KWC LogobyWIZAŻ logo

Polypropylene właściowości i zastosowanie

Polipropylen

1-PROPENE HOMOPOLYMER, 1PROPENE HOMOPOLYMER, HOMOPOLYMER 1-PROPENE, POLYPROPYLENE POWDER, 1-PROPENE HOMOPOLYMER (9CI), 413S, A-FAX, ADMER PB 02, AMCO, AMERFIL, AMOCO 1010

Polipropylen – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetykach

Polipropylen (Polypropylene, w skrócie PP) to syntetyczny polimer odpowiedzialny w kosmetykach przede wszystkim za regulację lepkości gotowego wyrobu. Składnik zagęszcza produkt, a także wykazuje właściwości złuszczające. Jest bezzapachowy, bardzo trwały i stabilny w środowisku o szerokim pH, jak i różnorodnej temperaturze. Dzięki temu producenci kosmetyków chętnie po niego sięgają.

Spis treści:

  • Właściwości polipropylenu
  • Zastosowanie polipropylenu w produktach kosmetycznych
  • W jakich kosmetykach można znaleźć polipropylen?
  • Czy polipropylen jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć polipropylenu?
  • Czy polipropylen jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ polipropylenu na środowisko naturalne

Właściwości polipropylenu

Polipropylen to bezbarwna i bezwonna substancja, odporna na działanie wody. Jest stabilna w szerokim zakresie pH, a także w niskich i wysokich temperaturach. W branży kosmetycznej jest wykorzystywana w formie proszku. Pełni funkcję:

  • ścierną,
  • wypełniającą,
  • konsystencjotwórczą,
  • zwiększającą objętość produktu.

Polipropylen jest substancją bardzo wytrzymałą i twardą, dlatego najczęściej można go znaleźć w produktach kosmetycznych, np. przeznaczonych do złuszczania naskórka. Jest on również termoplastyczny, co czyni go łatwym w zastosowaniu. Nie absorbuje wody.

Zastosowanie polipropylenu w produktach kosmetycznych

Polipropylen najłatwiej znaleźć w produktach złuszczających, czyli w peelingach czy scrubach do pielęgnacji ciała. Jest dodawany do tego typu kosmetyków w postaci niewielkich, drobnych kuleczek o owalnym kształcie. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają taką samą wielkość i nie zużywają się podczas stosowania. Niektóre peelingi do ciała są na bazie soli lub cukru, który pod wpływem wody rozpuszcza się. Kosmetyki z polipropylenem w formie kuleczek tak nie działają. Są uznawane za składnik, który bardzo dobrze złuszcza martwy naskórek, jednak w delikatny sposób, rzadko powodując podrażnienia skóry. Dzięki złuszczaniu skóra jest jaśniejsza, gładsza i nabiera blasku. Lepiej wchłania składniki aktywne, które są zawarte w kosmetykach stosowanych podczas dalszych etapów pielęgnacji.

Polipropylen ze względu na swoje właściwości ścierające jest także obecny w pastach do zębów, najczęściej tych przeznaczonych dla palaczy, wybielających szkliwo czy usuwających osady z zębów spowodowane piciem kawy, herbaty czy paleniem tytoniu. Może być wyczuwalny podczas szczotkowania. Substancja ta w pastach do zębów pojawia się w innej postaci niż w peelingach. Warto pamiętać, że wielkość kuleczek również może być różna w peelingach. Te do ciała z reguły są większe, te do twarzy mniejsze, chociaż nie jest to regułą. Im mniejsze kuleczki, tym bardziej złuszczają naskórek.

W jakich kosmetykach można znaleźć polipropylen?

Polipropylen jest składnikiem produktów przeznaczonych do złuszczania. Można go znaleźć w:

  • peelingach do twarzy,
  • produktach do złuszczania ciała,
  • peelingach trychologicznych,
  • kremach złuszczających do stóp,
  • pastach do zębów,
  • produktach do masażu.

Składnik ten w większości kosmetyków jest wyczuwalny oraz widzialny. Mikro kuleczki mogą ponadto przybierać różne kolory (to zależy od producenta).

Czy polipropylen jest bezpieczny?

Polipropylen jest składnikiem, który można bezpiecznie stosować w kosmetykach. Nie ma ograniczeń co do ilości tego produktu ani jego stężenia. Kuleczki obecne w produktach są mikroplastikiem, który budzi wiele kontrowersji, głównie ze względu na wpływ na środowisko naturalne. Jest to składnik niebiodegradowalny. Wielu producentów z uwagi na ekologię zrezygnowało z jego wykorzystywania w produkcji. Najczęściej jest zastępowany częściami roślin, np. nasionami czy pestkami, które również mają właściwości złuszczające.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć polipropylenu?

Polipropylen jest składnikiem, który dobrze łączy się z innymi substancjami zawartymi w kosmetykach. Nie wchłania wody, jest termostabilny, dlatego najczęściej stanowi jedynie dodatek, którego zadaniem jest złuszczenie naskórka.

Czy polipropylen jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Polipropylen jest w całości składnikiem pochodzenia syntetycznego. Otrzymuje się go w wyniku polimeryzacji propylenu. Może być obecny w kosmetykach dla wegan, jednak z uwagi na to, że jest mikroplastikiem, wiele osób rezygnuje z jego stosowania.

Efekty uboczne

Omawiany składnik ma bardzo niski poziom alergiczności. Nie powoduje podrażnień skóry ani uczuleń. Należy jednak pamiętać o tym, że jest dodawany do produktów złuszczających. Zbyt mocne tarcie może mechanicznie uszkadzać skórę. Nie zaleca się stosowania produktów z tym składnikiem na skórę podrażnioną, otartą i uszkodzoną. Osoby z cerą naczynkową oraz wrażliwą również powinny uważać podczas stosowania produktów złuszczających. Mogą one podrażniać skórę wskutek tarcia. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie peelingów enzymatycznych, które rozpuszczają martwy naskórek bez konieczności pocierania.

Wpływ polipropylenu na środowisko naturalne

Polipropylen ma negatywny wpływ na środowisko. Drobinki zawarte w kosmetykach nie rozpuszczają się w wodzie i trafiają do oczyszczalni ścieków, a stamtąd do ekosystemu. Nie ulegają biodegradacji i kumulują się w akwenach wodnych, zagrażając życiu organizmów żywych. Ten mikroplastik wpływa negatywnie również na algi, glony, krewetki czy ryby, które są spożywane przez człowieka. Zaleca się, aby producenci zwracali uwagę na to, jak ich produkty wpływają na środowisko. W sytuacji, kiedy jest szansa na zastąpienie szkodliwego składnika innym, warto się na to zdecydować i nie przyczyniać do niszczenia środowiska naturalnego.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Pilingi zostały zakazane w USA ze względu na szkodliwe działanie mikrodrobinek, które zanieczyszczają wodę i szkodzą wodnym stworzeniom.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Regulator lepkości
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja wypełniająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie