KWC LogobyWIZAŻ logo

PEG-40 Hydrogenated Castor Oil właściowości i zastosowanie

Utwardzony (Uwodorniony) olej rycynowy polioksyetylenowany 40 molami tlenku etylenu

PEG-40 Ricinus Communis Seed Oil, Polyoxyethylene (40) Hydrogenated Castor Oil

PEG 40 hydrogenated castor oil – co to jest?

Substancje zawierające PEG w swojej nazwie nie przez każdego są chętnie stosowane. PEG 40 hydrogenated castor oil jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Wpływa na łatwość mieszania się fazy olejowej i wodnej. Stabilizuje produkt, pomaga w tworzeniu się piany, która jest trwała. Można go znaleźć w kosmetykach do włosów, produktach do mycia ciała i twarzy, kosmetykach do opalania, a także do golenia. Jego niewielkie stężenie jest bezpieczne dla wielu osób, jednak kobiety w ciąży, dzieci oraz niemowlęta nie powinny go stosować.

Spis treści:

  • Co to jest PEG 40 hydrogenated castor oil?
  • Funkcja PEG 40 hydrogenated castor oil w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć PEG 40 hydrogenated castor oil?
  • Bezpieczeństwo stosowania PEG 40 hydrogenated castor oil
  • Stosowanie produktów z PEG 40 hydrogenated castor oil przez kobiety w ciąży
  • Efekty uboczne stosowania PEG 40 hydrogenated castor oil

Co to jest PEG 40 hydrogenated castor oil?

Polioksyetylenowany 40 molami tlenku etylenu uwodorniony olej rycynowy to zwyczajowa nazwa PEG 40 hydrogenated castor oil. Jest to substancja hydrofilowa, dobrze rozpuszczalna w wodzie i innych olejach. Jest półstałą cieczą o charakterystycznym olejowym zapachu i żółtym zabarwieniu. Jest wrażliwa na zmiany pH. Samodzielna postać oleju rycynowego jest pozyskiwana od roślin, jednak PEG 40 hydrogenated castor oil jest wytwarzany półsyntetycznie w wyniku utwardzania oleju. Jego stężenie w kosmetykach powinno wynosić między 1-10%. Jest to substancja wegańska, nie ma składników pochodzenia zwierzęcego.

Funkcja PEG 40 hydrogenated castor oil w kosmetykach

Substancja ta jest emulgatorem typu olej w wodzie. Dzięki niemu w łatwy sposób łatwo łączy się faza wodna z olejową, tworząc produkty jak kremy, emulsje, mleczka czy balsamy. Jest związkiem powierzchniowo-czynnym, dlatego sprawdza się w produktach przeznaczonych do mycia. W środkach tego typu bierze udział w tworzeniu się piany, dzięki czemu jest ona bardziej stabilna i trwalsza. Uwodorniony olej rycynowy jest solubilizatorem, czyli pomaga wprowadzić do kosmetyku substancje zapachowe, olejki eteryczne lub składniki roślinne, czyli substancje, które najczęściej są nierozpuszczalne w wodzie. Substancja ta dodawana do kosmetyków dobrze odtłuszcza i oczyszcza skórę oraz włosy.

Obecność PEG 40 hydrogenated castor oil w kosmetykach zwiększa stabilność produktów, powodując, że są one bardziej jedwabiste i lepiej się nakładają. Powodują, że skóra jest gładsza i bardziej nawilżona.

W jakich kosmetykach można znaleźć PEG 40 hydrogenated castor oil?

PEG 40 hydrogenated castor oil jest substancją, którą można znaleźć w wielu kosmetykach, w szczególności tych, które służą do oczyszczania skóry lub włosów. Można je znaleźć w:

  • szamponach, odżywkach i maskach do włosów,
  • wcierkach do włosów,
  • kremach do twarzy,
  • balsamach do ciała,
  • żelach do mycia ciała i twarzy,
  • produktach do stóp i rąk,
  • kosmetykach po opalaniu i do opalania,
  • produktach do stylizacji włosów,
  • kosmetykach po goleniu,
  • żelach do higieny intymnej,
  • pomadkach ochronnych.

Składnik ten jest stosowany niemal w każdym rodzaju produktów kosmetycznych.

Bezpieczeństwo stosowania PEG 40 hydrogenated castor oil

PEG 40 hydrogenated castor oil jest składnikiem bezpiecznym i dopuszczonym do stosowania w produkcji kosmetyków. Nie istnieją ograniczenia dotyczące jego udziału w produkcji. Podczas stosowania nie wykazano toksycznego działania, podrażnień skóry oraz oczu. Nie występują działania niepożądane jak zaczerwienienie, swędzenie i wyprysk kontaktowy. Nie działa także komedogennie, dzięki czemu może być stosowany przez osoby z cerą tłustą lub z niedoskonałościami. Ryzyko pojawienia się alergii skórnych jest niewielkie, najczęściej pojawia się kiedy substancja jest stosowana niezgodnie z przeznaczeniem. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych jest u osób, które często stosują kosmetyki zawierające PEG 40 hydrogenated castor oil i mają dłuższy kontakt ze skórą jak w przypadku balsamów do ciała, kremów do twarzy czy produktach do pielęgnacji rąk i stóp.

Warto pamiętać, że na etapie produkcji kosmetyków PEG 40 hydrogenated castor oil może uwalniać szkodliwy dioksan. Dlatego nie powinien być stosowany na podrażnioną i uszkodzoną skórę. Nie powinien być także stosowany w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry u kobiet w ciąży, dzieci i niemowląt. Nie rekomenduje się, aby był on składnikiem produktów do pielęgnacji wrażliwych miejsc jak okolice oczu, ust czy płynów do higieny intymnej.

Stosowanie produktów z PEG 40 hydrogenated castor oil przez kobiety w ciąży

PEG 40 hydrogenated castor oil w swoim składzie może zawierać śladowe ilości dioksanu, który jest substancją trującą, jednak są one niewielkie i nie wpływają toksycznie na organizm ludzki, jednak kobiety w ciąży, a także matki karmiące, powinny unikać kosmetyków z ich dodatkiem. Stosowanie w kosmetykach, które mają dłuższy kontakt ze skórą, może w pewnym stopniu przenikać do płodu, dlatego rekomenduje się, aby nie stosować PEG 40 hydrogenated castor oil podczas ciąży ani podczas karmienia piersią.

Efekty uboczne stosowania PEG 40 hydrogenated castor oil

PEG 40 hydrogenated castor oil jest substancją, która może być stosowana jedynie zewnętrznie. Poza kobietami w ciąży i karmiącymi substancja ta nie powinna być stosowana u osób ze skórą wrażliwą, podrażnioną, atopową czy bardzo przesuszoną. Nie należy jej też nakładać na podrażnioną czy zranioną skórę.

Osoby, u których często pojawiają się reakcje alergiczne, mogą przed użyciem kosmetyku z PEG 40 hydrogenated castor oil wykonać skórny test alergiczny. W sytuacji pojawienia się zaczerwienienia, swędzenia, pęcherzy, łuszczenia się skóry czy wysypki nie należy nakładać tego typu produktów na skórę. Mogą one nasilić wcześniejsze objawy i sprawić, że będą jeszcze bardziej dotkliwe niż wcześniej.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży, kosmetykach na okolice oczu, ust i do higieny jamy ustnej.

Typ składnika

  • Substancja półsyntetyczna
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Solubilizator
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja powierzchniowo czynna
  • Substancja zapachowa

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie