KWC LogobyWIZAŻ logo

Tin Oxide właściowości i zastosowanie

Tlenek cyny(II)

CI 77861, Zinndioxid

Tlenek cyny — jakie ma właściwości i jaką funkcję pełni w składzie kosmetyku?

Jeśli na liście składników kosmetyku widnieje nazwa Tin oxide, oznacza to, że preparat zawiera tlenek cyny. Ten element pełni więcej niż jedną funkcję w produkcie, ponieważ wpływa na konsystencję i ma właściwości pielęgnacyjne.

Spis treści:

  • Czym jest tlenek cyny?
  • Właściwości tlenku cyny
  • Zastosowanie tlenku cyny w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć tlenek cyny?
  • Czy tin oxide jest bezpieczny?

Czym jest tlenek cyny?

Cyna to miękki metal nieszlachetny, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle. W kosmetyce wykorzystuje się tlenek, w którym cyna występuje w II stopniu utlenienia. Tin oxide to substancja nieorganiczna z grupy tlenków amfoterycznych, występująca naturalnie w przyrodzie i będąca składnikiem minerałów. W składzie produktów kosmetycznych możemy znaleźć również chlorek cyny funkcjonujący pod nazwą CI 77864, natomiast w pastach do zębów stosuje się difluorek cyny, który widnieje jako Stannous Fluoride.

W międzynarodowym ujednoliconym nazewnictwie składników kosmetyków INCI związki cyny określają nazwy: Tin oxide, Tin dioxide, Tin chloride, Stannous Fluoride, CI 77861, CI 77864. Stosowane jest również następujące nazewnictwo: Tin, Tin (II) Oxalate, Stannous oxalate, Oxalic Acid, Tin (II) Salt, Tin dioxide, Tin oxide, CI 77861 (Tin oxide), Zinndioxid, CI 77864 (Tin chloride), Stannous chloride, Stannochlor, Tin dichloride, Tin (II) Chloride, Stannous Fluoride, Tin protochlorid, Dichlorostannate. Jeśli więc na liście składników znajdziesz jedną z powyższych nazw, będzie to oznaczało, że w składzie danego kosmetyku występuje cyna w jednej z dopuszczonych do stosowania w przemyśle kosmetycznym postaci.

Tlenek cyny jest składnikiem naturalnie występującym w naturze, ale ma również odpowiedniki syntetyczne.

Właściwości tlenku cyny

Tlenek cyny dodawany jest do kosmetyków z kilku powodów. Ze względu na właściwości fizyczne wykorzystuje się go do poprawienia konsystencji substancji. W nomenklaturze naukowej określany jest jako modyfikator reologii. Oznacza to, że po dodaniu tego składnika zmienia się konsystencja substancji. To istotne ze względu na parametry sensoryczne takie jak lepkość produktu, które są ustalone w taki sposób, by jego aplikacja była wygodna. Tlenek cyny stosowany jest również jako substancja zmętniająca. Jest niezbędna, by kosmetyki przezroczyste były nieprzepuszczalne dla światła.

Kolejny powód, dla którego tlenek cyny znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, to fakt, że stanowi on doskonały pigment. W pierwotnej formie jest pigmentem perłowym, który ma szerokie zastosowanie w kosmetykach kolorowych.

Jeśli chodzi o właściwości pielęgnacyjne, to docenia się go przede wszystkim za zdolność do odbijania promieni słonecznych. Jest materiałem ściernym — dodanie go do kosmetyku pielęgnacyjnego sprawia, że naturalny proces złuszczania naskórka przebiega szybciej. Tlenek cynku ma również właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Dzięki temu może być stosowany w kosmetykach antybakteryjnych i produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej. Działa ochronnie i zatrzymuje rozwój bakterii powodujących zmiany na skórze. Ułatwia też wyleczenie istniejących zmian, zapobiegając ich nadkażeniu.

Zastosowanie tlenku cyny w kosmetykach

Tin oxide wykazuje właściwości złuszczające, w związku z czym przyspiesza naturalny proces regeneracji skóry. Warto nadmienić, że to nie działanie intensywne, tylko raczej delikatne złuszczanie. Z tego powodu tlenek cyny może być wykorzystywany do pielęgnacji skóry w toku leczenia zmian trądzikowych. Pamiętajmy, że stosowanie silnych kosmetyków na trądzik sprawia, że skóra się uwrażliwia, a to może pogorszyć jej wygląd i stan. Dlatego zalecana jest delikatna pielęgnacja.

Tin oxide to perłowy pigment mineralny. Bardzo dobrze sprawdza się jako składnik kosmetyków kolorowych. Podkłady i pudry z dodatkiem tlenku cyny dają matowe wykończenie, ale z delikatnym połyskiem. Ten efekt sprawia, że cera jest rozświetlona i wygładzona. Co więcej, ten pigment zapobiega błyszczeniu się skóry tłustej.

Zdolność do odbijania światła słonecznego i pochłania promieniowania UV — te właściwości nie przynoszą natychmiastowego efektu. Korzyści ze stosowanie kosmetyków ochronnych zawierających tlenek cyny widoczne są długofalowo. Tego typu preparaty opóźniają procesy starzenia się skóry i chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

W jakich kosmetykach można znaleźć tlenek cyny?

W związku z tym, że tlenek cyny jest naturalnym pigmentem, występuje przede wszystkim w kosmetykach kolorowych. Cienie do powiek, bronzery, rozświetlacze, szminki — w każdym z tego typu produktów możemy znaleźć Tin oxide. To również składnik pudrów i podkładów. Z pewnością znajdziesz go też w podkładach matujących, ponieważ tlenek cyny pomaga uzyskać takie właśnie wykończenie.

Ze względu na właściwości antyseptyczne i delikatny efekt ścierania naskórka jest on również składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej. Przyspiesza odnowę skóry i gojenie się ran po wypryskach. Oprócz tego zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne. Tlenek cynku znajdziemy więc w kremach i peelingach na trądzik oraz wielu kosmetykach do pielęgnacji cery mieszanej.

Tin oxide odbija promienie słoneczne i w sposób naturalny pochłania promieniowanie UV. Z tego powodu ma zastosowanie w wielu preparatach do ochrony przeciwsłonecznej. To mineralny filtr UV, który stanowi składnik produktów do opalania i kremów do twarzy z ochroną przeciwsłoneczną.

Czy tin oxide jest bezpieczny?

Badania wykazały, że tlenek cyny nie jest wchłaniany przez skórę, co oznacza, że nie istnieje ryzyko toksycznego wpływu tej substancji na organizm ludzki. Dlatego została ona dopuszczona do stosowania w przemyśle kosmetycznym. Co więcej, nie ma zastrzeżeń dotyczących tego, czy kobiety w ciąży mogą używać kosmetyków zawierających Tin oxide.

Cyna może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego osoby cierpiące na alergie powinny ostrożnie korzystać z preparatów zawierających jej pochodne. Warto wykonać test punktowy przed nałożeniem preparatu z tlenkiem cyny na większe partie ciała.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Barwnik
  • Filtr UV, Pochłaniacz UV
  • Regulator lepkości
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja odbijająca światło
  • Substancja zmętniająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie