KWC LogobyWIZAŻ logo

Talc właściowości i zastosowanie

Talk, Hydroksykrzemian magnezu

Talcum, Talc Powder, Cosmetic Talc French Chalk, Agalite, Asbestine, B 13 (Mineral), B 9 (Talc), Beaver White 200

Talk: kosmetyczny, barberski, medyczny. Co to?

Talk (Talc) należy do grupy krzemianów. Jest miękkim proszkiem, który w dotyku jest jedwabisty i bardzo dobrze się rozprowadza. Jego najpopularniejszym działaniem jest zmniejszenie podrażnienia pod pieluszką u dzieci. Ma więcej właściwości. Wiele osób ceni go za absorbowanie sebum i szybkie matowienie cery.

Spis treści:

  • Właściwości talku
  • Działanie talku
  • Zastosowanie talku w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć talk?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć talku?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z talkiem
  • Talk a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości talku

Talk to miękka substancja w postaci proszku, która ma szerokie zastosowanie w kosmetologii, a także farmakologii. Jej głównym zadaniem jest pochłanianie składników rozproszonych w fazie olejowej lub wodnej w kosmetyku. Zmniejsza tłustość gotowego produktu, a także zapobiega zlepianiu się substancji w zbitą masę lub bryłę. Dzięki temu są bardziej sypkie. Jest dodawany również do przezroczystych produktów, aby stały się bardziej mętne. Zmniejsza podrażnienia skóry i naskórka.

Działanie talku

Kosmetyczne

W kosmetyce talk jest stosowany do zabezpieczenia skóry przed otarciami i podrażnieniami. Najczęściej jest spotykany w kosmetykach dla dzieci oraz w produktach do makijażu. Ma działanie absorbujące, dlatego można go używać w celu zmniejszenia błyszczenia cery albo odświeżenia włosów. Może być także składnikiem produktów o właściwościach matujących skórę.

Barberskie

Usługi barberskie na przestrzeni ostatnich lat zyskały ogromną popularność. Wielu mężczyzn korzysta z nich, dbając o swoje włosy czy zarost. Talk w tej branży jest stosowany po goleniu. Służy do łagodzenia podrażnień na wrażliwej skórze twarzy. Doskonale absorbuje wilgoć. Jest także stosowany po strzyżeniu włosów na krótko, dzięki czemu skóra jest mniej podrażniona. Talk barberski może być zapachowy, dzięki czemu mężczyźni chętniej z niego korzystają.

Medyczne

W medycynie stosuje się go jako posypkę do ran lub otarć, dzięki czemu uszkodzenia i podrażnienia szybciej się goją. Substancja ta osusza skórę, dlatego często jest stosowana w zasypkach, przeznaczonych głównie do pielęgnacji skóry niemowląt. W produktach dziecięcych jest pozbawiony zapachu, aby nie powodować dodatkowych podrażnień.

Zastosowania talku w kosmetykach

Talk, jako samodzielna substancja, ma wiele zastosowań. Jest to niedrogi produkt, który skutecznie poprawi wygląd ciała lub włosów.

Suchy szampon

Talk pochłania sebum ze skóry, natomiast nałożony na włosy sprawi, że będą one bardziej odświeżone i podatne na układanie. Można go zastosować, kiedy nie ma czasu na umycie głowy, a konieczne jest szybkie poprawienie wyglądu. Na rękę należy nasypać jego niewielką ilość, a następnie wetrzeć go we włosy. Po chwili należy wyczesać pozostałości i ułożyć fryzurę.

Dezodorant do stóp

Stopy, w szczególności latem, częściej się pocą, co może być krępujące. Można zastosować talk jako dezodorant do stóp. Pochłonie on nadmiar wilgoci, dzięki czemu pocenie będzie widocznie mniejsze. Łagodzi on również podrażnienia, które mogą pojawić się w trakcie upałów lub podczas użytkowania nowego obuwia.

Pogrubienie rzęs

Talk można nakładać na rzęsy przed użyciem tuszu. Dzięki temu będzie się on lepiej trzymał, a rzęsy będą widocznie pogrubione. W pierwszej kolejności należy nałożyć pierwszą warstwę tuszu, następnie talk i drugą warstwę kosmetyku.

Etap depilacji

Jednym ze sposobów depilacji jest wosk. Prawidłowo przygotowana do niej skóra powinna być sucha i gładka. Przed wykonaniem zabiegu należy nałożyć talk na powierzchnię, z której będzie usuwane owłosienie. Dzięki temu wosk lepiej przyczepi się do włosków, a skóra będzie mniej podrażniona.

W jakich kosmetykach można znaleźć talk?

Jest to substancja, która może występować zarówno samodzielnie, jak i stanowić jeden ze składników kosmetyków. Zastosowanie talku jest szerokie, więc można go znaleźć w wielu produktach, takich jak:

  • suchy szampon do włosów,
  • kosmetyki dla dzieci,
  • kremy do stóp,
  • dezodoranty w kremie,
  • kosmetyki do makijażu (sypkie),
  • mineralne kremy z filtrami UV,
  • produkty do kąpieli.

W kosmetykach kolorowych talk najczęściej służy do matowienia skóry. Można go znaleźć w pudrach sypkich oraz podkładach. Jednym z jego zamienników jest puder ryżowy, który również ma właściwości pochłaniające nadmiar sebum.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć talku?

Nie ma informacji, z jakimi składnikami nie należy łączyć talku. Ma działanie komedogenne, dlatego nie powinno się go stosować z innymi substancjami, które mogą powodować zapychanie porów.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z talkiem

Talk w produktach kosmetycznych może być bezpiecznie stosowany, jednak istnieją pewne ograniczenia. Na opakowaniu produktów przeznaczonych dla dzieci poniżej 3. roku życia musi pojawić się ostrzeżenie o ochronie przed dostaniem się talku do oczu i ust.

Nie można go nakładać na głębokie rany na skórze, a także przy oparzeniach powyżej 1 stopnia. Nie zaleca się również posypywania nim skóry pozbawionej bariery naskórkowej.

Na tę substancję powinny uważać osoby z cerą tłustą i trądzikową, ponieważ w dużej ilości i często stosowana może zapychać pory. Skóra jest blokowana przed działaniem tlenu, co sprzyja pojawieniu się niedoskonałości. Zaleca się stosować talk jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Talk a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Talk jest składnikiem, który nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nie jest toksyczny dla wody i gleby. Jest pochodzenia naturalnego. Nie posiada substancji pochodzenia zwierzęcego, dlatego może być stosowany w produktach wegańskich.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik w formie pudru działa szkodliwie na drogi oddechowe, jest pylisty, należy unikać wdychania.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Adsorbent, pochłaniacz wilgoci
  • Regulator lepkości
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja ochronna
  • Substancja przeciwzbrylająca
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja spulchniająca
  • Substancja zmętniająca

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie