KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Chloride właściowości i zastosowanie

Chlorek sodu

Sea Salt, Rock Salt, Peru Salt, Himalaya Salt

Chlorek sodu – co to jest i jakie ma zastosowanie w kosmetykach?

W składzie produktów kosmetycznych chlorek sodu funkcjonuje pod nazwą Sodium chloride. Jest to sól – taka sama jak ta, której używasz w kuchni. W jakim celu dodaje się ją do kosmetyków?

Spis treści:

  • Czym jest chlorek sodu?
  • Właściwości chlorku sodu
  • Zastosowanie chlorku sodu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć chlorek sodu?
  • Czy chlorek sodu jest bezpieczny?

Czym jest chlorek sodu?

Sodium chloride to sól kwasu chlorowodorowego, czyli mówiąc najprościej, znana nam wszystkim sól kuchenna. Chlorek sodu jest ciałem stałym, krystalicznym, doskonale rozpuszczalnym nie tylko w wodzie, ale również w glikolu etylenowym i glicerolu. Jest to związek nieorganiczny, który zalicza się do grupy halogenków. Ma słony smak i naturalne pochodzenie. Stanowi składnik wody morskiej i minerał, wydobywany w postaci halitu. Co ciekawe, choć potocznie chlorek sodu nazywany jest solą kuchenną, to kryształki, które znajdziemy w kuchni, składają się z niego w 90%. Pozostałe 10% to inne substancje.

Sól nazywana była białym złotem. Ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle zarówno spożywczym, jak i kosmetycznych czy farmaceutycznym. Występuje naturalnie również w organizmie człowieka – jest składnikiem płynów ustrojowych. To właśnie dzięki soli ludzkie łzy czy pot są słone. Fizjologiczny roztwór chlorku sodu nazywany jest inaczej sztucznymi łzami. Stosuje się go do zakrapiania oczu, oczyszczania nosa i inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych.

Właściwości chlorku sodu

Chlorek sodu jest elektrolitem niezbędny do tego, aby ludzki organizm funkcjonował prawidłowo. To właśnie on odpowiada za utrzymanie równowagi elektrolitowej, pełni istotną funkcję w procesie nawadniania. Dzieje się tak, ponieważ sól ma zdolność do wiązania cząsteczek wody. Dlatego Sodium chloride znajdziemy w składach wszystkich napojów elektrolitycznych i preparatów tego typu rozpuszczalnych w wodzie.

Odpowiednia zawartość chlorku sodu w ludzkim organizmie jest niezbędna dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Bez pomocy tej substancji nie będzie funkcjonował również ludzki układ nerwowy. Mimo tego sól kuchenna spożywana w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia. Należy przestrzegać zalecanych przez lekarzy dawek – według wskazań WHO jest to do 5 g na dobę.

Chlorek sodu ma zdolność do wiązania cząsteczek wody. Działa również konserwująco – te właściwości wykorzystuje się zarówno w kuchni, jak i w przemyśle kosmetycznym. Ponadto sól redukuje nieprzyjemne zapachy, może nadawać delikatny zapach. Dobra rozpuszczalność w wodzie i substancjach organicznych sprawia, że Sodium chloride jest cenionym składnikiem wielu produktów kosmetycznych.

Zastosowanie chlorku sodu w kosmetykach

W przemyśle kosmetycznym chlorek sodu wykorzystywany jest jako wypełniacz i modyfikator reologii. Sprawia, że produktu może być więcej, a jego konsystencja jest taka, jakiej oczekują konsumenci. Chlorek sodu często pełni funkcję stabilizatora emulsji. Wiąże cząsteczki wody, przez co zmniejsza jej aktywność biologiczną. W ten sposób ogranicza rozwój bakterii w mieszaninie, dlatego to naturalny konserwant.

Chlorek sodu, dodany do preparatów zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, zwiększa lepkość. Wykorzystywany jest również jako substancja maskująca nieprzyjemne zapachy. W kosmetyce jest stosowany w celu przytłumienia nieprzyjemnego zapachu surowców chemicznych. Tę właściwość wykorzystuje się również w produkcji preparatów do pielęgnacji jamy ustnej. W tej grupie produktów chlorek sodu ma dwa zastosowania – redukuje nieprzyjemne zapachy i jest substancją polerującą.

Sodium chloride jest substancją pianotwórczą, która przy okazji podnosi właściwości myjące produktu. Dlatego dodaje się ją do płynów do kąpieli i szamponów do włosów. W produktach pielęgnacyjnych ułatwia transport składników aktywnych do głębokich warstw skóry. Sól działa odkażająco, ściągająco i wysuszająco na skórę.

Kryształki soli mają szerokie zastosowanie w naturalnych peelingach. Doskonale zastąpiły syntetyczne drobinki, dodawane do kosmetyków z tej kategorii. Właściwości ścierne soli zapewniają skuteczne złuszczenie martwego naskórka. Natomiast fakt, że podczas masażu rozpuszczają się w wodzie, a po spłukaniu nie pozostaną na skórze, poprawia komfort stosowania kosmetyku.

W jakich kosmetykach można znaleźć chlorek sodu?

Pełna informacja na temat właściwości chlorku sodu to najlepsze wyjaśnienie, dlaczego ta substancja jest tak powszechnie stosowana.

Sodium chloride może być składnikiem:

  • soli do kąpieli i innych dodatków w formie kul czy pudrów,
  • mydeł w płynie i żeli pod prysznic,
  • płynów do kąpieli,
  • past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej,
  • peelingów kosmetycznych,
  • kremów złuszczających do stóp,
  • żeli do oczyszczania twarzy i produktów do demakijażu,
  • kosmetyków kolorowych,
  • perfum,
  • kremów ochronnych i preparatów z filtrem przeciwsłonecznym.

Naturalne mydła z solą morską to kosmetyki zalecane osobom cierpiącym na różne problemy skórne. Właściwości odkażające chlorku sodu docenią osoby walczące z nawracającym trądzikiem. Zawartość soli w kosmetyku do mycia twarzy zapobiega namnażaniu się bakterii i kolejnym zakażeniom.

Czy chlorek sodu jest bezpieczny?

Sodium chloride to substancja bezpieczna i dopuszczona do stosowania nawet przez kobiety w ciąży. Podczas używania kosmetyków z tym składnikiem warto wziąć pod uwagę jego silne właściwości wysuszające i ściągające. Osoby o bardzo suchej skórze powinny kontrolować stężenie soli w kosmetykach.

Ze względu na fakt, że jest to substancja naturalnie występująca w przyrodzie, stosowanie kosmetyków z chlorkiem sodu nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wydobywany z halitu lub odzyskiwany z wody morskiej, czy też syntetyczny, jest składnikiem wegańskim.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Może wysuszać skórę i włosy bądź działać drażniąco.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja różnego pochodzenia
  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja konsystencjotwórcza

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie