KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Cocoate właściowości i zastosowanie

Kokosan sodu, Kokonian sodu

Coconut Oil Sodium Salts Fatty Acids, Sodium Salt Fatty Acid From Coconut Oil

Sodium cocoate – co to jest? Właściwości, działanie

Kokosan sodu (Sodium Cocoate) jest naturalnym środkiem powierzchniowo czynnym o właściwościach myjących i emulgujących. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji mydeł w kostce, ale może też znaleźć się w żelach pod prysznic i szamponach.

Spis treści:

  • Kokosan sodu – właściwości
  • Zastosowanie kokosanu sodu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć kokosan sodu?
  • Domowe kosmetyki z kokosanem sodu
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kokosanu sodu?
  • Czy kokosan sodu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ kokosanu sodu na środowisko naturalne

Kokosan sodu – właściwości

Kokosan sodu to sól sodowa, która powstaje w procesie zmydlania kwasu tłuszczowego pochodzącego z oleju kokosowego mocną bazą zasadową (najczęściej wodorotlenkiem sodu). Jest substancją rozpuszczalną w wodzie. Należy do naturalnych środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów). Oznacza to, że ma zdolność do zmniejszania napięcia międzyfazowego – gromadzi się na powierzchni zetknięcia roztworu z ciałem w stanie gazowym, ciekłym lub stałym. Wpływa na konsystencję kosmetyku, dzięki czemu jest przyjemny w dotyku i dobrze rozprowadza się na skórze i włosach. Wykazuje właściwości piorące, myjące i emulgujące. Sprzyja także powstawaniu delikatnej piany.

Zastosowanie kokosanu sodu w kosmetykach

Kokosan sodu jest głównie składnikiem mydeł w kostce, szamponów i produktów do kąpieli, rzadziej mydeł w płynie, odżywek i balsamów. Zmywa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Ponieważ wspomaga wytwarzanie piany, sprawdza się w produkcji mydeł przeznaczonych nie tylko do mycia twarzy i ciała, ale także m.in. do demakijażu i golenia, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Sól sodowa alkoholi tłuszczowych oleju kokosowego pełni w kosmetykach funkcję emulgatora, to znaczy, że pozwala na zmieszanie fazy olejowej i wodnej, które w normalnych warunkach się nie łączą. Zapobiega także ich ponownemu rozdzieleniu się w trakcie użytkowania produktu, dzięki czemu przedłuża jego trwałość i zapewnia przyjemną, jedwabistą konsystencję.

W jakich kosmetykach można znaleźć kokosan sodu?

Kokosan sodu gruntownie oczyszcza skórę i włosy, dlatego jest popularnym składnikiem mydeł i innych kosmetyków myjących. Może występować na przykład w połączeniu z kwasem salicylowym w mydłach przeznaczonych do walki z trądzikiem. Jest środkiem powierzchniowo czynnym i tworzy konsystencję w produktach, które wymagają połączenia tłuszczu z fazą wodną, dlatego jest składnikiem:

  • mydeł w kostce, w tym do demakijażu, golenia, dla dzieci, organicznych,
  • żeli pod prysznic,
  • płynów do kąpieli,
  • szamponów,
  • peelingów,
  • odżywek,
  • balsamów.

Według raportu Cosmetic Ingredient Review na temat bezpieczeństwa składników kosmetyków pochodzących z oleju kokosowego kokosan sodu występuje w mydłach w stężeniu sięgającym nawet 52%.

Domowe kosmetyki z kokosanem sodu

Kokosan sodu to substancja, która powstaje na skutek zmydlania oleju kokosowego. Jest to prosta reakcja chemiczna, którą można przeprowadzić w domu w celu wykonania kokosowej bazy mydlanej. Do jej stworzenia potrzebne są trzy składniki: woda destylowana (200 ml), wodorotlenek sodu, inaczej soda kaustyczna (95 g) i olej kokosowy (530 g). Żeby stworzyć ług, należy dodać sodę do wody (nie odwrotnie). Jest to niebezpieczny proces, dlatego trzeba się upewnić, że w pomieszczeniu nie ma dzieci ani zwierząt, zabezpieczyć powierzchnię roboczą i wszystkie partie ciała, tak żeby ochronić skórę i oczy przed kontaktem ze żrącą substancją. Warto mieć w pobliżu ocet, który neutralizuje wodorotlenek sodu. Ług na skutek reakcji egzotermicznej podgrzeje się do około 80°C. Należy go wystudzić, a następnie połączyć z olejem o tej samej temperaturze i miksować do uzyskania gęstej konsystencji. Ostatni krok to przelanie mydła do wybranej formy. Takie proste mydło kokosowe jest dobrym środkiem piorącym. Można dodać do niego inne składniki, np. ulubione olejki eteryczne.

Proces zmydlania jest prosty, ale niezbyt bezpieczny. Wymaga dużej ostrożności i stosowania się do receptury. Na szczęście w sklepach z surowcami kosmetycznymi dostępna jest także gotowa baza mydlana, która często ma w składzie kokosan sodu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kokosanu sodu?

Nie ma informacji na temat niekorzystnych interakcji kokosanu sodu z innymi składnikami kosmetyków. Stanowi on jedną ze składowych bazy mydlanej i można go łączyć z innymi solami sodowymi, kwasami i substancjami zapachowymi.

Czy kokosan sodu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Chociaż termin kokosan sodu kojarzy się z „chemikaliami”, w rzeczywistości to nic innego jak produkt zmydlania oleju kokosowego. W ujęciu nieco bardziej naukowym jest procesem rozkładania tłuszczu poprzez łączenie go z bazą zasadową w celu stworzenia mydła. Olej kokosowy to substancja pochodzenia naturalnego, a wykorzystywany w procesie saponifikacji (zmydlania) wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) jest związkiem chemicznym dopuszczonym do stosowania w kosmetykach naturalnych. To składnik wegański. Stanowi dobrą alternatywę dla soli sodowej kwasu łojowego (Sodium Tallowate) – substancji pochodzenia zwierzęcego również wykorzystywanej w produkcji mydła.

Efekty uboczne

Kokosan sodu jest substancją bezpieczną, dopuszczoną do stosowania w kosmetykach. Regularne używanie mydła z tym składnikiem może wysuszać bardzo wrażliwą skórę i prowadzić do podrażnień. Aby uniknąć takiego efektu, ważne jest, aby włączyć je do codziennej pielęgnacji skóry w odpowiedni sposób, np.:

  • nie używać zbyt gorącej wody do oczyszcza
  • nia skóry;
  • unikać nadmiernego szorowania skóry;
  • delikatnie osuszać twarz miękką ściereczką;
  • nakładać krem nawilżający po użyciu mydła, aby pomóc przywrócić odpowiednią barierę hydrolipidową skóry.

Wpływ kokosanu sodu na środowisko naturalne

Kokosan sodu nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale warto zaznaczyć, że często występuje w mydłach w parze z palmitynianem sodu (INCI: Sodium Palmitate), który jest produktem zmydlania kwasu palmitynowego – kwasu tłuszczowego otrzymywanego z oleju palmowego. Pozyskiwanie tego składnika może wiązać się z niekontrolowaną wycinką lasów tropikalnych. Warto poszukać na opakowaniu kosmetyku certyfikatu RSPO (zrównoważonego przetwórstwa oleju palmowego).

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik drażniący oczy. Może wysuszać skórę wrażliwą.

Typ składnika

  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Substancja konsystencjotwórcza
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pianotwórcza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie