KWC LogobyWIZAŻ logo

Squalane właściowości i zastosowanie

Skwalan

2,6,10,15,19,23-HEXAMETHYLTETRACOSANE, TETRACOSANE, 2,6,10,15,19,23-HEXAMETHYL, VEGETABLE SQUALANE, 2,6,10,15,19,23-HEXAMETHYLTETRACOSANE, COSBIOL, DODECAHYDROSQUALENE, PERHYDROSQUALENE, ROBANE, SPINACANE, VITABIOSOL

Skwalan – właściwości i zastosowanie w kosmetologii

Skwalan to substancja, która potrafi skutecznie poprawić wygląd twarzy, ciała i włosów. Wykazuje działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące i natłuszczające. Jest składnikiem, który może być stosowany samodzielnie na skórze, a dodany do produktu kosmetycznego wzmacnia jego działanie. Wystarczy kilka kropel, aby zobaczyć pierwsze efekty, jednak należy pamiętać o regularnym stosowaniu skwalanu.

Spis treści:

  • Czym jest skwalan?
  • W jakich kosmetykach można znaleźć skwalan?
  • Jak stosować kosmetyki ze skwalanem?
  • Skwalan w pielęgnacji skóry
  • Skwalan w pielęgnacji włosów
  • Czy skwalan jest bezpieczny?
  • Skwalan a alergiczność

Czym jest skwalan?

Skwalan to substancja, która naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Jest produkowanym przez sebum emolientem, który nie ma barwy ani zapachu. Stanowi substancję trwałą, stabilną chemicznie, dzięki czemu nie ulega utlenianiu pod wpływem powietrza czy działania temperatur. W przemyśle kosmetycznym często wykorzystuje się skwalan pochodzący z trzciny cukrowej lub pozyskiwany z oliwek, dzięki temu jest on wegańskim produktem. Nazywa się go też suchym olejem – stosowany na skórze nie zapycha ujść gruczołów łojowych.

Podobną nazwą do skwalanu jest skwalen, jednak to dwie różne substancje. Pierwsza z nich stanowi pochodną skwalenu, którego największą ilość można znaleźć w wątrobie rekina. Podczas gdy skwalan ma zastosowanie w kosmetologii, skwalen jest traktowany jako suplement.

W jakich kosmetykach można znaleźć skwalan?

Skwalan jest składnikiem, który można stosować samodzielnie jako serum do twarzy. Z uwagi na swoje właściwości często jest dodawany do kosmetyków, takich jak:

  • krem do twarzy;
  • serum do twarzy;
  • balsam do ciała;
  • krem pod oczy;
  • baza pod makijaż;
  • krem do rąk i stóp;
  • utrwalacz perfum;
  • wcierka do włosów;
  • kosmetyki pielęgnacyjne do włosów.

Wzmacnia działanie innych aktywnych składników, a już niewielka jego ilość dobrze wpływa na kondycję skóry i włosów. Dzięki wielu właściwościom stanowi substancję uniwersalną.

Jak stosować kosmetyki ze skwalanem?

Aby zobaczyć efekty, warto stosować skwalan regularnie, najlepiej codziennie. Może on stanowić jeden z kosmetyków do pielęgnacji skóry. Wystarczy kilka kropel dodać do kremu lub nałożyć bezpośrednio na skórę twarzy, najlepiej tuż po kąpieli, kiedy lepiej przyjmuje składniki aktywne. Skwalan bardzo łatwo emulguje z innymi kosmetykami, dlatego może być łączony z ulubionym balsamem do ciała. Sprawdza się też jako baza pod makijaż – najlepiej nałożyć go na oczyszczoną skórę, przed kremem. Wieczorem będzie idealnym serum regenerującym skórę. Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, ze skwalanu można przygotować maskę. Wystarczy wymieszać ten składnik z odżywką, nałożyć na włosy i zawinąć w ręcznik lub czepek. Całość warto podgrzać, bo dzięki temu preparat lepiej wniknie w łuski włosów.

W przypadku nadmiernego wysuszenia skóry, w szczególności na łokciach i kolanach, skwalan można stosować jako produkt zmiękczający zrogowaciałe miejsca. Dzięki temu skóra nie będzie się tak łuszczyć.

Skwalan w pielęgnacji skóry

Skwalan ma wiele właściwości. Ujędrnia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę, a także działa przeciwzmarszczkowo. Skutecznie rozjaśnia naskórek, dzięki czemu przebarwienia są mniej widoczne, a cera wygląda na bardziej promienną. Skwalan poprawia elastyczność, sprawdza się w pielęgnacji zarówno skóry młodej, jak i dojrzałej. Poprawia owal twarzy i wygładza cerę, dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne. Spowalnia też starzenie się skóry, dzięki czemu wygląda ona młodziej.

Skwalan chroni przed nadmierną utratą wody z naskórka, wspomaga równowagę hydrolipidową, dzięki czemu skóra jest nawilżona. Składnik ten ułatwia transport pozostałych substancji w głąb skóry, głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A i E. Zmniejsza łuszczenie się skóry spowodowane nadmiernym przesuszeniem, a oprócz tego ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, sprawdzi się więc w pielęgnacji cery trądzikowej.

Skwalan dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze, dzięki czemu nie ma działania komedogennego. Nie nasila zmian trądzikowych ani pojawiania się nowych niedoskonałości.

W kosmetologii skwalan jest coraz częściej stosowany, głównie ze względu na swoje właściwości. Silnie nawilża skórę, natłuszcza ją i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Sprawdza się w pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Szybko pomaga przywrócić skórze blask oraz równowagę. Dzięki temu włosy wyglądają na zadbane i odżywione.

Skwalan w pielęgnacji włosów

Skwalan sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry, lecz także włosów. Pozytywnie wpływa na ich kondycję, wygładza je i zapobiega łamaniu się. Oprócz tego wykazuje działanie silnie nawilżające i poprawia sprężystość włosów, dzięki czemu są one bardziej odporne na uszkodzenia. Skwalan bywa wykorzystywany jako składnik zabezpieczający łuski włosów podczas działania wysokich temperatur. Stosowany na mokre włosy ułatwia ich rozczesywanie i układanie. Polecany jest także osobom farbującym włosy, ponieważ przedłuża trwałość koloru i daje bardziej błyszczący efekt. Skwalan może być używany jako wcierka do włosów – składnik wykorzystywany w ten sposób działa na cebulki, odżywiając je i wzmacniając.

Czy skwalan jest bezpieczny?

Skwalan jest substancją, która naturalnie występuje w skórze. Wraz z wiekiem zmniejsza się jednak jego produkcja, dlatego stosowany z zewnątrz pozwala dłużej zachować młodszy wygląd. Jest bezpiecznym składnikiem, który może być wykorzystywany w produkcji preparatów do pielęgnacji. Wielu producentów kosmetyków naturalnych docenia jego właściwości, dlatego jest obecny w coraz większej liczbie produktów dostępnych na rynku.

Skwalan a alergiczność

Kobiety w ciąży i karmiące piersią często nie mogą używać wielu produktów kosmetycznych. Skwalan jest jednak jednym z tych, które można stosować w tym okresie. Nie wykazuje działań alergizujących ani nie podrażnia skóry.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Nośnik substancji aktywnej, Promotor przejścia
  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja natłuszczająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie