KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Tallowate właściowości i zastosowanie

Sól sodowa kwasu łojowego

Sodium Salts Tallow Fatty Acids, Sodium Salt Tallow

Sodium Tallowate – co to jest? Jakie ma właściwości?

Sól sodowa kwasu łojowego (Sodium Tallowate) jest składnikiem o właściwościach oczyszczających. Można ją znaleźć w mydłach w kostce. Nie pozostaje bez znaczenia dla skóry, ponieważ może ją podrażniać oraz przesuszać. Jest składnikiem pochodzenia zwierzęcego, dlatego kosmetyki z nią w składzie są wykluczane przez wegan. Mając do wyboru inne składniki o podobnym działaniu, lepiej zdecydować się na nie niż na Sodium Tallowate.

Spis treści:

  • Właściwości Sodium Tallowate
  • Zastosowanie Sodium Tallowate w kosmetyce
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Tallowate?
  • Czy Sodium Tallowate jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetycznymi nie łączyć Sodium Tallowate?
  • Czy Sodium Tallowate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ Sodium Tallowate na środowisko naturalne

Właściwości Sodium Tallowate

Sodium Tallowate jest tłuszczem zwierzęcym, który poza branżą spożywczą znalazł zastosowanie w branży kosmetycznej. Jest tanim składnikiem i łatwo dostępnym, dlatego producenci często po niego sięgają. Pełni on funkcję:

  • substancji powierzchniowo czynnej,
  • delikatnego detergentu,
  • substancji pianotwórczej,
  • regulatora lepkości,
  • substancji oczyszczającej i odtłuszczającej.

Dzięki niemu mydło w kostce zachowuje twardość pomimo kontaktu z wodą. Sodium Tallowate jest składnikiem, który oczyszcza powierzchnię skóry i włosów z nagromadzonego brudu, sebum i innych zanieczyszczeń. Nie pozostaje obojętny dla skóry, ponieważ może ją nadmiernie przesuszać.

Zastosowanie Sodium Tallowate w kosmetyce

Omawiany składnik jest wykorzystywany w kosmetykach przeznaczonych do oczyszczenia skóry i włosów. Jego najpopularniejszym zastosowaniem jest mydło w kostce. Dzięki Sodium Tallowate zachowuje ono swoją strukturę, nawet gdy długotrwale przebywa w mydelniczce z wodą. Funkcją Sodium Tallowate jest oczyszczanie powierzchni skóry i włosów. Gromadzone podczas całego dnia zanieczyszczenia osiadają na ich powierzchni. Brak oczyszczania lub nieumiejętne usuwanie zabrudzeń może przyczyniać się do problemów skórnych czy gorszej kondycji włosów.

Omawiany składnik działa jedynie na powierzchni, nie penetruje w głąb pozostałych warstw skóry. Z uwagi na swoje działanie wysuszające i podrażniające nie jest odpowiednim składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery suchej, wrażliwej, dojrzałej czy trądzikowej. Może niekorzystnie na nią wpływać i pogłębiać problemy, z jakimi się boryka ona na co dzień. Poza usuwaniem zanieczyszczeń Sodium Tallowate narusza naturalną powłokę hydrolipidową skóry, sprawiając, że jest ona podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Sodium Tallowate znajduje się w produktach pieniących się, w szczególności przeznaczonych do mycia ciała i kąpieli. Tworzy on pianę, która jest trwała i dobra jakościowo.

W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Tallowate?

Sodium Tallowate można znaleźć jedynie w produktach, które mają krótki kontakt ze skórą lub włosami. Jest obecny w produktach, takich jak:

  • szampony do włosów,
  • żele pod prysznic,
  • płyny do kąpieli,
  • mydła w płynie,
  • mydła w kostce,
  • mydła do golenia.

Można go znaleźć w produktach nawilżających, oczyszczających, regenerujących, antybakteryjnych czy odżywczych.

Czy Sodium Tallowate jest bezpieczny?

Sodium Tallowate jest składnikiem bezpiecznym w kosmetykach myjących. Producenci unikają go jednak z uwagi na pochodzenie odzwierzęce. Składnik ten nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, a także przez dzieci, ponieważ działa drażniąco na skórę. Może również podrażniać oczy, jeśli się do nich dostanie. Substancji tej nie należy spożywać, gdyż wywołuje ona nudności i wymioty.

Z jakimi składnikami kosmetycznymi nie łączyć Sodium Tallowate?

Sodium Tallowate jest składnikiem, który może być łączony z innymi substancjami kosmetycznymi. Nie wchodzi on w szkodliwe interakcje, jednak należy uważać, gdyż niekiedy podrażnia skórę. W połączeniu z innymi substancjami może się to nasilać.

Czy Sodium Tallowate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Sodium Tallowate pochodzi z tłuszczu zwierzęcego, bydlęcego, najczęściej z resztek. Powstaje w wyniku zmydlania go wodorotlenkiem sodu. Może być łączony również z sodą kaustyczną. Kosmetyki z jego dodatkiem nie nadają się dla osób, dla których ważne jest dobro zwierząt. Składnik ten zawiera substancje pochodzenia zwierzęcego, czego nie akceptują weganie.

Efekty uboczne

Sodium Tallowate powoduje szereg efektów ubocznych podczas stosowania. Ma silne działanie drażniące na skórę. Może powodować jej nadmierne wysuszenie, któremu często towarzyszą swędzenie, pieczenie i wysypka skórna. Osoby częściej również się drapią, nasilając podrażnienia. Kosmetyki z dodatkiem tego składnika nie są odpowiednie dla skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Produkty takie zaburzają barierę hydrolipidową, która jest ważna dla ochrony skóry.

Sodium Tallowate nie powinien znaleźć się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i z niedoskonałościami. Nasila bowiem stany zapalne, a także zmiany trądzikowe. Dodatkowo nadmiernie wysusza skórę, powodując, że zaczyna się ona łuszczyć i słabo się goi. Sodium Tallowate znacznie pogarsza stan skóry, dlatego nie zaleca się mycia twarzy mydłami w kostce.

Szampony z omawianym składnikiem mogą przesuszać włosy, przez co będą się puszyć, źle układać, a końcówki zaczną się rozdwajać. Stosując produkty z Sodium Tallowate, należy pamiętać o każdorazowym zastosowaniu odżywki lub maski do włosów, które złagodzą działanie podrażniającego składnika.

Wpływ Sodium Tallowate na środowisko naturalne

Sodium Tallowate to składnik, który może mieć negatywny wpływ na środowisko. Detergenty myjące przedostają się do wód gruntowych, zanieczyszczając je. Nie bez znaczenia jest on również dla organizmów żywych, które zamieszkują środowisko naturalne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik drażniący oczy, może przesuszać wrażliwą skórę i włosy.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia zwierzęcego

Funkcja w kosmetyku

  • Lepiszcze
  • Regulator lepkości
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pianotwórcza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie