KWC LogobyWIZAŻ logo

Octocrylene właściowości i zastosowanie

Oktokrylen

Octocrilene, 2-Cyano-3,3-Diphenyl Acrylic Acid 2-Ethylhexyl Ester, 2-Ethylhexyl 2-Cyano-3,3-Diphenyl-2-Acrylate

Octocrylene – szkodliwość w kosmetykach

Octocrylene to popularny składnik, który można znaleźć w produktach przeznaczonych do opalania. Jest filtrem chemicznym w postaci bezbarwnej cieczy. Nie rozpuszcza się w wodzie i ma oleistą konsystencję. Jego główną rolą jest ochrona skóry przed niekorzystnym promieniowaniem UVA i UVB. Wokół tego składnika toczy się wiele dyskusji dotyczących jego wpływu na układ hormonalny, ale obecnie nie ma jeszcze jednostronnego stanowiska w tej sprawie.

Spis treści:

  • Octocrylene – właściwości
  • Zastosowanie Octocrylene w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Octocrylene?
  • Czy Octocrylene jest bezpieczny?
  • Z czym nie łączyć Octocrylene?
  • Efekty uboczne
  • Czy Octocrylene to składnik pochodzenia naturalnego?
  • Wpływ Octocrylene na środowisko naturalne

Octocrylene – właściwości

Oktokrylen (Octocrylene) to substancja wysokostabilna, a także odporna na działanie czynników zewnętrznych. Jest to składnik wielu produktów kosmetycznych, jednak najczęściej stosuje się go w produkcji preparatów przeznaczonych do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Oktokrylen to przede wszystkim filtr chemiczny, którego zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Składnik ten wchłania je, a następnie zamienia na promieniowanie podczerwone, które jest mniej szkodliwe dla skóry.

Omawiany składnik posiada więcej cennych właściwości, mianowicie:

  • opóźnia procesy starzenia się skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne;
  • chroni skórę przed poparzeniami;
  • zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych na skórze, np. czerniaka;
  • zmniejsza podatność na powstawanie przebarwień spowodowanych opalaniem;
  • neutralizuje wolne rodniki, które negatywnie wpływają na skórę.

Oktokrylen jest dodawany do kosmetyków przeciwsłonecznych, aby chronić je przed szybszym psuciem się. Produkty z filtrami często są przechowywane w wysokich temperaturach, a nawet na słońcu, co może spowodować skrócenie ich przydatności do użycia. Rolą tego składnika jest ochrona przed takimi skutkami.

Zastosowanie Octocrylene w kosmetykach

Kosmetyki zawierające oktokrylen zapewniają skórze ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a także poparzeniami. Nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych przyspiesza proces starzenia się skóry. Staje się ona przesuszona, szorstka i mniej jędrna. Mogą pojawić się zmarszczki, a także przebarwienia. Opalanie się zwiększa także ryzyko nowotworów skóry, z których najgroźniejszym jest czerniak. Właśnie dlatego ważne jest stosowanie kosmetyków do opalania, a także regularne oglądanie znamion u dermatologa. Pozwoli to szybko wykryć niebezpieczną zmianę i podjąć odpowiednie leczenie.

Oktokrylen jest jedynym filtrem chemicznym, który został dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych.

W jakich kosmetykach można znaleźć Octocrylene?

Oktokrylen, z uwagi na jego właściwości, najczęściej można znaleźć w produktach przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Znajduje się on w:

  • kremach i mleczkach,
  • sztyftach i pomadkach do ust,
  • balsamach do ciała,
  • sprayach i lotionach.

Większość preparatów przeznaczonych do opalania ma go w swoim składzie.

Czy Octocrylene jest bezpieczny?

Oktokrylen jest stosowany w produktach do opalania jako filtr chemiczny. Został uznany za bezpieczny, jednak w określonej ilości. Jest substancją promieniochronną, która może występować w 10% stężeniu w przeliczeniu na kwas.

Jedne z badań nad tym składnikiem wskazały, że zaburza on funkcjonowanie układu hormonalnego, jednak do tej pory nie zostało to w żaden sposób potwierdzone. Należy również pamiętać, że kremy zawierające filtry UV są poddawane szczegółowym badaniom, aby było pewne, że nie są niebezpieczne dla ludzi.

Z czym nie łączyć Octocrylene?

Nie ma informacji dotyczących interakcji z oktokrylenem. Należy jednak pamiętać, że samodzielne łączenie składników kosmetycznych powinno być wykonywane zgodnie z recepturami i z odpowiednią wiedzą.

Czy Octocrylene to składnik pochodzenia naturalnego?

Jest to składnik całkowicie syntetyczny. Inaczej nazywany jest estrem 2-etyloheksylowego kwasu 2-cyjano-3,3-difenyloakrylowego.

Efekty uboczne

Oktokrylen to składnik, który może powodować podrażnienia. Jest substancją mocno komedogenną, dlatego po stosowaniu zawierających ją kosmetyków mogą się nasilić zmiany trądzikowe lub wypryski. Może także powodować wysypkę na skórze, zaczerwienienie czy swędzenie. Zazwyczaj kosmetyki z oktokrylenem są stosowane jedynie w wakacje, przez kilka tygodni, dlatego należy przestrzegać zaleceń producentów. Z filtrów przeciwsłonecznych trzeba korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem. Powinny być nakładane na skórę na kilkanaście minut przed wyjściem na słońce. Ponadto przed użyciem warto sprawdzić ich datę ważności. Wiele osób często sięga po kosmetyki do opalania z zeszłorocznych wakacji, które w wielu przypadkach mogą nie być już zbyt świeże. Jeśli produkt z filtrem ma inną konsystencję, zapach lub kolor, należy uznać, że nie nadaje się do nałożenia na skórę. Może wtedy spowodować podrażnienia.

Nie zaleca się stosowania kosmetyków z oktokrylenem przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ w tym okresie ryzyko pojawienia się uczulenia wzrasta.

Wpływ Octocrylene na środowisko naturalne

Oktokrylen ma wpływ na środowisko naturalne. Może powodować blednięcie raf koralowych, a także szkodzić organizmom żyjącym w wodach. Nie jest on również biodegradowalny. Niektóre kraje, w szczególności te turystyczne, zabraniają stosowania produktów z tą substancją. Producenci kosmetyków coraz częściej mają na uwadze dobro środowiska i starają się wykorzystywać składniki, które nie wpływają negatywnie na przyrodę.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen i substancja fototoksyczna.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Filtr UV, Pochłaniacz UV
  • Substancja ochronna

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie