KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Lauryl Sulfate właściowości i zastosowanie

Sól sodowa siarczanu alkoholu laurylowego

SLS, MONODODECYL ESTER SODIUM SALT SULFURIC ACID, SODIUM DODECYL SULFATE, SODIUM DODECYL SULPHATE, SODIUM LAURYL SULFATE SODIUM LAURYL SULFATE, SULFURIC ACID MONODODECYL ESTER SODIUM SALT, AKYPOSAL SDS, AQUAREX ME, AQUAREX METHYL

SLS – Sodium lauryl sulfate. Co to za składnik?

SLS, czyli Sodium lauryl sulfate, to składnik myjący i pianotwórczy, który znajduje się w zdecydowanej większości szamponów do włosów oraz w innych środkach myjących. Okrył się złą sławą, ze stosowaniem go wiąże się wiele kontrowersji, ale także mitów.

Spis treści:

  • Właściwości SLS
  • Działanie SLS
  • W jakich kosmetykach można znaleźć SLS?
  • Jak stosować kosmetyki z SLS?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć SLS?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z SLS

Właściwości SLS

SLS to składnik, o którym w ostatnich latach wiele się mówi. Niektórzy producenci szamponów wskazują, że ich produkt jest bez dodatku tego składnika, co ma być sporą zaletą dla konsumentów. Jednocześnie SLS uznawany jest przez niektóre osoby za szkodliwy, źle wpływający na kondycję skóry głowy i włosów. W praktyce SLS to detergent, czyli anionowy środek powierzchniowo czynny. Do najważniejszych właściwości tego składnika można zaliczyć:

  • działanie myjące i czyszczące;
  • sprawia, że produkt do mycia pieni się, co ma szczególne znaczenie w przypadku szamponów;
  • ułatwia oczyszczenie skóry głowy oraz spłukanie z niej zanieczyszczeń.

Warto zaznaczyć, że z omawianym składnikiem wiążą się spore kontrowersje. Tym samym do negatywnych właściwości SLS można zaliczyć to, że:

  • uszkadza hydrolipidową barierę naskórka w przypadku skóry głowy, co jest bardzo niekorzystne;
  • może zwiększać ryzyko wypadania włosów, a dodatkowo osłabia meszki włosowe;
  • może podrażniać skórę, a dotyczy to przede wszystkim osób z alergiami oraz z wrażliwą skórą;
  • gdy dostanie się do oka, zwykle wywołuje pieczenie i swędzenie, przy czym efekt ten na ogół szybko ustępuje, zwłaszcza po oczyszczeniu oka wodą.

SLS jest więc substancją kontrowersyjną. Warto pamiętać, że zgodnie z obecnymi zasadami stężenie go nie powinno przekraczać 1% w produktach kosmetycznych. Jednocześnie zdaniem kosmetologów i dermatologów nawet stężenie poniżej 1% może wywoływać podrażnienia. Nie należy jednak uznawać, że omawiany składnik jest całkowicie zły, ponieważ u niektórych nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Niestety wciąż w pewnych produktach dla dzieci znajduje się SLS w stężeniu 20% lub 30%, a to rzeczywiście działa szkodliwie, zwłaszcza na delikatną skórę. Warto wiedzieć, że SLS ma konkretne właściwości, ponieważ usuwa brud, zanieczyszczenia i umożliwia powstawanie piany. Właśnie dlatego ma on duże zastosowanie w kosmetykach i ciężko jest go czymś zastąpić. Badania nie potwierdzają także negatywnego wpływu SLS na środowisko naturalne. Dodatkowo ten składnik, stosowany w niewielkim stężeniu, 1–2 razy w tygodniu, pozostawiany na skórze tylko przez kilka minut, zwykle nie powoduje skutków ubocznych i nie jest szkodliwy. Warto dodać, że skrót SLES określa podobną substancję, jednak łagodniejszą, o mniejszym nasileniu działania.

Działanie SLS

SLS ma działanie myjące i oczyszczające, a dodatkowo sprawia, że pojawia się piana. Dotyczy to zarówno szamponów, jak i żeli pod prysznic.

W jakich kosmetykach można znaleźć SLS?

SLS jest przede wszystkim składnikiem szamponów do mycia skóry głowy. Występuje też w pastach do zębów, żelach do mycia twarzy i ciała oraz w proszkach. Właśnie dlatego dosyć trudno uniknąć kontaktu z nim, zwłaszcza jeśli nie czytamy składów produktów. Warto wiedzieć, że współcześnie SLS dodawany jest tylko do produktów zmywalnych, dzięki czemu jego kontakt ze skórą nie trwa długo.

Jak stosować kosmetyki z SLS?

Można stosować produkty z SLS zgodnie z zaleceniami producenta, jednak warto pamiętać, aby nie przekraczał stężenia 1%. Obecnie popularne są szampony bez SLS, które doskonale sprawdzają się u osób z wrażliwą skórą głowy oraz z problemami dermatologicznymi. Są one dostępne w drogeriach oraz w aptekach. Każdorazowo należy sprawdzać skład danego produktu, pamiętając o tym, że SLS jest szczególnie niewskazane dla osób z wrażliwą skórą, alergiami oraz innymi problemami natury dermatologicznej. Trzeba pamiętać, że wielu producentów umieszcza na etykiecie napis „bez SLS”, a zamiast omawianego składnika używa podobnego lub czasami nawet bardziej szkodliwego. W wielu wypadkach jest to więc sztuczka marketingowa. Oczywiście w niektórych kosmetykach naturalnych nie ma SLS, jednak przez to dany produkt zwykle się nie pieni.

SLS warto stosować jak najrzadziej, na przykład nie podczas każdego mycia głowy. Jednocześnie u niektórych grup osób ten środek nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a więc mogą oni sięgać po niego przy zachowaniu maksymalnego stężenia.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć SLS?

Nie ma konkretnych produktów, z którymi nie należy łączyć SLS.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z SLS

Niestety SLS może mieć działanie drażniące na skórę, powodować alergie i innego rodzaju problemy. W praktyce wszystko zależy od wrażliwości skóry danej osoby, a także od zastosowanego stężenia SLS w kosmetyku. Do ważnych skutków ubocznych, które można zaobserwować, należą:

  • przesuszenie skóry głowy;
  • pojawienie się wysypki, alergii;
  • naruszenie naturalnej bariery hydrolipidowej;
  • zwiększenie ilości wypadających włosów;
  • swędzenie i wysypka.

Trzeba zaznaczyć, że w prowadzonych badaniach SLS pozostawiano na skórze na kilka godzin, a nie na kilka minut. Oznacza to, że w większości przypadków ten składnik powoduje efekty uboczne tylko wtedy, gdy zbyt długo ma kontakt z ciałem.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Produkt drażniący, niewskazany przy pielęgnacji skóry wrażliwej.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pianotwórcza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie