KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Metabisulfite właściowości i zastosowanie

Pirosiarczyn sodu, dwusiarczyn sodu, disiarczan sodu

DISODIUM DISULPHITE, DISODIUM SALT DISULFUROUS ACID, DISODIUM SALT PYROSULFUROUS ACID, PYROSULFUROUS ACID DISODIUM SALT, SODIUM PYROSULFITE, DISODIUM DISULFITE, DISODIUM METABISULFITE

Sodium Metabisulfite – co to jest? Jakie ma właściwości?

Pirosiarczyn sodu (Sodium Metabisulfite) to składnik pochodzenia syntetycznego i jest potencjalnym alergenem. W kosmetykach pełni rolę substancji konserwującej, która zapobiega pojawieniu się drobnoustrojów w produkcie. Obecność konserwantów w kosmetykach jest ważna, ponieważ gwarantuje ich trwałość, a także jakość.

Spis treści:

  • Właściwości Sodium Metabisulfite
  • Zastosowanie Sodium Metabisulfite w kosmetyce
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Metabisulfite?
  • Czy Sodium Metabisulfite jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Sodium Metabisulfite?
  • Czy Sodium Metabisulfite jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ Sodium Metabisulfite na środowisko naturalne

Właściwości Sodium Metabisulfite

Pirosiarczyn sodu pełni w kosmetykach rolę konserwantu oraz antyutleniacza. Zapobiega namnażaniu się bakterii w produktach. Drobnoustroje mogą pojawić się w produkcie na etapie jego produkcji, jak i w trakcie codziennego użytkowania. Najczęściej narażone są kosmetyki, które są nakładane palcem, gdyż jest to najłatwiejszy sposób na wtórne nadkażenie. Obecność bakterii, pleśni czy grzybów w produkcie kosmetycznym sprawia, że traci on swoje właściwości, może zmienić się jego konsystencja, zapach, a także wygląd. Nadkażony kosmetyk może powodować podrażnienia skórne, a także powstawanie niedoskonałości.

Pirosiarczyn sodu chroni także skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Zmniejsza widoczność zmarszczek, wygładza skórę, poprawia jej owal. Substancja ta jest także stosowana w procesie redukcji, jaki zachodzi w farbach do koloryzacji włosów.

Zastosowanie Sodium Metabisulfite w kosmetyce

Konserwanty w kosmetykach odgrywają ważną rolę. Dzięki nim produkty mają dłuższy termin ważności, nie psują się i nie jełczeją. Pirosiarczyn sodu jest jedną z substancji konserwujących, jaka może znaleźć się w produkcie kosmetycznym. To, czy zostanie on wykorzystany, czy nie należy do decyzji producenta.

Pirosiarczyn sodu jest stosowany w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry, a także do upiększania jej. Dzięki niemu produkty te można stosować długo, bez obaw, że zmienią kolor czy konsystencję, co jest ważne w szczególności w przypadku produktów przeznaczonych do makijażu.

W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Metabisulfite?

Pirosiarczyn sodu można znaleźć w wielu kosmetykach. Konserwanty są bardzo popularne, dlatego znajdują się niemalże w każdym produkcie kosmetycznym. Omawiany składnik jest obecny w:

  • kremach do twarzy,
  • balsamach do ciała,
  • podkładach do twarzy,
  • farbach do włosów,
  • kosmetykach do cery dojrzałej,
  • kremach przeciwtrądzikowych,
  • balsamach brązujących,
  • tonikach do twarzy,
  • serach do twarzy,
  • kremach przeciwsłonecznych,
  • peelingach do twarzy i ciała.

Składnik ten jest wykorzystywany również w farmacji do tworzenia czopków, maści, kremów czy preparatów do wstrzyknięć. W niektórych zabiegach kosmetycznych również są wykorzystywane kosmetyki zawierające pirosiarczyn sodu.

Czy Sodium Metabisulfite jest bezpieczny?

Pirosiarczyn sodu jest składnikiem dopuszczonym do stosowania w produktach kosmetycznych, jednak ma on średni potencjał bezpieczeństwa. Składnik w czystej postaci lub w wysokich stężeniach może nasilać astmę. Bardzo często pojawia się alergia kontaktowa u stosujących kosmetyki z nim w składzie. Objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem lub wysypką w miejscu nałożenia produktu. Może występować również katar sienny czy pojawić się atopowe zapalenie skóry. Najczęściej zmiany występują na rękach oraz na twarzy, czyli miejscach, które z reguły mają kontakt z alergenem.

W skrajnych przypadkach pirosiarczyn sodu może powodować także podrażnienia żołądka, a także anafilaksję. Przed stosowaniem produktów z tym składnikiem należy wykonać test płatkowy na niewielkim fragmencie skóry. Omawiany składnik nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci i niemowlęta.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Sodium Metabisulfite?

Pirosiarczyn sodu jest składnikiem, którego nie można łączyć z innymi sulfitami, np. siarczynami czy siarczanami (IV). Mają one podobną strukturę, dlatego mogą pojawiać się reakcje krzyżowe pomiędzy tymi substancjami. Mogą one występować w składzie szamponów przeciwłupieżowych. Należy uważać na połączenia pirosiarczynu sodu z:

  • disiarczynem potasu,
  • pirosiarczynem potasu,
  • siarczynem amonu,
  • wodorosiarczanem sodu,
  • wodorosiarczynem sodu.

Nie mając wiedzy na temat chemii kosmetycznej, nie należy samodzielnie tworzyć kosmetyków z pirosiarczynem sodu. Może grozić to alergią, podrażnieniem czy innymi dolegliwościami.

Czy Sodium Metabisulfite jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

To składnik otrzymywany w wyniku reakcji węglanu sodu z dwutlenkiem siarki. Jest to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy disiarczynów. Z tego względu jest to składnik w pełni syntetyczny.

Efekty uboczne

Efekty uboczne zdarzają się często. Najczęściej są to podrażnienia skórne w miejscu zastosowania produktu zawierającego pirosiarczyn sodu. Występują także alergie, zapalenia skóry, AZS. Substancja ta powoduje również problemy związane z układem pokarmowym, może wywoływać mdłości, wymioty czy bóle głowy. Nie należy stosować kosmetyków z nim w składzie na skórę podrażnioną lub uszkodzoną. Ze stosowania produktów z pirosiarczynem sodu w składzie powinny zrezygnować osoby o cerze wrażliwej, z atopowym zapaleniem skóry, cerą trądzikową czy skłonną do podrażnień. Zazwyczaj w produktach kosmetycznych stężenie tego składnika jest niewielkie i nie wpływa aż tak drażniąco na skórę, jednak należy uważać podczas stosowania i obserwować swoje ciało.

Wpływ Sodium Metabisulfite na środowisko naturalne

Pirosiarczyn sodu może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Przedostając się do wód i oceanów, może zagrażać życiu organizmów żywych. Producenci, jeśli chcą mieć kosmetyki przyjazne środowisku, powinni unikać pirosiarczynu sodu w składzie.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik drażniący. Może być przyczyną zagrażających życiu ataków astmy oraz wywoływać katar sienny, chroniczną pokrzywkę i atopowe zapalenie skóry. Może też powodować bóle głowy, podrażnienie układu pokarmowego, mdłości.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Przeciwutleniacz, antyoksydant

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie