KWC LogobyWIZAŻ logo

Papain właściowości i zastosowanie

Papaina

Papain Enzyme, Papainase, Papaine, Arbuz, Caroid, Papayotin, Vegetable Pepsin, Papaya Extract, Carica Papaya Extract

Papaina – co to za enzym? Jakie ma działanie?

Papaina to roślinny enzym posiadający wiele korzystnych właściwości. Papaina to związek chemiczny pochodzenia naturalnego, który pozyskiwany jest z papai, a dokładniej soków melonowca właściwego. Ten enzym stosowany jest przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Spis treści:

  • Właściwości papainy
  • Działanie papainy
  • W jakich kosmetykach można znaleźć papainę?
  • Jak stosować kosmetyki z papainą?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć papainy?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z papainą

Właściwości papainy

Papaina to enzym roślinny, który ma szerokie zastosowanie we współczesnym świecie. Oznacza to, że papainę można znaleźć zarówno w różnych farmaceutykach, jak i kosmetykach oraz w kuchni. Do najważniejszych właściwości papainy można zakwalifikować:

  • ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • zmiękcza skórę, przeciwdziała rogowaceniu naskórka,
  • łagodzi przebarwienia skórne,
  • wspomaga gojenie się ran,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • zmniejsza cellulit.

Papaina bardzo często wykorzystywana jest w medycynie, ponieważ zmniejsza opuchliznę, wspomaga trawienie, a także ma działanie przeciwbólowe i pomaga w takich schorzeniach jak ból gardła. Jednocześnie ten składnik znalazł także zastosowanie w kosmetyce ze względu na swoje właściwości zmiękczające skórę i wyrównujące jej koloryt. Warto zaznaczyć, że papaina działa tylko zewnętrznie, a więc na naskórek, co oznacza, że nie wnika do głębszych warstw skóry.

Działanie papainy

Papaina jest składnikiem znajdującym zastosowanie w peelingach enzymatycznych oraz preparatach antycellulitowych.

Na skórę twarzy

Peeling enzymatyczny z papainą sprawia, że skóra jest pełna blasku i oczyszczona, a jednocześnie nie ma na niej widocznych podrażnień i zaczerwienień. Papaina jako składnik kremów na przebarwienia i blizny zmniejsza widoczność zmian na skórze, a także zapewnia odpowiedni blask i nawilżenie.

Na całe ciało

Papaina zawarta w kremach antycellulitowych złuszcza zrogowaciały naskórek, a także zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry oraz ujędrnia. Wybierając dla siebie krem antycellulitowy, najlepiej zdecydować się na taki, który zawiera wiele składników naturalnych oraz substancji aktywnych. Krem należy nakładać na suchą skórę, najlepiej po kąpieli. Ważne jest zastosowanie odpowiedniego masażu, dzięki czemu możliwe jest pobudzenie limfy i lepszego ukrwienia. W ten sposób może dochodzić nie tylko do zmniejszenia się cellulitu, ale także do lepszego spalania tłuszczu. Sama papaina zmiękcza skórę i przeciwdziała tzw. pomarańczowej skórce.

Na skórę głowy i włosy

Papaina jest także składnikiem peelingów do skóry głowy oraz odżywek do włosów. Dobrym rozwiązaniem jest wybór peelingu enzymatycznego do skóry głowy, który delikatnie oczyszcza i zapewnia odpowiednie nawilżenie, a także zmniejsza problem suchej skóry głowy i łupieżu.

W jakich kosmetykach można znaleźć papainę?

Papainę można znaleźć przede wszystkim w peelingach enzymatycznych. Tego typu produkty kosmetyczne cieszą się coraz większym uznaniem. Peelingi enzymatyczne mogą być wykorzystywane do skóry twarzy oraz skóry głowy, przy czym oczywiście chodzi o dwa różne produkty. Peelingi enzymatyczne są bardzo delikatne i właściwie nie powodują podrażnień ani uszkodzeń skóry (co niestety zdarza się w przypadku tradycyjnych gruboziarnistych peelingów). Tego typu produkty umożliwiają pozbycie się suchych skórek oraz nadmiaru sebum, a dodatkowo wyrównują koloryt skóry i zapewniają jej naturalny blask. Papaina jest zawarta także w preparatach antycellulitowych, które można nakładać na skórę całego ciała.

Jak stosować kosmetyki z papainą?

Stosując papainę w peelingach enzymatycznych, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Przede wszystkim przed przystąpieniem do zabiegu należy zmyć makijaż i przemyć twarz tonikiem. Następnie można nałożyć na skórę preparat za pomocą palca lub specjalnej szpatułki, lub pędzelka. To ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najbardziej higieniczne i sprawia, że nie dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Następnie peeling należy nałożyć na całą skórę twarzy, a także szyję i dekolt, omijając okolice ust i oczy. Kolejnym krokiem jest odczekanie kilku minut, aby zawarte w produkcie enzymy (w tym papaina) zaczęły działać. Po tym czasie należy zmyć peeling. Po oczyszczeniu skóry można na nią zaaplikować serum i krem. Jeśli chodzi o stosowanie kremów antycellulitowych, to należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, a więc wycisnąć z tubki, a następnie wmasować w konkretne miejsca (na przykład uda, brzuch, ramiona).

Papaina jest enzymem wykazującym działanie złuszczające. Oznacza to, że w przypadku peelingów enzymatycznych nie należy robić ich zbyt często. W zależności od indywidualnych potrzeb taki peeling można wykonywać jeden lub dwa razy w tygodniu, jednak na pewno nie codziennie. Z kolei preparaty antycellulitowe należy stosować codziennie lub dwa razy dziennie, aby można było zobaczyć efekt.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć papainy?

Nie ma konkretnych składników kosmetycznych, z którymi nie należy łączyć papainy.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z papainą

Papaina jest składnikiem pochodzenia naturalnego, a to oznacza, że może wywołać reakcje alergiczne u pewnych grup osób. Kosmetyków z papainą nie powinny stosować osoby uczulone na papaję. Przed pierwszą aplikacją peelingu enzymatycznego najlepiej zrobić test uczuleniowy i sprawdzić, czy produkt nie wywołuje reakcji alergicznych. W sytuacji, gdy po nałożeniu na skórę pojawi się nadmierne pieczenie, zaczerwienienie, wysypka lub ból, należy jak najszybciej zmyć kosmetyk. Poza reakcjami alergicznymi nie zanotowano innych efektów ubocznych w trakcie stosowania kosmetyków z papainą.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. Kobiety w ciąży nie powinny stosować papainy, jako suplementu diety ze względu na ryzyko poronienia.

Typ składnika

  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja keratolityczna

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie