KWC LogobyWIZAŻ logo

Tetrasodium Etidronate właściowości i zastosowanie

Sól tetrasodowa kwasu etidronowego, wersenian czterosodowy

TETRASODIUM EDTA, (1-HYDROXYETHYLIDENE) BIS-TETRASODIUM SALT PHOSPHONIC ACID, (1-HYDROXYETHYLIDENE) BISPHOSPHONIC ACID TETRASODIUM SALT, 1-DIPHOSPHONATE TETRASODIUM 1-HYDROXYETHANE-1, TETRASODIUM (1-HYDROXYETHYLIDENE) BISPHOSPHONATE, DEFLOC EN 43

Tetrasodium etidronate – co to za substancja?

Składnik występujący w międzynarodowym spisie kosmetyków jako Tetrasodium etidronate to inaczej tetrasodowa sól kwasu etidronowego. Pełni funkcję substancji chelatującej w produktach do higieny i pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, co oznacza, że wychwytuje i wiąże jony metali. Dzięki temu kosmetyki zachowują świeżość – nie tracą konsystencji, koloru i innych właściwości sensorycznych czy aplikacyjnych.

Spis treści:

  • Tetrasodium etidronate – właściwości
  • Zastosowanie tetrasodium etidronate w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć tetrasodium etidronate?
  • Czy tetrasodium etidronate jest bezpiecznym składnikiem?
  • Tetrasodium etidronate a tetrasodium EDTA
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć tetrasodium etidronate?
  • Czy tetrasodium etidronate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ tetrasodium etidronate na środowisko naturalne

Tetrasodium etidronate – właściwości

Tetrasodowa sól kwasu etidronowego to składnik bazowy kosmetyków, który wiąże kationy metali wartościowych – tworzy z nimi stałe kompleksy. Dzięki temu produkt myjący, przeznaczony do pielęgnacji włosów i skóry lub makijażu, zachowuje swój kolor i odpowiednią konsystencję. Właściwości chelatujące tego związku sprawiają, że pełni funkcje:

  • stabilizatora emulsji – zapobiega oddzielaniu się fazy wodnej i olejowej masy kosmetycznej;
  • przeciwutleniacza – dzięki niemu produkt nie zmienia wyjściowej barwy i nie traci swojej intensywności pod wpływem światła lub innych czynników zewnętrznych;
  • regulatora lepkości – konsystencja kosmetyku pozostaje taka, jak na początku jego użytkowania, odpowiednia lepkość i przyczepność produktu wpływa na jego właściwości aplikacyjne;
  • konserwantu – chroni przed zanieczyszczeniami i wzmacnia efektywność substancji, które mają za zadanie chronić kosmetyk przed zepsuciem na skutek działalności grzybów, wirusów i bakterii.

Ponieważ tetrasodowa sól kwasu etidronowego jest sekwestrantem (inne określenie substancji chelatującej), zmiękcza także twardą wodę, czyli taką, która zawiera kationy wapnia i magnezu. Dzięki temu zapobiega powstawaniu kamienia, który może m.in. ograniczać działanie środków powierzchniowo czynnych. Ma również zdolność stabilizowania nadtlenku wodoru, który wykorzystuje się w produktach do koloryzacji i rozjaśniania włosów.

Zastosowanie tetrasodium etidronate w kosmetykach

Tetrasodowa sól kwasu etidronowego znajduje zastosowanie w produkcji mydeł i kosmetyków do pielęgnacji. Składniki chelatujące tego typu ograniczają szkodliwe działanie twardej wody. Włosy, które regularnie mają z nią styczność, stają się suche, matowe i łatwo się łamią, a także trudno je rozczesać. Skóra głowy ulega przesuszeniu i robi się podatna na podrażnienia. Tetrasodium etidronate zmiękcza wodę z kranu, dzięki czemu chroni włosy i utrzymuje je w dobrej kondycji.

Składnik ten jest dodawany do olejów i sody kaustycznej podczas procesu zmydlania, aby zapobiec pleśnieniu mydeł i powstawaniu piany. Pomaga utrzymać zamierzoną konsystencję i odpowiedni wygląd masy kosmetycznej, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku i dobrze rozprowadza się po skórze lub włosach. Właściwości aplikacyjne produktu mają znaczenie także dla właściwego wchłaniania się substancji aktywnych.

W jakich kosmetykach można znaleźć tetrasodium etidronate?

Tetrasodowa sól kwasu etidronowego służy w kosmetyce jako chelator i może znaleźć się w produktach różnego rodzaju – myjących, pielęgnujących i do makijażu. Najczęściej jest składnikiem:

  • mydeł w kostce,
  • żeli oczyszczających do twarzy,
  • szamponów,
  • odżywek do włosów,
  • peelingów,
  • soli i olejków do kąpieli,
  • wosków do brwi,
  • produktów do koloryzacji i rozjaśniania włosów.

Ten sekwestrant jest wykorzystywany także w produkcji mydełek pielęgnacyjnych dla dzieci i niemowląt.

Czy tetrasodium etidronate jest bezpiecznym składnikiem?

Tetrasodowa sól kwasu etidronowego jest składnikiem dopuszczonym do stosowania w kosmetykach jedynie w ściśle określonych stężeniach, które zostały ustalone na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku. Dopuszczalna bezpieczna zawartość tego składnika to 1,5% w produktach do włosów i 0,2% w mydłach, w przeliczeniu na kwas etidronowy.

Tetrasodium etidronate a tetrasodium EDTA

Tetrasodium etidronate często mylone jest z tetrasodium EDTA. Składniki te spełniają podobną funkcję w kosmetyku – oba wychwytują jony metali, wpływając w ten sposób na świeżość i właściwości sensoryczne produktu. Ich pochodzenie jest jednak nieco inne. Pierwszy jest solą kwasu etidronowego, drugi solą kwasu wersenowego. Co ważne, różne są także regulacje dotyczące maksymalnego stężenia tych substancji w kosmetykach.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć tetrasodium etidronate?

Nie ma informacji na temat niekorzystnych interakcji soli tetrasodowej kwasu etidronowego z innymi składnikami kosmetyków. Dobrze łączy się z konserwantami i przeciwutleniaczami, ponieważ wzmacnia ich efektywność.

Czy tetrasodium etidronate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Kwas etidronowy (bisfosfonian), którego solą jest tetrasodium etidronate, powstaje na skutek reakcji trójchlorku fosforu z kwasem octowym lub bezwodnika octowego w mieszaninie z kwasem fosforowym. Sól tetrasodowa bisfosfonianu jest składnikiem syntetycznym. Może być wykorzystywany w produkcji kosmetyków wegańskich, ponieważ nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego.

Efekty uboczne

Tetrasodowa sól kwasu etidronowego jest bezpieczna dla skóry, dopóki jest stosowana w określonych stężeniach, do czego zobowiązani są producenci kosmetyków. To jednak składnik bazowy, w związku z czym łączy się ją z różnymi substancjami czynnymi i konserwantami, na których właściwości warto zwrócić uwagę przed użyciem danego produktu. W wyższych stężeniach ma silny potencjał drażniący.

Wpływ tetrasodium etidronate na środowisko naturalne

Nie wykazano negatywnego wpływu tetrasodium etidronate na środowisko naturalne. Ponieważ kwas etidronowy jest sekwestrantem, znajduje zastosowanie w uzdatnianiu wody.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Substancja dozwolona do stosowania w ograniczonym stężeniu (znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania). Maksymalne stężenie dopuszczane do stosowania: - w produktach do włosów to 1,5%, - w mydłach to 0,2%. Silny irytant skórny i spojówkowy.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Chelator, sekwestrant
  • Regulator lepkości
  • Stabilizator emulsji
  • Substancja pomocnicza

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie