KWC LogobyWIZAŻ logo

PEG-60 Hydrogenated Castor Oil właściowości i zastosowanie

Polioksyetylenowany 60 molami tlenku etylenu uwodorniony olej rycynowy

PEG-60 Hydrogenated Ricinus Communis Seed Oil, , Polyethylene Glycol (60) Hydrogenated Castor Oil, Polyoxyethylene (60) Hydrogenated Castor Oil

PEG-60 Hydrogenated Castor Oil – co to jest?

Uwodorniony olej rycynowy oksyetylenowany 60 molami tlenku etylenu (PEG-60 Hydrogenated Castor Oil) to emulgator, który można znaleźć w wielu kosmetykach. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, natomiast jest wrażliwy na zmiany pH. W niskim jest substancją stabilną, natomiast w środowisku z wysokim pH ulega rozpadowi. Jest to istotne podczas tworzenia kosmetyków z dodatkiem tego składnika. Na temat PEG-ów powstało wiele teorii, jednak są to substancje bezpieczne, które mogą być wykorzystywane w tworzeniu kosmetyków.

Spis treści

  • Właściwości PEG-60 Hydrogenated Castor Oil
  • Zastosowanie PEG-60 Hydrogenated Castor Oil w kosmetyce
  • W jakich kosmetykach można znaleźć PEG-60 Hydrogenated Castor Oil?
  • Czy PEG-60 Hydrogenated Castor Oil jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć PEG-60 Hydrogenated Castor Oil?
  • Czy PEG-60 Hydrogenated Castor Oil to składnik pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ PEG-60 Hydrogenated Castor Oil na środowisko naturalne

Właściwości PEG-60 Hydrogenated Castor Oil

PEG-60 Hydrogenated Castor Oil to emulgator, czyli składnik, który umożliwia powstanie emulsji. Jest zatem niezbędny do połączenia fazy wodnej z olejową i zapobiega ich rozwarstwianiu się. Najczęściej PEG-60 Hydrogenated Castor Oil jest wykorzystywany w produktach, takich jak kremy, balsamy czy mleczka do ciała. To niejedyna funkcja tego składnika w kosmetykach. Oprócz tego jest on również:

  • modyfikatorem reologii, czyli powoduje wzrost lepkości, co poprawia konsystencję produktu,
  • substancją pianotwórczą, dzięki czemu poprawia jakość piany i jej trwałość,
  • solubilizatorem, czyli ułatwia wprowadzenie substancji trudno rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych w wodzie do produktu,
  • anionową substancją powierzchniowo czynną.

Omawiany składnik oczyszcza ciało i włosy, przygotowując je do kolejnych etapów pielęgnacyjnych.

Zastosowanie PEG-60 Hydrogenated Castor Oil w kosmetyce

PEG-60 Hydrogenated Castor Oil przede wszystkim ma zastosowanie w produktach myjących skórę i włosy. Oczyszcza powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń, które gromadzą się w ciągu dnia. Wykazuje właściwości odtłuszczające, myjące i nawilżające. Skóra lub włosy są gotowe na przyjęcie kolejnych składników, jak balsam do ciała czy odżywka.

Omawiany składnik jest dodawany do produktów kosmetycznych, aby poprawić ich rozsmarowywalność i konsystencję. Dzięki temu łatwiej aplikuje się je na skórę i wsmarowuje. W preparatach myjących nadaje im pianę, która jest trwalsza i dłużej utrzymuje się w wodzie, na skórze czy włosach.

W jakich kosmetykach można znaleźć PEG-60 Hydrogenated Castor Oil?

Uwodorniony olej rycynowy oksyetylenowany 60 molami tlenku etylenu w kosmetykach należy szukać pod nazwą PEG-60 Hydrogenated Castor Oil. Jest on obecny w składzie wielu kosmetyków, które są stosowane na co dzień. Można go znaleźć w:

  • kremach do twarzy,
  • balsamach i mleczkach do ciała,
  • produktach do demakijażu,
  • żelach pod prysznic,
  • żelach do mycia twarzy,
  • płynach, piankach i żelach do kąpieli,
  • szamponach do włosów,
  • produktach do stylizacji włosów.

Produkty zawierające omawiany składnik sprawiają, że kosmetyk dobrze się nakłada i rozsmarowuje. Jest gładki, nie rozwarstwia się. To, jak aplikuje się dany produkt, jest często ważne i decyduje o chęci stosowania kosmetyku.

Czy PEG-60 Hydrogenated Castor Oil jest bezpieczny?

PEG-60 Hydrogenated Castor Oil jest bezpiecznym składnikiem, który może być wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Nie zostało określone maksymalne stężenie, jakie może być stosowane w produkcie. Składnik ten przeszedł wiele badań, zanim został dopuszczony do stosowania, jednak należy pamiętać o tym, aby stosować go zgodnie z przeznaczeniem. Nie jest on toksyczny, mutagenny ani genotoksyczny.

Omawiany składnik nie może być stosowany na uszkodzoną skórę, z drobnymi ranami czy podrażnieniami. Może on uwalniać szkodliwy dioksan, który ma działanie rakotwórcze. Wszelkie badania na zwierzętach nie potwierdziły tego faktu. Dioksan może być niebezpieczny jedynie w dużych ilościach, które nie są stosowane w branży kosmetycznej. PEG-60 Hydrogenated Castor Oil nie powinien być również używany w okolicy jamy ustnej ani wokół oczu. Z tego powodu nie może znajdować się w produktach przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią czy dla dzieci.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć PEG-60 Hydrogenated Castor Oil?

Nie ma informacji dotyczących niepożądanych interakcji PEG-60 Hydrogenated Castor Oil z innymi substancjami. Jest on składnikiem, który może być używany do produkcji kosmetyków, jednak tworząc je, warto korzystać z gotowych receptur.

Czy PEG-60 Hydrogenated Castor Oil to składnik pochodzenia naturalnego?

Omawiany składnik ma pochodzenie naturalne lub syntetyczne. Na potrzeby produkcji przemysłowej kosmetyków wykorzystuje się formę syntetyczną, przygotowaną w laboratorium.

Efekty uboczne

PEG-60 Hydrogenated Castor Oil może powodować szereg podrażnień. Po nałożeniu na skórę produktu zawierającego ten składnik występują niekiedy wysypka, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, a także wyprysk. Na tego typu objawy powinny uważać osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny szczególnie uważać podczas stosowania kosmetyków z tą substancją w składzie. PEG-i, które są w nim zawarte, mogą przenikać przez barierę skórną i powodować stany zapalne. Osoby o cerze trądzikowej również powinny bacznie obserwować swoją skórę. Kosmetyki z PEG-60 Hydrogenated Castor Oil mogą nasilać zmiany trądzikowe, a także powodować nowe niedoskonałości.

Wpływ PEG-60 Hydrogenated Castor Oil na środowisko naturalne

Nie odnotowano negatywnego wpływu tego składnika na środowisko naturalne. Nie zagraża on życiu organizmów żywych, które znajdują się w wodzie lub w ziemi.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży, a także w kosmetykach na okolice oczu, ust, do higieny jamy ustnej.

Typ składnika

  • Substancja półsyntetyczna
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Solubilizator
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja powierzchniowo czynna

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie