KWC LogobyWIZAŻ logo

Pelargonium Graveolens Oil właściowości i zastosowanie

Olejek z kwiatów pelargonii pachnącej, olejek geraniowy

PELARGONIUM GRAVEOLENS (GERANIUM) FLOWER OIL, PELARGONIUM GRAVEOLENS FLOWER OIL, AFRICAN GERANIUM OIL, BOURBON GERANIUM OIL, CHINESE GERANIUM OIL, GERANIUM ABSOLUTE (PELARAGONIUM GRAVEOLENS), GERANIUM ABSOLUTE, GERANIUM CONCRETE, GERANIUM OIL, GERANIUM FL

Olejek geraniowy – właściwości, przeciwwskazania

Olejek geraniowy (pelargonium graveolens oil) to produkt wykazujący szerokie spektrum zastosowania w kosmetyce oraz medycynie. Ten kosmetyk jest niezastąpiony w przypadku cery trądzikowej, mieszanej i dojrzałej. Olejek geraniowy wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwłojotokowe.

Spis treści:

  • Właściwości olejku geraniowego
  • Działanie olejku geraniowego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć olejek geraniowy?
  • Jak stosować olejek geraniowy?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć olejku geraniowego?
  • Efekty uboczne stosowania olejku geraniowego

Właściwości olejku geraniowego

Olejek geraniowy to produkt o bardzo intensywnym zapachu i miętowo-różanym aromacie. Kosmetyk ten pozyskiwany jest dzięki destylacji z pelargonii, czyli kwiatów pochodzących z Południowej Afryki, ale znanych także w Polsce. Olejek geraniowy najczęściej wykorzystywany jest w kosmetyce, ale także w aromaterapii i medycynie. Ten produkt ma wiele pozytywnych właściwości, dlatego często stosowany jest w salonach SPA. Do najważniejszych właściwości olejku geraniowego można zakwalifikować:

  • działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku cery trądzikowej,
  • oczyszcza skórę, nie podrażnia jej, zapobiega nadmiernemu łojotokowi oraz pojawianiu się zmian skórnych,
  • ma działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, co sprawia, że jest idealny w pielęgnacji cery dojrzałej,
  • wspomaga zwalczanie cellulitu oraz różnych zmian skórnych, w tym także blizn i przebarwień,
  • wykazuje także działanie przeciwbakteryjne i przeciwłupieżowe, dlatego może być używany jako część pielęgnacji skóry głowy,
  • ma także działanie aromaterapuetyczne, co sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno jako element pielęgnacji skóry, jak i ducha – zmniejsza stres i nerwowość.

Olejek geraniowy dodatkowo ma właściwości stymulujące krążenie krwi, a także łagodzące zmiany skórne i wypryski.

Działanie olejku geraniowego

Olejek geraniowy wykazuje różnorodne właściwości, dlatego można stosować go zarówno na twarz, jak i na ciało, a także skórę głowy oraz włosy.

Na twarz

Olejek geraniowy nakładany na twarz doskonale sprawdza się w przypadku cery trądzikowej, mieszanej, dojrzałej, a także twarzy ze skłonnością do zmarszczek. Ten produkt zapewnia wysoki poziom napięcia mięśniowego, zmniejsza widoczność bruzd, linii oraz zmarszczek, a także ma działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Właśnie dlatego jest to bardzo dobry kosmetyk do cery trądzikowej ze skłonnościami do przebarwień i pojawiania się zmian oraz wyprysków. Dodatkowo olejek z geranium dobrze sprawdza się w porze wakacyjnej, ponieważ chroni skórę przed wpływem szkodliwego promieniowania UV, a także zapewnia cerze blask i zdrowy wygląd. Warto w tym miejscu dodać, że olejek z geranium jest dobrym rozwiązaniem na opryszczkę pojawiającą się na ustach, a zwłaszcza na jej pierwsze objawy. Ten olejek ma działanie przeciwwirusowe i dodatkowo wygładza skórę.

Na skórę głowy i włosy

Olejek z geranium wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwłupieżowe, a także zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry głowy. Olejek ten można wypróbować także na wypadanie włosów. Warto dodać, że olejek z geranium jest uznawany za jeden z babcinych sposobów na wzrost włosów i ich wzmocnienie. Obecnie ten składnik znajduje się w gotowych wcierkach do skóry głowy.

W jakich kosmetykach można znaleźć olejek geraniowy?

Olejek geraniowy można znaleźć w formie samodzielnego kosmetyku. Oczywiście stężenie takiego olejku zwykle jest niewielkie i wynosi od 0,5% do 2%. Olejek geraniowy można dodawać także do innych kosmetyków takich jak kremy, balsamy i sera. Dodatkowo ten produkt idealnie sprawdza się do kąpieli – wystarczy dodać kilka kropli i już można poczuć jego wspaniały aromat, a także wypocząć i zrelaksować się. Warto zaznaczyć, że olejek geraniowy czasami jest obecny także w gotowych kosmetykach w postaci składnika dodatkowego, na przykład w serum do twarzy albo kremie do ciała. Dodatkowo olejek z geranium znajduje zastosowanie w dezodorantach, ponieważ wykazuje działanie antybakteryjne i hamuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Jak stosować olejek geraniowy?

Olejek geraniowy najlepiej stosować jako dodatek do innych kosmetyków, uważając także na to, aby jego stężenie nie było za wysokie. Olejek z geranium można dodać do serum do twarzy, kremu, balsamu. Do kąpieli najlepiej nadawać naturalny olejek geraniowy w czystej postaci, ponieważ w ten sposób wykazuje on najlepsze działanie i świetnie sprawdza się w aromaterapii.

Olejek geraniowy można stosować w swojej codziennej pielęgnacji, ponieważ nie ma on działania wysuszającego skórę. Ten kosmetyk doskonale sprawdza się w połączeniu z kremami i balsamami, a także może być stosowany w kąpieli. Warto dodać, że olejek geraniowy można łączyć z innymi olejkami takimi jak lawendowy, cytrynowy i goździkowy. Tak powstała mieszanka dobrze sprawdza się w aromaterapii oraz kąpieli. Mieszankę, składającą się z kilku olejków, można zrobić samodzielnie i wykorzystywać w trakcie różnych okazji.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć olejku geraniowego?

Olejek geraniowy nie powinien być stosowany z doustną terapią antykoncepcyjną, ponieważ ten kosmetyk może stymulować estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Warto dodać, że nie ma konkretnych produktów kosmetycznych, do których nie należy dodawać olejku geraniowego.

Efekty uboczne stosowania olejku geraniowego

Olejek geraniowy raczej nie powoduje skutków ubocznych, chociaż oczywiście w indywidualnych przypadkach może powodować reakcje alergiczne. Właśnie dlatego ważne jest przeprowadzenie testu uczuleniowego. Olejek geraniowy nie jest uznawany za substancję alergizującą lub powodującą efekty uboczne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Nie powinien być stosowany na skórę w trakcie ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach. Natomiast jako olejek eteryczny łagodzi burzę hormonalną.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja ściągająca
  • Substancja tonizująca
  • Substancja zapachowa

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie