zaczerwienienie skóry. Kwas migdałowy może powodować także reakcje alergiczne, dlatego warto wykonać wcześniej test uczuleniowy. Dodatkowo źle zaaplikowany kwas migdałowy lub nałożony w zbyt dużym stężeniu może prowadzić do nadmiernego złuszczania się skóry oraz mocnego rumienia nieustępującego przez kilka dni. Co więcej, na stosowanie kwasu migdałowego nie powinny decydować się kobiety w ciąży i okresie laktacji, osoby z alergiami oraz ciężką postacią trądziku, a także osoby po terapii retinoidami i osoby przechodzące zakażenie bakteryjne lub wirusowe, także te związane z wystąpieniem opryszczki.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik nie wykazuje działania fotouczulającego, przy stosowaniu niskich stężeń nie ma konieczności stosowania filtrów z wysokim faktorem, jednakże po zastosowaniu inwazyjnych zabiegów, peelingów chemicznych wskazana jest solidniejsza ochrona przeciwsłoneczna i intensywna pielęgnacja, aby zabezpieczyć uwrażliwioną skórę przed dodatkowym podrażnieniem czynnikami zewnętrznymi, słońcem, wiatrem, mrozem, zanieczyszczeniami.

Typ składnika

  • Substancja roślinna
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Rozjaśniacz/Wybielacz
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja aktywna
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja keratolityczna
  • Substancja lecznicza
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja ściągająca
  • Substancja wygładzająca

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie